Když otisk prstů nestačí. Na světě je první mobilní řešení, které přes běžný fotoaparát ověří otisk dlaně

  • Do smartphonů by mohl brzy zamířit i skener dlaně
  • Nepotřebuje speciální snímače a má vysoké zabezpečení
  • Funguje u výkonných, ale i u těch nejlevnějších telefonů

V telefonech s Androidem se běžně používají čtečky otisků prstů v různých podobách, v iPhonech zase dominuje 3D skener obličeje Face ID. Skener oční duhovky se neprosadil, výhledově by mohl telefon biometricky zabezpečit i srdeční tep. Už teď je však možné pomocí mobilního zařízení rozeznávat „otisk“ celé dlaně. První mobilní řešení předvedla v praxi slovenská firma Innovatrics. Skenování dlaně funguje, jak u mobilních zařízení, tak u IP kamer.

Klepněte pro větší obrázek
Blíží se doba, kdy bychom mohli telefony odemykat pomocí otisku celé dlaně. A to pomocí zadních i předních fotoaparátů

Technologie Mobile Palm Print Recognition zjišťuje z fotografie dlaně unikátní charakteristiky, které jsou u každého člověka zcela jiné. A zatímco dříve byly nutné pro skenování dlaní samostatné skenery, nově stačí jen zařízení s fotoaparátem. Otisk dlaně může být použít v případech, kdy není možné rozpoznávání obličeje (např. s nasazenou rouškou), nebo u těch osob, které nechtějí sdílet své „obličejové“ informace. V případě méně zabezpečených 2D skenerů u levnějších telefonů může teoreticky dojít i k prolomení čtečky běžně dostupnou fotografií.

Může být přesnější než skener obličeje

Rozpoznávání dlaně je v některých případech ještě přesnější, než rozpoznávání obličeje. Zvláště tehdy, pokud jsou k naskenování použity obě dlaně. Závisí však samozřejmě i na kvalitě pořízené fotografie, které se bude u telefonu za 3 a 35 tisíc určitě lišit. Vývojáři však ubezpečují, že technologii testovali i u těch nejlevnější telefonů, a i zde funguje velmi dobře.

Představení mobilního skeneru dlaně:

Skener je určen pro nejvyšší úroveň zabezpečení při FMR (False Match Ratio) 0,00001 % (tj. jedna nesprávná identifikace z deseti milionů), a FNMR (False Non-Match Rate) na hodnotě 0,54 %. Počítá se s ním, nejen pro získání přístupu do různých zařízení a objektů, ale také třeba k ověření plateb. Skener se navíc může stát i sekundární biometrickou ochranou, která doplní stávající používané metody. Jeho výhodou je snadné nasazení bez specializovaných snímačů, protože bude třeba jen foťák v mobilu a vyhodnocovací software.

Zda se však technologie dostane do běžně používaných telefonů, bude záležet primárně na Googlu a Applu. 

Zdroj: Innovactrics

Diskuze (3) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Originální AI asistent, počítadlo kliků a streamování retro her

Témata článku: , , , , , , , , , Prst, Dlaň, Otisk dlaně, Otisky prstů, FMR, Telefon, Nejlevnější telefon, Otisk, Skener, Innovatrics,