Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

  • RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem
  • Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat
  • Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Operační paměť (RAM) je jednou ze stěžejních součástí novodobých smartphonů. První pohled při výběru telefonu směřuje na použitý čipset, druhý pak na operační paměť, která se za poslední roky rozrostla na takové kapacity, že máte ve svém mobilu možná větší RAM, než ve svém pár roků starém notebooku nebo stolním počítači! Odkud vůbec vzešla potřeba tak velké RAM, a není u Androidu 8GB operační paměť příliš velká, nebo je třeba se na celou věc dívat v širších souvislostech?

Jen velmi málo teorie

Pod slůvkem RAM můžeme hledat zkratku Random Access Memory. Tato operační paměť, resp. paměť s náhodným přístupem) je úložiště, do něhož se ukládají dynamická data, pokud je telefon v zapnutém stavu. Náhodný přístup znamená, že paměť umožní přístup k libovolné buňce ve své struktuře, a to v libovolném čase. Kupříkladu lze začít číst hodnotu z první buňky a hned přeskočit doprostřed či nakonec.

U operačních pamětí je s ohledem na náhodný přístup tedy velmi důležitým parametrem rychlost, která je definována už samotnými fyzickými vlastnostmi použitých pamětí. U mobilů se setkáváme s LPDDR4, LPDDR4X a s LPDDR5 DRAM moduly. Toto označení je zkratkou slov popisující paměťovou technologii Low Power Double Data Rate, a v telefonech je aktuálně již pátá generace těchto pamětí, která je často vyhrazena pro dražší modely. Oproti generaci 4X je rychlejší o polovinu, a současně má o třetinu nižší spotřebu. A už brzy ji předeženou paměti LPDDR5X...

Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Z Fold3 má v RAM rezervováno jen 927 MB...

Již po spuštění telefonu se do RAM načítají samotné součásti systému, a další prostor je dynamicky využit spuštěnými aplikacemi, které si do RAM uloží tolik dat, kolik potřebují. Záleží však na kapacitě RAM, náročnosti samotných aplikací i na RAM managementu samotného telefonu či představách samotného výrobce, který telefon dovybavil o mechanismy, které mu umožňují aplikace v RAM periodicky či dynamicky pozastavovat, „zmražovat“ a ukončovat.

V recenzích se často bavíme o pojmu „ agresivní garbage-collector“, což není nic jiného, než chování systému, který minimalizované aplikace po velmi krátké době odstraní z RAM. Poznáte to tak, že jakmile se k aplikaci vrátíte, načítá se celá znova (včetně loading obrazovky), takže je možné, že se některé vámi zadaná data, např. rozepsaný text v textovém poli, nebo rozehraná úroveň hry, neuloží.

Agresivní ukončování aplikací na pozadí je dobré v tom, že je paměť RAM v určité kapacitě stále dostupná, takže můžete stále spouštět nové a nové aplikace, jenže tím trpí multitasking. Práce v několika aplikacích najednou může být kvůli neustálému spouštění i částečné ztrátě dat v řádech minut hodně otravná. Výrobci si tak musí hledat zlatou střední cestu.

Kouzlo jménem virtuální RAM

Moderní operační systémy využívají tzv. zRAM (např. Linux či odvozený Android), dlouho nepoužívané aplikace jsou komprimovány a uloženy do fyzického úložiště, tím pádem zbude místo v RAM pro nově spouštěné aplikace. Fyzické úložiště je samozřejmě pomalejší, byť v dnešní době rychlých pamětí UFS 3.1 už to není zase až takový problém. Android si pročistí RAM, rozdělaná práce je však trochu hůře přístupná. Data dlouho nepoužívaných aplikací v RAM se musí nejdříve rozbalit a až poté jsou vrácena zpět do RAM a zpřístupněná pro dané aplikace.

V Androidu se pro toto chování vžil pojem virtuální RAM. A ta je u jednotlivých výrobců známá pod různými názvy (např. Turbo Boost 3.0, VRAM, RAM Plus, Memory Extension, apod.), a výrobci pro ni nepotřebují nic speciálního, často stačí jen OTA aktualizace firmwaru a i ve starším telefonu se může objevit jakýsi „odkládací prostor“ pro operační paměť.

 

3GB RAM je prý „hraniční“, 4GB zase ideální minimum. Kolik je vlastně „tak akorát“?

 

Spíše než typ operační paměti, je pro uživatele logicky důležitá jejich kapacita. V recenzích běžně uvádíme, že 4GB RAM by se měla brát jako minimum, to však samozřejmě záleží i na tom, co vše chcete v telefonu dělat. I 4GB RAM rozběhá graficky náročný Genshin Impact, ale zase ukončí všechny aplikace na pozadí.

Klepněte pro větší obrázek
...S21 Ultra má zase v RAM rezervováno 1,7 GB. U obou telefonu je k dispozici i 4GB virtuální paměť, kterou mezi telefony vídáme nejčastěji

Druhým důležitým faktorem je využití samotné operační paměti. U Androidu je důležité rychlé přepínání mezi aplikacemi  a svižná odezva, a tak je v RAM typicky „přednačteno“ více aplikací. I u Androidu tak platí otřepaná fráze „volná RAM = zbytečná RAM“. Paměť je zaplněna pro maximální efektivitu již krátce po spuštění, a pokud přijde požadavek na větší operační paměť, ukončí se delší dobu nepoužívané aplikace.

V nejhorším případě se ukončí natvrdo, v tom lepším se uloží do virtuální RAM. Aplikace na pozadí jsou v uspaném stavu navíc poměrně energeticky nenáročné.

Rezervovaná RAM

Pokud se podíváte do správce zařízení, často u operační paměti uvidíte položku „rezervováno“. Konkrétně u Galaxy Z Fold3 s 12GB RAM máme rezervovaných 927 MB, zatímco u Galaxy S21 Ultra má rezervovaná paměť kapacitu 1,7 GB. To znamená, že se tato paměť liší i mezi telefony jedné značky, které mají operační paměť stejné kapacity a stejnou verzi systému (Android 12). Jedná o paměť, která je pro aplikace nedostupná, takže telefon dokáže hospodařit jen s tím, co není rezervováno.

V této paměti najdeme potřebné součástí systému, dále pak specifické ovladače telefonu či rezervovanou paměť pro grafický adaptér, která se využije v případě potřeby. Výrobci však přesný obsah rezervované paměti nijak blíže nepopisují, je to jakýsi „black box“, jehož existenci je třeba u telefonů s Androidem brát jako holý fakt. Smartphone s 12GB RAM, takže může mít ve skutečnosti dostupnou třeba „jen“ 10GB operační paměť.

Klepněte pro větší obrázek
A takto vypadá operační paměť u tabletu Galaxy Tab S7+

Pokud se podíváme do vývojářských nástrojů, u těchto telefonů využívá Android 12 průměrně v průběhu 24 hodin 2,3 GB RAM. Jenže k tomu je ještě třeba připočíst aktivity „Systém Android“, „Systémové UI“ a nadstavbu od výrobce. 4GB RAM tak papírově vychází jako základní předpoklad pro telefon nižší a střední třídy, zatímco 8GB RAM by měla být základem pro vybavenější modely střední a vyšší třídy, u nichž se počítá s výraznějším multitaskingem. Pozor na to, že u obou musíte počítat s tím, že ze z RAM „odkrojí“ rezervovaná paměť...

Dostatečná RAM podle Googlu? 6 GB

Smartphony s 6GB RAM jsou na pomezí mezi oběma světy, záleží na konkrétní implementaci RAM managementu samotnými výrobci. Jenže třeba takový Google v Androidu 12 bere telefon s 6GB RAM jako model s vyšší úrovní hardwaru (tzv. Class R a Class S). Takže právě od mety 6 GB bychom se mezi smartphony měli odpíchnout, a to zřejmě i u lehce náročnějších uživatelů.

Některé telefony mají přesto dosti specifická pravidla pro ukončování aplikací, u některých se umělá inteligence učí, které z aplikací často používáte, a ty pak nechávají na pozadí delší dobu na úkor těch, které spouštíte jen občas. U některých telefonů můžete navolit několik aplikací, které budou na pozadí k dispozici neustále, takže je garbage-collector prakticky přeskočí či ruční promazání nesmaže. A nebo zase můžete nastavit, ať systém danou aplikaci vůbec nezařazuje do statistik, takže má o něco volnější podmínky pro ukončení na pozadí.

Správa operační paměti je komplexní záležitostí, ke které každý z výrobců přistupuje individuálně. Správa 8GB RAM u Xiaomi a Samsungu bude mít zcela odlišný průběh, přesto se nám za současného stavu jeví investice do telefonu s 16GB RAM jako krok zbytečný, protože v drtivé většině případů si i nároční uživatelé vystačí s 6 až 12GB RAM. V případě telefonu jako dlouhodobější investice (tj. neplánujete jej měnit již za rok), bychom startovali na 8GB RAM.

Na druhou stranu, mít operační paměť v mobilu větší než v notebooku či domácím PC, prostě nedává velký smysl. Tedy, někomu možná dává, ale v praxi výhody 16GB RAM ve smartphonu s Androidem využije málokdo.

Diskuze (88) Další článek: Česká Siri za dveřmi? Apple najímá lidi s výbornou češtinou do týmu vývoje hlasové asistentky

Témata článku: Android, Smartphony, Operační paměť, Aktualizace softwaru, Linux, Android 12, UFS, Paměť, RAM, Virtuální RAM, Aplikace, Genshin Impact, Multitasking, Telefon, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Malé basy do bytu. Recenze subwooferu Sonos Sub Mini

Malé basy do bytu. Recenze subwooferu Sonos Sub Mini

** Menší subwoofer cílí na menší místnosti ** Soundbaru Sonos dovolí lépe otevřít prostor a vylepšit dialogy ** Basy uslyšíte, ale nábytek to nerozklepe

Tomáš Holčík
SonosSubwooferyTesty
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny