Když babička potřebuje mobil

Senioři mají při výběru specifické potřeby. Jak se změnily jejich šance koupit ideální mobil s příchodem Motofonu?
Kapitoly článku

Příchod Motofonu F3 na český trh nás znovu donutil zapřemýšlet nad vhodným mobilem pro seniory. Technologie elektronického inkoustu, která je použita na jeho displeji je zdá se ideální, ale co telefon jako celek?

Na úvod bych ještě rád uvedl, že účelem tohoto článku není někomu připomínat jeho věk, nebo jej urážet. Možná právě vaše babička čile komunikuje prostřednictvím Skypu, svého osobního notebooku a lokální Wi-Fi sítě. Jsou však lidé, kteří se prostě nic takového nenaučí a pro komunikaci s okolím potřebují přístroje, které jim tento proces co možná nejvíce ulehčí.

Pomáháme slábnoucím smyslům

Někomu dříve, někomu později, ale obecně můžeme říct, že ve vyšším věku začínají smysly vypovídat službu. Ze známé pětice rovnou vynechejme chuť a čich, které s telefonováním přímo nesouvisí. Jak můžeme pomoci zbylým smyslům, které bezpodmínečně potřebujeme?

  • Hmat

    Tady jde především o velikost a to zejména u klávesnice. S titěrnými tlačítky se špatně manipuluje. Nutné je jejich prostorové odlišení, dostatečná velikost, znatelný stisk. Pohromou jsou klávesnice s mikrospínači, tlačítka schovaná pod jednolitou fólií, nebo drobné knoflíky, které známe z některých miniaturních telefonů.

  • Sluch

    Tento bod je bez dlouhého komentáře. Se sílící nedoslýchavostí je nutné, aby byl zvyk sluchátka nekompromisně kvalitní a hlasitý. S tím souvisí také volba místa pro telefonování. Na rušné ulici s projíždějícími tramvajemi to nebude to pravé ořechové. Mnohem lépe poslouží tichý pokoj.

  • Zrak

    Také slábnoucí zrak potřebuje podpořit. Zapomeňte na rozdíl mezi 65 a 262 tisíci barvami, nesejde na tom, má-li zobrazovač rozlišení QVGA, větší, nebo menší. Tady jde především o velikost písma a kontrast, potažmo sílu podsvícení displeje. To však není všechno, na co je potřeba vidět. Jak se později dočtete, někteří výrobci zapomínají na popisky kláves, písmenka pro psaní SMS, ale i jednotlivá čísla jsou nepoužitelně malá.

Nejen smysly slábnou

S postupující senilitou slábne paměť a staří lidé obecně neměli možnost získat vztah k elektronice. Proto je nemyslitelné učit je složité procedury moderní komunikace. Rovnou zapomeňte na e-mailového klienta, posílání rychlých zpráv (instant messaging), internetový prohlížeč a datové přenosy obecně. Vaší babičce vystačí prosté hlasové volání, v lepším případě zvládne použít telefonní seznam a napsat SMS. Další funkce jsou v menu telefonu naopak na obtíž a ztěžují orientaci.

Budu mluvit z vlastní zkušenosti, když napíšu, že moji prarodiče byli dlouho zvyklí na pevný telefon s kruhovým číselníkem. Když zazvonil, zvedli sluchátko a mluvili. Když pocítili potřebu spojit se se svými blízkými, sluchátko zvedli a podle vypracovaného telefonního seznamu vytočili číslo. Nic víc, nic složitého.

Když pak přestoupili na mobilní telefon, bylo složité naučit je nové procedury. Například, že je před fyzickým položením telefonu na podložku nutné ukončit hovor stisknutím červeného tlačítka. Velké patálie nastaly se zámkem klávesnice a ještě vetší s baterií, která se po několika dnech bez nabíječky vybila. Jednoduše řečeno věci, které považujeme za samozřejmost mohou pro naše seniory znamenat problém.

S postupem času jsme prarodiče naučili číst i posílat SMS. Velice se osvědčil návrat k papírovému telefonnímu seznamu. Čísla sice byla uložena i v telefonu, ale sloužila pouze k identifikaci volajícího (což funguje pouze v případě, že jsou po ruce brýle).

Favorit č. 1: Motofone F3

Placatá, jednoduchá a levná Motorola má podle svého výrobce spasit třetí svět. Hodí se ale pro seniory? Má rozměrný a kontrastní displej s dostatečným podsvícením a hlavně velkými písmeny. Výborná je zcela neobvyklá funkce hlasové navigace, vizuální orientace je tak navíc podpořena zvukovými povely.

Potěší také dlouhá výdrž na jedno nabití a větší rozměry. Telefon je sice tenký, ale svými ostatními rozměry se v dlani neztratí. Velkou devizou je jednoduché prostředí telefonu. Pro nás ostatní navyklé na špičkové přístroje může Motofone působit trochu nepřehledně, ale pro seniory je jednoduchý k naučení. Příznivá je cena přístroje a je zde předpoklad, že se již za několik měsíců dostane pod tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motofone F3 • klávesnice je jedna velká rovina

Kamenem úrazu je klávesnice, kazí celý dojem ideálního mobilu pro seniory. Jednotlivé řady kláves jsou sice oddělené gumovými proužky, ale mikrospínače tlačítek jsou schované pod jednolitou fólií, což není dobré pro hmatovou orientaci. Ideální velikost nemají ani popisky klávesnice. Číslo má ještě přijatelnou velikost, ale jemu přiřazená trojice písmen se už bude ztrácet v mlze. Motofone disponuje i možností hlasitého odposlechu, tedy hovoru bez sluchátka přiloženého k uchu. Nejsem si však jist dostatečnou kvalitou pro naši věc.

Témata článku: Motorola, Nokia, Motorola C139, Nokia 1112, Sony Ericsson J100i, Ideální velikost, Rovina, Mobil, Babička, Slábnoucí smysl, MOBI, Slábnoucí zrak, PotProgramování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

** Připojíme k Raspberry Pi desku se čtyřmi čipy INA219 ** A také displej a lištu tlačítek na stativu z 3D tiskárny ** Výsledkem bude voltmetr, ampérmetr a wattmetr s Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

** Do redakce nám dorazilo letošní nejvýkonnější „emko“ od Samsungu ** Má zajímavý čipset, tři fotoaparáty a velkokapacitní baterii ** Pokud však telefon srovnáme s levnějším Galaxy A52s 5G, najednou už nevypadá až tak zajímavě...

Martin Chroust
GalaxyPreviewVideo
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk