Kolik hodin denně používáte telefon a jak to změřit? Možná budete hodně překvapeni...

  • S nástupem koronaviru se zvýšila i doba používání telefonů
  • Po dvou letech se lidé vrací do normálu, ale mobilní svět nikoliv
  • Víte, kolik hodin používáte telefon každý den?

Smartphony jsou dnes s námi doslova na každém kroku, přesto se zdá, že o jejich používání nemají uživatelé žádné bližší uvědomění. Nebo snad víte, kolikrát jste už dnes telefon vzali do ruky? Nepotřebujeme přesný počet, ale stačí nám alespoň rámcový údaj. Bylo to desetkrát nebo stokrát? Nebojte, my také přesně nevíme, ale právě možná i tento fakt ukazuje na vzrůstající fenomén „nadužívání smartphonů“.

„Nadužívání“ jako trend poslední doby

Ten můžeme zpětně dohledat při nástupu koronavirové pandemie před dvěma lety. Díky neustálému omezování a zavírání provozoven, omezení kultury a sportu se uživatelé soustředili na telefon, který nahradil vše, co vám chybělo. Spousta států světa v letošním roce vyhlásila boji s koronavirem stopku. Např. Velká Británie se navenek tváří, jako by koronavirus přestal existovat. Lidé zdánlivě vrací do normálu (restaurace, kina, sport, kultura a zábava), při používání telefonů to tak rozhodně nevypadá.

Klepněte pro větší obrázek
Trend poslední lech. Čas strávený u televize se snižuje na úkor smartphonu. Zlom nastal při nástupu koronaviru (Zdroj: emarketer)

Zatímco poslední dva roky jsme se mohli při používání telefonů „vymlouvat“ na pandemii, od jejího vypuknutí však lidé tráví u displejů stále více času. Podle zdroje tráví uživatelé nejvíce času se smartphony v Indonésii a Singapuru, a to až neskutečných 5,7 hodin každý den. Skokanem roku je Singapur s Austrálií (4,9 hodiny), jedná se o státy, kde průměrná denní doba využití mobilu jen meziročně stoupla o čtyřicet procent! Růst už sice není tak vysoký jako dříve, přesto jsou tato čísla alarmující. Uživatelé velmi snadno přivykli k tomu, že je telefon neustále k dispozici, a do starých kolejích se jen tak vrátit nechtějí.

Zvýšené využívání telefonu je však trend, který platí na drtivé většině mobilních trhů. Jen u některých z nich je průměrná denní doba strávená na telefonu meziročně stejná nebo o pár procent nižší. To by značilo návrat „do normálu“, většina regionů však pokračuje v nastoleném trendu.

Zjistěte si, kolik času denně trávíte na mobilu

Zní vám šestihodinové používání telefon (tzv. SOT = Screen-On Time) na mobilu jako něco neskutečného? Tak schválně, jak jste na tom vy? V Androidu k tomu slouží funkce Digitální pohoda alias Digital Wellbeing. Tato systémová aplikace, kterou najdete přímo v nastavení, vám odhalí, kolik času denně strávíte na mobilu.

Klepněte pro větší obrázek
Funkce Digitální pohoda na vás „práskne“, zda to s používáním telefonu příliš nepřeháníte

Základní metrikou je doba zapnutí obrazovky, u které se dozvíte i časový poměr mezi všemi spouštěnými aplikacemi. U daného dne se však evidují i další záležitosti, jako počet přijatých oznámení či počet odemknutí telefonu. I to může být ukazatel, že na telefon saháte možná až příliš často. Konkrétně telefony od Samsungu pak z naměřených hodnot samy vytváří měsíční reporty, z nichž se dozvíte průměrný čas strávený u displeje mobilu a také tři nejpoužívanější aplikace daného týdne.

Osobně mám za uplynulý týden, jehož součástí byla pracovní cesta, průměrný denní čas obrazovky 2 hodin a 17 minut. Jenže o týden dříve jsem na tom byl s časem o dost hůře (4 hodiny a 55 minut)! Aby byla má data kompletní, tak za uplynulý týden jsem měl denně na telefonu zhruba 100 oznámení, a každý den jsem telefon odemknul v průměru zhruba 88×.

A jaký je průměr?

Studií, analýz a statistik týkajících se smartphonů je nepřeberné množství. Pokud budeme vycházet ze zdroje 11 tisíc uživatelů aplikace RescueTime, tj. těch, kteří mají s nadužíváním telefonů problém a přiznají si to, dvacet procent z nich používá telefon denně minimálně čtyři a půl hodiny. Průměrný čas strávený denně u telefonu činí, např. ve Velké Británii, 3 hodiny a 23 minut. V průměru uživatelé odemykají telefon 58× denně, třetinu z toho však činí v průběhu své pracovní doby.

Po odemknutí uživatelé telefon v průměru používají minutu a 15 vteřin, než jej opět uzamknou. Jenže, existuje 50% pravděpodobnost, že do tří minut telefon uživatelé opětovně odemknou, protože si na něco vzpomněli. Telefon se tak stává velkým „zabijákem“ času, protože jej používáme k textové komunikaci s rodinou, prohlížení sociálních síti, online nakupování nebo třeba ke čtení novinových zpráv.

A jak jste na tom vy? Používáte smartphone nepřetržitě, nebo jste schopni na sobě rozpoznat únavu či bolest očí a telefon snadno odložit? A nebo na sobě zase pozorujete náznaky závislosti a telefon z ruky prostě nedostanete? Podělte se o váš názor v diskusi pod článkem.

Zdroj: data.aiemarketer

Diskuze (16) Další článek: Motorola připravila zážitek v rozšířené realitě. S pomocí AR brýlí a smartphonu trénujete házení na cíl

Témata článku: Android, Smartphony, Koronavirus, Statistika, Zdraví, Austrálie, Analýza, Singapur, Normál, Uživatelé, Používání, Digital Wellbeing, Indonésie, Telefon, Nástup, Trend, Velká Británie, Digitální pohoda, Používání telefonů, Telefony s Androidem na Heureka.czVýrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nejlepší aplikace pro tento týden: Zábavná vysílačka místo chatu, kam na vodu bez plastů a parťák na eventy

Nejlepší aplikace pro tento týden: Zábavná vysílačka místo chatu, kam na vodu bez plastů a parťák na eventy

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Ať už vybíráte první Mac, nebo chcete starší nahradit novějším, pak bude bazarový nákup lákavou variantou. Problémem ale bude především nedostatek kusů ve vhodných konfiguracích.

Stanislav Janů
MacBookTipyApple
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Je čas opět zasednout za Cyberpunk 2077. Seriál Edgerunner opět oživil zájem o hru
Michal Maliarov
Cyberpunk 2077RPG
Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Karavan, chalupa, záloha do domácnosti: to jsou některé z možností, jakým způsobem využít velké nabíjecí stanice. Pokud se navíc spojí s výkonným solárním panelem, už jde o výkonný zdroj čisté energie.

Stanislav Janů
PowerbankaTesty
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Prozkoumali jsme Always-On na iPhonu 14 Pro. Je úplně jiný než na Androidu, zvyká se na něj pomalu

Prozkoumali jsme Always-On na iPhonu 14 Pro. Je úplně jiný než na Androidu, zvyká se na něj pomalu

** Apple iPhone 14 Pro a 14 Pro Max poprvé přináší Always-On displej ** Pár dní jsme měli možnost funkci důkladně testovat ** Apple na to šel zbytečně složitě a na výsledek si budete chvíli zvykat

Martin Miksa
Always OnDisplejeiPhone
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji