Kde můžete jen tak vzlétnout s rekreačním dronem? Zapomeňte téměř na jakékoliv hezké místo

Možná jste pod vánočním stromečkem drone a už se těšíte, jak si zalétáte a něco hezkého natočíte. Pokud jste si přečetli naše základní letecká pravidla i pro naprosté zelenáče, mohlo by se zdát, že s malým a čistě rekreačním dronem můžete létat téměř kdekoliv, jenže ve 3. kapitole našeho souhrnu jsme jasně napsali, že v dané lokalitě mohou platit další místní omezení, která si musíte nastudovat svépomocí.

Můžete mít problém v národním parku, CHKO i u kdejaké skalky za chalupou

Široká veřejnost už nejspíše ví, že drony bez patřičného povolení na svém území velmi neradi vidí třeba správci národních parků. Není divu. Létat třeba jen s maličkou kvadrokoptérou na vrcholu Sněžky a fotit skupinová selfies, není úplně nejlepší nápad. Nejen že rušíte tamní faunu, ale nejspíše hlukem otrávíte i ostatní turisty.

Klepněte pro větší obrázek
Bez svolení ochránců přírody nesmíte vzlétnout a přistát nejen v národních parcích, ale i v CHKO, přírodních rezervacích i v blízkosti přírodních památek.

Jenže tím omezení létání v přírodě nekončí. Ve skutečnosti byste totiž mohli mít problém v jakémkoliv ZCHÚzvláště chráněném území. Do této kategorie spadají nejen NP (národní park), ale také rozlehlé CHKO (chráněná krajinná oblast), NPR (národní přírodní rezervace), PR (přírodní rezervace), NPP (národní přírodní památka) a konečně i nejmenší lokality PP (přírodní památka).

Na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky se tedy zpravidla dočtete, že i s malým rekreačním dronem nesmíte v těchto oblastech bez patřičného oprávnění vzlétnout a zároveň přistát. Vlétnout z vnější oblasti a pak se zase vrátit, ale paradoxně můžete.

Ochránci tento zákaz obhajují § 14 odst. 5 písm. b) prováděcí vyhlášky č. 108/1997 Sb. k zákonu č. 49/1997 Sb. o civilním letectví:

§ 14 odst. 5 písm. b) prováděcí vyhlášky č. 108/1997 Sb.

(5) Ke vzletům a přistáním lze využít pouze ploch,

a) které jsou mimo obytné území obce,

b) které jsou mimo území národního parku, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky a přírodní památky, pokud k využívání území národního parku, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky a přírodní památky nedal souhlas příslušný úřad ochrany přírody)

V roce 1997 sice žádné relativně neškodné rekreační drony s hmotností několika set gramů neexistovaly, agentura v tom však nečiní rozdíl a na webu jednotlivých CHKO jasně zdůrazňuje, že daný paragraf nevztahuje pouze na komerční profesionální letouny, ale i na ty čistě amatérské určené k rekreačním účelům:

Ukázkový úryvek z webu CHKO Beskydy

Soutěžní, sportovní a rekreační účely, vzletová hmotnost do 20 kg:

Jedná se o model letadla (podle Doplňku X) a proto obecně pro provoz ani pro létání ve ZCHÚ není nutné žádné povolení Úřadu pro civilní letectví („ÚCL“), ale v souladu s § 14 odst. 5 písm. b) Vyhlášky je nutný souhlas příslušného orgánu ochrany přírody ke vzletům a přistáním.

Důvodem zákazu je zpravidla vysoký hluk rotorů, který ruší ptactvo a další obyvatele těchto vymezených území. Výrobci dražších letounů střední a vyšší třídy se sice u nových modelů snaží zapracovat na tišším provozu, hluk je však stále vysoký a obavy ochránců tak mohou být často na místě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mnohé ovládací aplikace dronů zobrazují v mapě zakázané oblasti, ty se ale povětšinou omezují jen na plochy mezinárodních letišť. Jakmile se amatérský letec objeví v přírodě, velmi snadno poruší předpisy jako na posledním snímku.

Suma sumárum, míst, odkud může rekreační letec jen tak a zcela legálně vzlétnout, se třeba zrovna na chalupách v přírodě mnohdy limitně blíží nule.

Diskuze (4) Další článek: Nové značky neznamenají nové výrobce. Úspěšní se klonují, neúspěšní mizí

Témata článku: , , , Skupinový selfie, Malý dron, Přírodní rezervace, Povolení, CHKO, Civilní letectví, Dron, ZCHÚ, Písm, Nejlepší nápad, Soulad, Příslušný úřad, Park, Chalupa, Souhlas, Přírodní památka, Národní park, Památka, Beskydy, Patřičné povolení, Jak, Česká republika,