Kauza BatteryGate končí dohodou. Apple musí ještě doplatit 113 milionů dolarů

Apple mezi léty 2014 - 2016 řešil problémy se stárnoucími bateriemi iPhonů po svém. Na pozadí telefony úmyslně zpomaloval. A když se na to přišlo, jednalo se o kauzu #BatteryGate obřích rozměrů. Koncem roku 2017 Apple přiznal, že je zpomalování záměrné kvůli zachování životnosti baterie. Jenže, veřejnost to viděla spíše jako výmluvu pro „plánované zastarávání“ a potřebu neustále kupovat nové a samozřejmě daleko „výkonnější“ iPhony.

letos v březnu bylo Applu nařízeno, aby v rámci předběžného opatření zaplatil všem poškozeným uživatelům iPhonů, u nichž se zpomalení objevilo, fixní částku 25 dolarů (cca 550 Kč). Apple na to měl vyčlenit minimálně 310 a maximálně pak 500 milionů dolarů (až 11,1 mld. Kč). Ale tím celá kauza neskončila. Ve více než třiceti amerických státech byly totiž již od vypuknutí kauzy podány žaloby proti Applu, které se táhly až do středy 18. listopadu. Den na to Apple přijal dohodu o mimosoudním vyrovnání.

Apple tak doplatí ještě dalších 113 milionů dolarů (cca 2,5 mld. Kč), které budou rozděleny tak, že 24,6 mil. USD připadne Kalifornii, 7,6 milionů dolarů bude rozděleno v Texasu a 5 milionů v Arizoně. Ta peníze využije k zaplacení právníků a také k ochraně uživatelských zájmů do budoucna. Součástí dohody je i to, že Apple vytvoří samostatnou webovou stránku, na které explicitně uvede, zda daná verze iOS nějak systémově ovlivní výkon telefonu ve vztahu k použité baterii.

Dohoda už leží na stole, a čeká se jen na to, až ji americké soudy schválí. A pro Apple se tím definitivně uzavře velmi nešťastná kapitola. 

Toto je nejnovější Apple iPhone 12 Pro:

Zdroj npr

Diskuze (9) Další článek: Google Pay se změní k nepoznání. Brzy bude připomínat chatovací aplikaci

Témata článku: Apple, iPhone, Baterie, Kauzy, Akumulátor, Soudní spory, Žaloba, Dohoda, #batterygate, Mld, Kapitol, Texas, Kalifornie, Battery +, Arizona, Dolar, BatteryGate, KauzaVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Šifrovaný cloud, nejlepší kavárny světa a unikátní kalkulačka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Šifrovaný cloud, nejlepší kavárny světa a unikátní kalkulačka

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Výsledky tréninku ze tří čtvrtin určují genetické předpoklady. Za to, že to nejde, vlastně mohou vaši předci

Výsledky tréninku ze tří čtvrtin určují genetické předpoklady. Za to, že to nejde, vlastně mohou vaši předci

** Fyzická námaha svědčí zdraví a zvyšuje kondici ** U každého má ale různě velký efekt ** Genetici nyní vytipovali sadu genů, které jsou za to zodpovědné

Jaroslav Petr
CvičeníGenetika
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály