Když chcete propojit počítač a telefon s Androidem (a nestačí vám pouze paměť telefonu jako USB disk), je primární volbou aplikace Propojení s telefonem od Microsoftu. Problém je v tom, že tato desktopová aplikace upřednostňuje telefony značky Samsung, které mají některé funkce exkluzivně, zatímco u jiných značek chybí.

Rozhraní desktopové aplikace a dostupné moduly
Aplikace Propojení s telefonem však má zajímavou alternativu, konkrétně aplikace KDE Connect, kterou si bezplatně stáhnete z Microsoft Storu. Následně je třeba nainstalovat klientskou aplikaci KDE Connect z Google Play do mobilního zařízení.
Řada funkcí je podobná jako v Propojení s telefonem a navíc několik zajímavých přídavků. KDE Connect má rovněž vysoké hodnocení: 4,4/5 na Microsoft Storu a 4,5/5 na Google Play. Pro uživatele telefonů jiných značek než Samsung nebo těch, jimž Propojení s telefonem nevyhovuje, představuje KDE Connect atraktivní alternativu.




Povolujeme oprávnění a přístupy v mobilní aplikaci
Jakmile máte staženo a nainstalováno, stačí si v počítači s Windows (popř. v Linuxu nebo v MacOS) aplikaci otevřít a vyhledat mobilní zařízení. Spusťte aplikaci v telefonu a z počítače iniciujte párování. V telefonu potvrďte notifikaci o párování. Samotné propojení je podstatně jednodušší, neboť nevyžaduje přihlašování k účtům. Veškerá komunikace mezi telefonem a počítačem probíhá bezdrátově - postačuje, aby byla obě zařízení připojená ke stejné Wi-Fi síti.
Udělení oprávnění a nastavení modulů
Přestože základní rozvržení desktopové a mobilní aplikace nemusí být vizuálně nejatraktivnější, uživatelé orientovaní na funkčnost ocení jednoduché rozhraní a podporu češtiny. Chcete-li využít maximální potenciál aplikace, budete muset v mobilní aplikaci potvrdit všechna potřebná oprávnění. Stačí ťuknout na jednotlivé funkce v seznamu - aplikace vám sdělí, jaká oprávnění vyžaduje, a vy následně udělíte povolení pro přístup k souborům, notifikacím, vzdálené klávesnici apod. Všechny požadavky jsou standardní, s výjimkou funkce ve Zpřístupnění, která je nezbytná pro ovládání spárovaného telefonu pomocí počítačové myši.




Základní obrazovka, ovládání multimédií, odeslání souborů a příkazy, které se nám však rozchodit nepodařily
V desktopové aplikaci můžete v Nastavení aktivovat moduly pro společné používání. Mezi zajímavé patří sdílená schránka, která umožňuje kopírování textu mezi počítačem a telefonem. Pro vložení textu z počítače do telefonu je třeba použít tlačítko „Poslat schránku“ v mobilní aplikaci KDE.



Vzdálené prozvonění telefonu, myš z PC v mobilu, telefon jako myš a ovládání prezentaci v počítači
Další zajímavou funkcí je vzdálené ovládání telefonu pomoci myši, kurzor je znázorněný kruhem. Pro opětovné ukončení ovládání myši je nutné stisknout kombinaci tlačítek Alt + X. A jde to i opačně, kdy displej telefonu slouží jako touchpad, a místo fyzické myšky máte ve spodní části displeje levé a pravé „myšítko“ a také virtuální rolovací kolečko. Vše samozřejmě s detailním nastavením citlivosti.

Odpovídáme na doručenou textovku v počítači
Připojený telefon může sloužit i pro ovládání prezentace, která běží z počítači. Na displeji máte tlačítka zpět/vpřed a také ukazatel, kterým můžete na prezentaci něco zvýraznit. Stačí jen držet tlačítko a namířit telefonem do stran, čímž přesouváte kurzor. Na dálku můžete i ovládat přehrávání multimédií. Mezi počítačem a telefonem můžete i snadno sdílet i soubory nebo spustit různé příkazy, které se nám však nepovedlo nastavit. PC aplikace odkazuje na telefon, a ten zase na desktopovou aplikaci. Telefon můžete dále na dálku prozvonit nebo mu nastavit hlasitou. Na počítači se vám ukáží oznámení z telefonu, příchozí SMS zprávy, na které můžete odpovědět, i volání.
Oproti aplikaci Propojení s telefonem chybí třeba spouštění aplikací z telefonu v počítači, ale jinak se KDE Connect aplikaci od Microsoftu v lecčem vyrovná. Jejím bonusem je podpora více platforem, byť u iPhonů nemá aplikace na App Storu až tak vysoké hodnocení jako na Androidu.
Zdroje a další informace:
KDE