Karta Sierra Wireless AirCard 775: nejrychlejší EDGE

Datové PC karty jsou určeny majitelům notebooků, kteří se s nimi mohou pohodlně připojit k internetu. Testovaná karta Sierra Wireless AirCard 775 podporuje technologii EDGE – a hned v nejvyšší současné třídě 12.
Karta Sierra Wireless AirCard 775: nejrychlejší EDGE

Před dvěma týdny jsme připravili recenzi datové karty Sony Ericsson GC85 a dnes pokračujeme s velmi podobným produktem. Na testování jsme získali datovou kartu AirCard 775 od firmy Sierra Wireless, která opět podporuje EDGE a stejně jako Sony Ericsson je určena pro notebooky a jejich sloty PCMCIA typu II.

Karta je zhotovena z nerezového matně stříbrného plechu, na jehož horní straně je nálepka s typovým označením. Na spodní straně je pak nálepka s výrobním číslem, číslem IMEI a jinými výrobními údaji. Na přední úzké hraně, která je při zasunutí do notebooku jediná viditelná, je pak umístěn slot pro vložení SIM karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Karta Sierra Wireless AirCard 775 při pohledu shora

Karta SIM se vkládá do úzké štěrbiny. Po jejím úplném zasunutí zaskočí západka, která kartu zajistí proti nechtěnému vyjmutí nebo vypadnutí. Vyjmout SIM ze slotu lze tak, že nějakým velice úzkým předmětem na pojistnou západku zatlačíme, ta se sklopí a pružinka uvnitř SIM kartu povystrčí ven tak, aby ji bylo možné vytáhnout rukama.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední strana karty

Na přední hraně hned pod slotem na SIM je dále malá obdélníková indikační dioda, která při spojení v pravidelných intervalech poblikává slabě zelenou barvou. Při výpadku napájení, tedy při vypnutí notebooku nebo při vysunutí karty, se dioda krátce ohlásí oranžovou barvou. Uprostřed přední strany je dále konektor pro připojení handsfree.

Anténka s kloubem

Poslední prvek, který najdete na přední hraně je potom konektor pro externí anténku. Má velice zvláštní provedení. Asi dva centimetry jsou pevné, anténka se touto částí upevní do konektoru v kartě. Horní část je pak velice úzká a pružná, na konci má výraznou červenou čepičku z plastu. Zajímavé je uchycení tenké části anténky. Je totiž opatřena miniaturním kovovým kloubem, pomocí něhož se může anténka zalomit na dvě strany. Na první pohled to působí velmi efektně, ale praktický význam kloubu mi trochu uniká. Napadá mě spíše to, že se kloub může během delšího používání postupně uvolnit a anténka se tak bude moci kácet do stran.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Anténka je opatřena kloubem

Při úplném vsunutí do slotu karta AirCard 775 nepřečnívá svými obrysy hrany notebooku. Po ukončení práce je proto možné ponechat kartu zasunutou ve slotu a vyjmout pouze anténku. Při této příležitosti podotýkám, že bez anténky se karta do sítě ani nepřihlásí, o přenášení dat ani nemluvě.

Instalace bez problémů

Instalace softwaru a ovladačů ke kartě je za pomoci přiloženého CD velmi snadná. Výrobce ale na několika místech upozorňuje, že je třeba nejprve nainstalovat software z CD a kartu do slotu vsunout až na výzvu instalačního programu. Toto upozornění najdete jak na papírovém návodu, tak i na jedné z prvních obrazovek instalace. Co přesně při nedodržení předepsaného postupu hrozí se mohu jen domnívat, protože jsem „zbaběle“ postup dodržel; pro jistotu to doporučuji i vám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Úvodní okno instalace 

Instalace karty probíhá zhruba stejně, jako u každého jiného zařízení tohoto typu. Nenastaly ani žádné problémy. Po vsunutí karty do notebooku se automaticky otevřel program AirCard 775 Watcher. Jeho malé šedivé okno vás bude provázet při každém použití karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průběh instalace

Po úspěšné instalaci je třeba v ovládacím programu nastavit parametry pro připojení. Ty jsou stejné jako při připojení přes GPRS. S nastavením žádné komplikace nenastaly a ihned po nastavení všech parametrů se karta úspěšně připojila do sítě a datové spojení mohlo začít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky nastavení v programu AirCard 775 Watcher

Software pro ovládání datové karty má řadu dalších funkcí, které jsou pro datové karty obvyklé. Může tedy za pomoci mikrofonu a sluchátek sestavovat hlasová spojení stejně jako mobilní telefon, dokáže nakládat s telefonním seznamem na kartě SIM a má i svůj vlastní telefonní seznam, zaznamenává ztracené a zmeškané hovory a umí odesílat i pracovat se zprávami SMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonování • datové spojení

Nejspíš zatížená síť

Stejně jako u předchozí testované datové karty jsme i u AirCard 775 vyzkoušeli rychlost připojení. Měli jsme ale nejspíš smůlu na špatné podmínky v síti, protože zaznamenané přenosové rychlosti jsou oproti předpokladu velmi nízké. Karta podporuje dokonce EDGE třídy 12, ale změřené rychlosti tomu ani trochu neodpovídaly. Nejspíše byl v době testování zvýšený provoz v síti, který s rychlostmi notně zatočil; na druhou stranu ale ani při dřívějším testu jsme nedosáhli na předpokládané rychlosti. Několik ukázek z měření najdete na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky rychlosti připojení

Zkoušeli jsme jako obvykle několik internetových měřičů připojení, odezvu na zprávy programu ping a přenos v obou směrech pomocí ftp. Při tomto testovaní karty se hodnoty na downloadu pohybovaly převážně pod 100 kb/s. Při dřívějším testování se průměrná hodnota na downloadu pohybovala kolem 112 kb/s a ve směru upload byl průměr zhruba 43 kb/s.

Tip: přečtěte si článek o tom, jak rychlé může být EDGE a jakou rychlost nabídnou jednotlivé třídy

Karta se prodává ve standardním plastovém balení, v němž kromě samotné karty, která je ještě navíc chráněna samostatnou krabičkou z průhledného plastu, ještě instalační CD a návod k instalaci. Návod najdete i na samotném CD ve formátu PDF. Karta AirCard 775 je u nás v prodeji za cenu zhruba 10 000 Kč.

Zdroj: Nowire
Web: www.nowire.cz
Telefon: 222 135 370
Cena: 11 888 Kč (9 990 Kč bez DPH)


Ve zkratce

typ PC karty: II
podporované typy datových přenosů: GSM, GPRS, EDGE
EDGE: třída 12 (4/4, max. 5 timeslotů současně)
externí výjimatelná anténa
podporované frekvence: 850, 900, 1800 a 1900 MHz
podporované operační systémy: Windows 98 a výš, PPC, CE

Další informace: PDF s kompletní specifikací

Diskuze (8) Další článek: Symbian: falešné volání, skvělý slovník a několik her

Témata článku: AI, Sierra, Air, Karta, Edge +, Poslední prvek, In Karty, Nowire CZ, Wireless, Edge, Zvýšený provoz


Určitě si přečtěte