Když vybíráme obsah v obchodě Google Play, většinou máme k dispozici bezplatné verze s reklamami nebo placené hry a aplikace, které stojí maximálně několik stovek korun. Někdy je nákup nevyhnutelný, jindy pořízením aplikace (nebo její prémiové placené verze) chceme podpořit vývojáře, který odvedl dobrou práci. Víte však, jaký mají hry a aplikace v Google Play cenový strop? Pravděpodobně se budete hodně divit.

Tato hra z Google Play je co do pořizovací částky už několik let nepřekonaná. Cenový strop však v těchto dnech výrazně narostl. Cenu aplikace přes 100 tisíc korun však bude muset nejprve schválit Google
Google v roce 2015 zvýšil maximální cenu jedné položky ze 4 450 Kč (200 dolarů) na 8 900 Kč (400 dolarů), což platilo až do loňského roku. Vloni Google zvýšil cenový strop jedné položky na 22 250 Kč (1 000 dolarů), ale ani tento štědrý cenový strop zřejmě některým vývojářům nestačí. Google proto maximální možnou cenu na Google Play právě teď výrazně zvýšil, a to rovnou pětinásobně. V obchodě tak můžete nově pořídit aplikace (pokud budou za tuto cenu dostupné) až za částku 111 250 Kč! Stejný limit se vztahuje i na nákupy v samotných aplikacích.
Tak vysoká suma samozřejmě v očích nepoctivců představuje hrozbu možného zneužití, a proto si Google tuto maximální cenu pečlivě pohlídá. Nového limitu dosáhnou jen dlouhodobí vývojáři aplikací, kteří mají s Googlem dobré vztahy a současně ze stávajících nákupů z Google Play generují alespoň milion dolarů ročně (zhruba 22,5 milionů korun). Ani těm se však limit automaticky nezvýší – musí Googlu podat formální žádost, ve které vysvětlí, z jakého důvodu chtějí nabízet aplikaci či hru za tak přestřelenou cenu.
Aktuální maximum a konkurence
Maximální limity jsou však něco jiného než aktuální nabídka a ceny aplikací. Na Google Play se nám aktuálně podařilo jako nejdražší najít hru Fisherpunk s cenou 8 900 Kč, která nabízí nákupy v aplikaci až za 22 500 Kč. Cílem je udržet imaginární rybu naživu a za všechny doplňky si samozřejmě připlácíte. Hra eviduje více než tisíc stažení (a méně než 10 tisíc), bohužel (nebo možná naštěstí?) však nebyla od roku 2022 aktualizovaná, takže není s aktuálními telefony s Androidem kompatibilní.

Toto je aktuální rekordman na App Storu. Aplikace pro ladění klavíru stojí neskutečných 27 990 Kč. Tedy o tisícovku méně než iPhone 16 Plus
V App Storu je cenový strop nastaven na 1 000 dolarů (bez daně), takže za nejdražší aplikaci zaplatíte 27 990 Kč. Do této kategorie spadá například profesionální ladička pro klavír s doplňkovým předplatným v ceně 2 450 Kč. Za sebe jsem ochoten investovat do opravdu dobré mobilní aplikace, kterou bych používal denně, maximálně 300 až 500 korun – mimo dražších profesionálních aplikací, které si dokážu představit pro určitá povolání.
A jaký máte pomyslný cenový strop vy? Je pro vás příliš i stovka, nebo jste ochotnější stáhnout bezplatnou aplikaci a až v ní si pořizovat dražší nákupy? Podělte se o svůj názor v diskusi pod článkem.