Kdo koho žaluje? Udělejte si jasno v mobilních kauzách

Bitvy na právním bojišti zdaleka nevede jen Nokia a Apple. Do sporů a žalob se více či méně zaplétají v podstatě všechny známé mobilní značky.
Kdo koho žaluje? Udělejte si jasno v mobilních kauzách

Apple žaluje Nokii. Nokia žaluje Apple. Vedle toho ale Nokia žaluje ještě Hitachi, Sharp a LG. Nato Apple obdrží žalobu od Motoroly... Že už se v tom začínáte ztrácet? Nejste sami. Mobilní svět producentů zařízení, dodavatelů součástek, vývojářů softwaru a mezi nimi probíhajících sporů je natolik propletený, že navenek působí jako jedno velké neuspořádané klubko. Naštěstí je tu povedená grafika od dvojice David McCandless a James Key z portálu Information is Beautiful, která nám v soudních žalobách pomůže udělat jasno.

Diagram je sám o sobě dostatečně přehledný a dole obsahuje i vysvětlivky. Ale pro jistotu: jednotlivé mobilní firmy zastupují v obrázku šedé a červené čtverce se zaoblenými rohy. V nich najdete přímo logo daného subjektu. Velikost čtverce závisí na obratu firmy (to abyste měli přehled například o tom, kolik malých ryb si troufne na nějakou větší), barva pak na rostoucím nebo klesajícím trendu obratu (červená znamená pokles). Šipky znázorňují, kdo koho žaluje, popisky v komiksových bublinách u nich stručně vysvětlují, za co jej žaluje. Tečkovaná šipka znamená již uzavřený spor, plná šipka značí žalobu probíhající.

Klepněte pro větší obrázek

Vedle zajímavého srovnání obrů s trpaslíky ukazuje diagram na "agresivitu" některých firem. Například Kodak, který má s mobilním světem společného jen poskrovnu (jeho optiku můžeme vídat například u fotoaparátů v telefonech Motorola), své právníky poštval hned na pět svých rivalů. Na druhou stranu Samsung, který patří mezi největší elektronické giganty na světě, není v tuto chvíli v žádném aktivním sporu. To může mít jednoduché vysvětlení. Od Samsungu jako OEM dodavatele odebírá součástky velká část společností z diagramu (procesory, paměti, displeje), a tak si nechtějí korejskou společnost rozhněvat. Bez jejích dílů by totiž mnozí výrobci nebyli schopni své produkty zkompletovat.

Diskuze (12) Další článek: Chyťte anděla a vyhrajte HTC Smart

Témata článku: Žal, KOH, Jasno, #beautiful, Klesající trend, Povedená grafika, Mobil, Jas, Zajímavé srovnání, MOBI


Určitě si přečtěte