Kindle Fire: zaboduje Amazon s levným tabletem?

S cenovkou 199 dolarů na to jde Amazon jinak než Apple. Analytici se shodují, že má šanci a recenzenti, že za ty prachy rozhodně stojí...

Není to žádný „iPad killer“ a podobné laciné titulky se k němu ani nehodí. S iPadem je nový tablet Kindle Fire často srovnáván, ale je třeba mít na paměti, že Amazon na to prostě jde jinak. To hlavní, čím se Kindle Fire odlišuje od konkurence je cena. V Americe je k mání za pouhých 199 dolarů a to je také důvod proč se k němu recenzenti staví pozitivně – nabízí jednoduše nejlepší poměr ceny a výkonu. Nic víc, nic míň. Applu jako dominantnímu výrobci tabletů dovede konkurovat hlavně na poli nabídky obsahu, což z něj spolu s cenou dělá ideální vánoční dárek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kindle Fire: levný sedmipalcový tablet s Androidem se pokusí narušit dominanci Applu

Je třeba mít na paměti, že to, co chce Amazon lidem prodávat je obsah, proto dle analytiků svůj nový tablet lehce dotuje. Doufá, že se mu penízky pohrnou od milionů majitelů tabletů, kteří si budou stahovat knihy, časopisy, hudbu, filmy, seriály, TV pořady a aplikace. V tomto směru má Amazon co nabídnout, jeho obchod čítá miliony knih i písní a desítky tisíc filmů a aplikací.

Amazon má tuny obsahu, chce vydělávat

Ale zpět k samotnému tabletu. Recenzenti, kteří měli možnost tablet vyzkoušet, svorně píší, že hardware nenadchne ani neurazí. Nejde o nic nového ani originálního, prostě placka, jejíž přední stranu tvoří displej a záda plast. Joshua Topolsky z The Verge píše, že mu designově i co do fyzických proporcí hodně připomíná BlackBerry PlayBook. Oproti iPadu 2, který jinak používá, hodnotí kladně hmotnost, která je zhruba dvoutřetinová, což mu vyhovuje například při delším čtení.

Videa:


Televizní reklama

Ukázka prostředí tabletu

Videorecenze Joshe Topolskyho ze serveru The Verge (v angličtině)

Nekonvenční srovnání s iPadem 2 od Applu.

Pokud o Kindle Fire čtete prvně, pak vězte, že má sedmipalcový displej s rozlišením 1 024 × 600 bodů, dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz, 512 MB RAM, 8 GB vestavěné paměti a výdrž blížící se osmi hodinám nepřetržitého provozu. Recenzenti se opět shodují na tom, že výrobcem udávaných 7,5 hodiny Fire o zhruba 30 minut ještě přetáhne. Velikost tabletu je zároveň výhoda i nedostatek. Třeba čtení webu je prostě lepší v landscape módu, jinak jsou stránky příliš smrsklé. Hardware nijak neoslní, ale pamatujte na cenu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fyzický vzhled tabletu • foto: TheVerve.com

Jelikož je první barevný Kindle tak levný, chybí mu některé vymoženosti. Pro někoho může představovat problém absence sluchátka i mikrofonu, takže žádný Skype ani diktafon s Firem neužijete. Přístroj nedisponuje ani fotoaparátem. Nevyrábí se také žádná varianta s 3G modulem, takže bez Wi-Fi sítě jste „na suchu“. Další problém může (a nemusí) být pouhých 8 GB vnitřní paměti, která nelze nijak rozšířit.

Neumí všechno, ani nemůže

Reálně jí má uživatel k dispozici nějakých 6 GB, a to věru není mnoho. Pokud jste připojeni, dá se to řešit s pomocí cloudu, jinak je ale šest giga dost málo a moc věcí si do něj nenahrajete. Majitel Kindle Fire prostě musí být stále „v pohybu“. Stáhnout hru, film či novou hudbu, užívat a smazat ze zařízení. A tak pořád dokola. Dobrou zprávou je, že veškerý zakoupený obsah z obchodu Amazonu zůstane v cloudu a na další soubory poskytuje Amazon 5 GB „mráčkové“ kapacity.

Jako nedotažené se dle Joshuy jeví absence home button a tlačítek pro regulaci hlasitosti – místo „domácího“ tlačítka prý často nechtěně mačkal zapnout/vypnout a v obojím případě mu nepřišlo příliš pohodlné hledat toto nastavení v menu. Kindlu Fire chybí také Bluetooth (nepřipojíte klávesnici) a světelný senzor, což také není příliš ergonomické.

Android, který nepoznáte

Kindle Fire běží na operačním systému Android 2.3, který byste ale sotva poznali. Amazon předělal celý OS k obrazu svému. Na hlavní obrazovce nejsou ikony aplikací, ale všechny naposled otevřené soubory a aplikace v cover flow stylu a téměř odkudkoli se dá vstoupit do obchodu Amazonu. Zde se nakupuje všechen obsah včetně aplikací, přístup k Android Marketu zde není. Vzhledem k méně výkonnému hardware nezvládne Fire náročnější aplikace. Aktuálně jich je pro tablet k mání nějakých 10 tisíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Android příliš nepřipomíná • foto: TheVerve.com

Na rozdíl od jiných androidových tabletů chybí propojení se službami Google. Programátoři Amazonu pěli při představení noviny chválu na webový prohlížeč Silk. Ten je prý úžasně rychlý, díky částečnému zpracování stránky na serverech Amazonu. Server Gizmodo píše, že přesně takový Silk je, tedy svižný a skvělý. Jiní recenzenti naopak Silk tolik nechválí, dokonce píší, že stránky se načítaly pomaleji než na iPadu.

Ostatně občasnou pomalost vytýkají Firu jako takovému. „Když se systém zpomalí, je to hrozné,“ píše opět Gizmodo. Dokonce o „lagování“ mluví jako o nejhorším možném hříchu, pokud tablet s dvoujádrovým procesorem nedovede plynule obracet stránky při čtení knihy. Kindle Fire má i použitelný e-mailový klient a pozitivně vyznívají i zkušenosti s přehrávačem videa a hudby.

Za 200 babek stojí za to

Všichni se shodují na tom, že za 199 dolarů (zhruba 3 800 Kč) Kindle Fire stojí. Tedy stojí za pořízení. Je to prostě alternativa pro ty, kteří nechtějí platit nejméně o tři sta babek více za iPad 2. Nebo třeba jako druhý tablet do domácnosti. Amazon doufá, že do konce roku prodá 4,5 milionu tabletů a alespoň částečně tak sebere vítr z platech Applu. Recenzenti i analytici se shodují v tom, že pokud má někdo šanci, pak Amazon a jeho Kindle Fire.

Možná není bez zajímavosti, že Amazon naplňuje scénář, který predikovala ve své studii společnost Sanford Bernstein. Nabízí tablet pro low-end segment s cenou velmi blízké 200 dolarům, do začátku má dokonce zápornou marži z prodeje hardware a hlavně nabízí bohatý ekosystém. Pokud se vám tablet líbí, pak vás asi nepotěším zprávou, že v ČR se zatím prodávat nebude. Ale i tak jde o zajímavou novinku.

Tablet Kindle Fire ve zkratce:

  • cena: 199 dolarů (zhruba 3 800 Kč)
  • displej: 7 palců, typ IPS, tvrzené sklo Gorilla Glass, rozlišení 1 024 × 600 bodů (169 dpi)
  • procesor: dvoujádrový, frekvence 1 GHz
  • rozměry a hmotnost: 190 × 120 × 11 mm, 413 g
  • paměť: vnitřní 8 GB, podpora ukládání dat na server Amazon Cloud
  • konektivita: Wi-Fi, USB 2.0, bezdrátová synchronizace dat
  • podporované formáty: Kindle (AZW), TXT, PDF, nechráněné MOBI, PRC, Audible, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP, non-DRM AAC, MP3, MIDI, OGG, WAV, MP4, VP8
  • operační systém: Android 2.3, uživatelské prostředí je kompletně upraveno
  • prohlížeč webu: Amazon Silk – podobně jako například Opera Mini zpracovává stránky na serveru Amazonu a zrychluje tak jejich načítání
Diskuze (33) Další článek: Pitva: O kolik je netbook s Tegrou jednodušší, než klasický s Atomem

Témata článku: Amazon, , , , , , Amazon Kindle Fire, Amazon Kindle Fire HD 7, Blackberry Playbook, Blackberry Playbook 32GB Wi-Fi, Blackberry Playbook 64GB Wi-Fi, Bernstein, Levný tablet, F +, Topol, Kindl, Tab, Bezdrátová synchronizace, AZW, Televizní reklama, Služba Google, Druhý tablet,