Kapesní počítače: pokles prodeje v prvním čtvrtletí o 21 procent

Společnost IDC zveřejnila výsledky prodeje kapesních počítačů za první čtvrtletí roku 2003. Vedoucí pozici si drží Palm, následuje HP a Sony. Překvapením roku je Dell, který se na čtvrté místo dostal díky jedinému modelu.
Kapesní počítače: pokles prodeje v prvním čtvrtletí o 21 procent

Společnost IDC zveřejnila zprávu o výsledcích prodeje kapesních počítačů za první čtvrtletí tohoto roku. Pokles o 21,3 % oproti stejnému období roku minulého je a zároveň není překvapující. Královská rošáda se odehrála na druhém a třetím místě, kde HP sesadilo Sony. Podívejme se na podrobnosti.

Příčiny poklesu prodeje

Ross Sealfon, analytik IDC v oblasti kapesních počítačů, přičítá pokles prodeje zejména celosvětové ekonomické nestabilitě, hrozbě teroristických útoků (zejména v Americe, kde je realizována velká část prodeje) a samozřejmě i válečnému konfliktu na Blízkém východě. Překážkou prodeje je zažitý názor, že kapesní počítač je věcí nepotřebnou a drahou. Pokles prodeje je překvapivý, vezmeme-li v potaz, že se na trhu objevilo několik slušně vybavených kapesních počítačů s velmi nízkou cenou (Zire, Axim X5, iPAQ 1910).

Řeč čísel

Za první tři měsíce roku 2003 se prodalo téměř tři a půl milionu kapesních počítačů bez ohledu na operační systém. Vedoucí pozici si s šestatřiceti procenty udržel Palm. Zejména díky super levnému modelu Zire prodal dvakrát více kapesních počítačů než druhý v pořadí – Hewlet Packard. Ten si samozřejmě polepšil díky pohlcení Compaqu a potažmo i modelů iPAQ. Sony vytrpělo odsunutí na třetí pozici, jeho Clie jsou sice tím nejlepším, co si na platformě Palm můžete koupit. Jejich cena však není lidová. Před čtvrtým v pořadí – společností Dell – má více než desetiprocentní náskok.

Překvapením je právě Dell na čtvrtém místě. Příčinou jeho úspěchu je chvalitebný kapesní počítač Axim X5 nabízený za velmi výbornou cenu. Ano, Dell se dostal na čtvrté místo jen díky dvěma modelům kapesních počítačů. Aximů se za tři měsíce prodalo na 159 tisíc kusů! Dell tak s přehledem strčil do kapsy i takové značky jako Toshiba či Casio, jež okupují páté, respektive šesté místo. Obě tyto společnosti působí v oblasti kapesních počítačů mnohem déle, mají větší zkušenosti i více modelů na trhu. Handspring si pohoršil na 2,9 procenta a 70 tisíc prodaných PDA. Zajímavostí je i Sharp se svou vlastní koncepcí kapesních počítačů Zaurus postavených na platformě Linux.

Podrobná tabulka s výsledky prodejů

Pořadí Společnost Prodané kusy
(1Q 2003)
Podíl na trhu
(1Q 2003)
Palm 

    881 709

36,0 %

HP 

    444 000

18,1 %

Sony 

    400 000 

16,3 %

Dell 

    159 000 

6,5 %

Toshiba 

     87 322 

3,6 %

Casio 

     83 250 

3,4 %

Handspring 

     70 000 

2,9 %

Sharp 

     68 960 

2,8 %

RIM 

     51 000 

2,1 %

10  GSL 

     48 500 

2,0 %

  Ostatní 

   158 300 

6,5 %

  Celkem 

2 452 041 

100 %

Diskuze (9) Další článek: Nová verze programu Tarify 2000: voláte a datujete opravdu výhodně?

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Software pro PC, Počítače, Počítač, Prodej, Pokles, Kapesní počítač, Čtvrtletí, Pokles prodeje, První čtvrtletí, Teroristický útok, Čtvrt, Stolní počítače na Heureka.czIntel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

** Připojíme k Raspberry Pi desku se čtyřmi čipy INA219 ** A také displej a lištu tlačítek na stativu z 3D tiskárny ** Výsledkem bude voltmetr, ampérmetr a wattmetr s Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
PITVA: Podívejte se na promyšlené cesty světla v LCD projektoru Epson

PITVA: Podívejte se na promyšlené cesty světla v LCD projektoru Epson

Po několika mini- až mikro- pitvách jsme konečně rozebrali pořádný kus elektroniky: projektor Epson využívající technologii LCD. A že bylo co objevovat!

Jiří Kuruc
ProjektoryPitva
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment