Když volat, tak přes internet

Mnozí z nás po kapsách nosíme internetové telefony a ani o tom nevíme. Jak na věc? Jak volat levněji, nebo úplně zadarmo?

S tímto článkem se ponoříme pod hladinu skrytého světa mobilní internetové telefonie. Berte jej jako obecný úvod do problematiky, do hlubin konkrtétních příkladů se ponoříme s dalšími články, které budou zanedlouho následovat.

Jestli na konci článku zjistíte, že nemáte ten pravý mobilní telefon na volání přes internet, nezoufejte, jeden pro vás máme. Ve čtvrtek 19. března najdete na titulní straně MobilMania.cz soutěž o špičkový komunikátor Nokia E71. Telefon je přednastavený pro volání přes internet, budoucí majitel bude volat s VoIP operátorem NETWAY.CZ a do začátku dostane kredit 200 Kč. Pro další dva vybrané je připraveno předplatné časopisu Mobility a knihy vydavatelství CPress v hodnotě 1 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhrajte Nokii E71, jeden z nejpovedenějších mobilů poslední doby

Dnešní mobilní přístroje už dávno nejsou jenom telefony. Můžeme na nich poslouchat hudbu, fotografovat s nimi či natáčet video, organizovat si čas, hledat svou polohu na mapě s následnou navigací a v neposlední řadě používat celou řadu internetových služeb. Zastavme se u toho posledního, u používání internetových služeb. Můžeme číst či posílat e-maily, můžeme prohlížet webové stránky, můžeme z telefonu posílat příspěvky na blogovací systémy, můžeme si pouštět videa z YouTube, hrát online hry. Zdá se vám, že se jedna podstatná internetová služba z předešlého výčtu ztratila a to zejména z pohledu toho, že se bavíme o mobilních telefonech?

Uživatelé totiž na jednu internetovou službu, která přímo souvisí s telefonováním, tak nějak zapomínají, a to i v případě, že ji jinak na internetu běžně používají. Pokud jste hádali telefonování přes internet, jinak také IP telefonii či Voice over IP (VoIP), hádali jste dobře. Mobilní přístroje jsou dnes už z technického hlediska zmenšené počítače a tedy dokáží vše, co umí běžné počítače – i telefonování po internetu. Proč o něm tedy není nikde slyšet? Proč se o něm nepíše?

Dva světy VoIP

Zkusme se alespoň trochu postarat o nápravu této situace, ale nejdříve si udělejme malý výlet do světa IP telefonie. V současnosti je rozdělen na dva tábory dle komunikačního protokolu pro přenos hlasu po internetu. Jediným zástupcem prvního tábora je Skype používající svůj uzavřený proprietární protokol ve svém uživatelsky naprosto jednoduchém (a proto populárním) softwarovém telefonu plus v několika málo regulérních telefonních přístrojích. Druhý tábor tvoří celý zbytek světa používající otevřený standard SIP, který je implementován jak do mnoha softwarových telefonů, tak do řady IP telefonů.

Skype i SIP mají své výhody a nevýhody. Nás ale bude dnes zajímat především svět protokolu SIP, protože nabízí možnost volby jak u přístroje tak u poskytovatele služby. Toto je důležité z hlediska mobilního telefonu, protože při nutnosti mít zapnutý počítač na obou stranách by se o mobilitě dalo mluvit jen stěží. Druhým důvodem je stále jednodušší používání telefonního čísla pro identifikaci volaného (a nejen v telefonu) místo uživatelských jmen či adres. A právě i v případě telefonních čísel nabízí VoIP z druhého tábora možnost, jak volat přes internet bez minutových poplatků zdarma (technologie se jmenuje ENUM). Z uživatelského hlediska je to jedna z nejdůležitějších výhod.

Už jsem naznačil, že pro VoIP existuje na trhu celá škála různých přístrojů. Jedná se zejména o přístroje stolní; jako první začaly IP telefonii používat firmy, neboť jim přinesla největší výhody v jednodušší správě přístrojů, v možnosti zapojení přístroje kdekoliv, ve zjednodušení infrastruktury na jednu „síť“. Objevily se samozřejmě i přístroje přenosné. Tím se oklikou vracíme k původní otázce, jak je to ale s přístroji mobilními?

VoIP za pochodu

Dobrá zpráva je, že mobilní telefony schopné telefonování přes internet existují a není jich úplně málo. První důležitou vlastností pro volání přes internet je podpora Wi-Fi v telefonu, abyste byli k internetu připojeni dostatečnou rychlostí. Volat samozřejmě jde i přes běžná mobilní internetová připojení (GPRS, EDGE či) UMTS, ale kapacita připojení není v takovou chvíli dostatečně předvídatelná a může vám často klesnout na minimální hodnoty, při kterých i stažení webové stránky bude trvat věčnost. Druhou a tentokrát zásadní vlastností pro volání přes internet je pak software umožňující komunikovat protokolem SIP.

Kategorie telefonů, u které se obě výše uvedené protínají nejvíce, a která je tudíž volání přes internet nejpřístupnější, jsou smartphony. Obsahují plnohodnotný operační systém, pro který je možné vyvíjet doplňkové aplikace. Smartphony mají díky operačnímu systému také většinou ve své výbavě Wi-Fi, tak, aby by umožněn rychlý přístup k internetu i pro ostatní internetové služby. Nicméně na trhu lze najít i přístroje z jiných kategorií, které jednu z výše uvedených vlastností nesplňují a přesto je lze použít. Toto použití bude ale přirozeně omezeno co do uživatelské příjemnosti. Právě ona je v současnosti největší bariérou pro používání volání z mobilu přes internet. Podívejme se proč.

Máte OS? Volejte přes internet. Nemáte?

Volání přes internet je tak podporováno v zásadě ve všech operačních systémech, které se používají – Symbian, Windows Mobile, PalmOS atd. Přesto jen málokterý výrobce jej poskytuje přímo jako vestavěnou funkci telefonu. To znamená, že pro většinu přístrojů je nutné software pro telefonování přes internet doinstalovat extra. To klade nároky na čas uživatele, který musí hledat příslušné aplikace na internetu, a také na technickou zdatnost, protože instalace není vždy jednoduchou záležitostí. Další bariérou, která postihuje i produkty s vestavěným VoIP software, je uživatelsky nepříliš jednoduché a přívětivé ovládání. Pokud chce uživatel volat přes internet, musí na svém telefonu provést jiný (a většinou podstatně složitější) postup než provádí u běžného GSM volání. Jinou variantou téhož je třeba to, že při volání přes internet není možné použít seznam kontaktů v telefonu; ale uživatel si musí vybudovat speciální seznam pouze pro volání přes internet. To je zejména případ doinstalovávaných aplikací, které nejsou dostatečně integrovány do systému. Speciální kapitolou je pak nastavení volání přes internet, které je složité snad na všech přístrojích bez rozdílu. Naštěstí výrobci umožňují poslat nastavení pomocí SMS zprávy, takže tento problém je řešitelný.

Klepněte pro větší obrázek
Informaci o předinstalované podpoře VoIP hledejte v našem Katalogu mobilů. Toto je výřez z tabulky typického zástupce „IP mobilů“, Nokie E71. Parametr „Vestavěný klient pro VoIP“ nově najdete i v podrobném vyhledávání katalogu

Abychom nechodili dlouho okolo horké kaše, vrhněme se na konkrétní typy přístrojů, které jsou k dispozici. Lídrem v podpoře volání přes internet je v současnosti jednoznačně Nokia. Všechny přístroje modelové řady E (a některé další modely) mají přímo vestavěný SIP klient pro telefonování přes internet. Seznam najdete zde. Integrace se zbytkem telefonu je na nejvyšší úrovni. Poněkud komplikovanější je nastavení přístrojů a ovládání při volání přes internet. Do dalších modelů, které používají Symbian je možné doinstalovat SIP aplikaci třetí strany.

Další poměrně dobrou možností jsou telefony s Windows Mobile, např. komunikátory HTC. Ty mají Wi-Fi a SIP protokol, který je operačním systémem podporován. Bohužel zde podpora není automaticky zapnuta a uživatel si vše musí doinstalovat ručně. Potom je ovšem integrována dobře a nabízí některé vlastnosti, které ani u lídra na trhu nenajdeme. Co se týká použití VoIP u iPhone, je nutné doinstalovat speciální aplikaci, což není při použití AppStore nikterak složitá záležitost. Aplikace se velmi dobře integrují s přístrojem a jsou snadno ovladatelné. Proti iPhone ovšem mluví jedna zásadní nevýhoda – bez speciálních zásahů do softwaru telefonu nepodporuje běh aplikací na pozadí a tak z něj můžete sice přes internet volat, ale nemůžete na něm hovory přes internet přijímat.

Pro telefony podporující technologii Java existují i aplikace v Javě. Jejich problémem je, že integrace s přístrojem je velmi malá a dále to, že budou omezeny na velmi malý počet přístrojů (zejména díky potřebě podpory Wi-Fi). Nejvíce nadějí představuje do budoucna, platforma Android. Ta je totiž otevřená a bude tedy možné aplikaci pro telefonování přes internet přímo vestavět. Pokud to za něj neudělá sám výrobce, bude na každém, aby si stáhnul příslušnou aplikaci.

Diskuze (74) Další článek: Symbian jako open-source přijde na konci roku 2009

Témata článku: Internet, Software pro mobily, Apple iPhone 4GB, Nokia E71, Zásadní nevýhoda, Volat, Otevřený standard, Druhý důvod, Internetová služba, Celá škála, Pře, PříjemnostProč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

** Na Androidu jsem vyrostl, a nadále u něj zůstanu ** iPhony vypadají zajímavě, ale nikdy bych si na ně nezvykl ** Jaké jsou největší zádrhele při přechodu na iPhone?

Martin Chroust
iOSSmartphonyiPhone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

** Nowatch bojují proti hodinkám, přesto si je máte koupit ** Tomuto zařízení chybí displej, který nahrazuje drahý kámen ** Při pohledu na hodinky tedy čas nezjistíte...

Martin Chroust
HodinkyCESKuriozita
Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

** Dnes pro vás máme tip na aplikaci od českého vývojáře ** Řeší jednoduchý přenos dat mezi telefonem a počítačem ** Funguje na Androidu, iPhonu, iPadu, MacOS, Windows,...

Martin Chroust
iOSMobilní aplikaceAndroid
Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

** Nikdo už nedělá dobré kompaktní androidy ** Přechod trochu bolel, ale iPhone má i výhody ** A jeho nevýhody nejsou tak klíčové, jsem zvyklý na ledacos

Lukáš Václavík
iOSiPhone
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

** Dxomark provedl testování energetické náročnosti režimu Always On ** Telefon s aktivním režimem AOD se vybíjí až 4× rychleji ** Od optimalizací Applu by se mohli ostatní učit...

Martin Chroust
Always OnDxOMarkSrovnání
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

** Dostali jste do ruky nový smartphone? ** V tomto článku si ukážeme, jak vypadá úvodní nastavení ** Připojíme užitečné tipy k tomu, abyste přechod zvládli bez problémů

Martin Chroust
Jak...Chytrý telefonSmartphony
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

** Systém Windows můžete odemknout z jakéhokoliv Androidu ** Budete potřebovat jeden modul a mobilní aplikaci ** Pokud překousnete reklamy, bude vám bezplatná verze stačit

Martin Chroust
Jak...Čtečka otisků prstůWindows