Kompaktní top model znovu na scéně. Sony Xperia 5 IV má víc fotovychytávek a konečně i bezdrátové nabíjení

  • Ani letos nesmí chybět „zmenšená vlajková loď“ Sony
  • Xperia 5 IV samozřejmě není 1 : 1 Xperia 1 IV v menším těle
  • Největší nedostatek ale napravuje, má bezdrátové dobíjení

Ani letos Sony nezapomnělo uvést „kompaktní verzi vlajkového modelu“ v řadě označené tradičně číslicí „5“. Nejnovější smartphone Sony Xperia 5 IV tentokrát od své větší a lépe vybavené sestry Xperia 1 IV přebírá ještě více funkcí a ústupků je tak proti minulým generacím minimum. Podepsalo se to ovšem i na ceně, která činí 27 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní výhodou novinky mají být tradičně menší rozměry ve srovnání s většinou v současnosti prodávaných smartphonů. Xperia 5 IV narostla na 156 × 67 × 8,2 mm při hmotnosti 172 gramů. Zejména parametr šířky je klíčový pro dobré uchopení telefonu do ruky.

Velikost je charakterizována také úhlopříčkou displeje 6,1 palce. Jde o 120Hz OLED panel s Full HD+ rozlišením a HDR zobrazením v reálném čase. Podle Sony se měl meziročně (proti Xperii 5 III) vylepšit o 50 %. Ani tentokrát Sony neintegrovalo čtečku otisků přímo do panelu, zůstává věrno bočnímu odemykacímu tlačítku, jež při doteku slouží zároveň jako čtečka.

„Konzerva“ s oblíbenými maličkostmi

V oblasti designu se nekoná žádné překvapení. Xperia 5 IV je spíše konzervativní, symetrický, čistě elegantní smartphone s rovnými boky a mírně seříznutými hranami pro pohodlnější úchop. Kombinuje prvky kovu a skla. Z proužku nad a pod displejem si telefon hlavu nedělá. Na výběr je ve třech barvách – zelené, bílé a černé.

Klepněte pro větší obrázek

O výkon se stará procesor Snapdragon 8 Gen 1, jenž zpřístupňuje zároveň i 5G konektivitu. V prodeji bude jediná paměťová varianta 8 + 128 GB. Vnitřní úložiště lze rozšířit kartou microSD(XC) až o 1 TB. I přes rozumnou tloušťku zařízení se podařilo osadit baterii s vyšší kapacitou 5 000 mAh a tentokrát u „pětkové“ Xperie nechybí ani bezdrátové dobíjení. V rychlosti kabelového dobíjení Sony rekordy opět netrhá, vystačí si s 30 W.

Na Xperii 5 IV se vám budou líbit tradiční „soňácké“ drobnosti. Slot na karty, který se dá vyjmout bez špendlíku, zachovaný 3,5mm jack na sluchátka, namačkávací mechanická spoušť fotoaparátu, předně orientované stereo reproduktory, odolnost IP65/68. Nic z toho by věrní fanoušci značky nemohli postrádat.

Foťák vyměnil variabilní zoom za rychlejší fokus

Trochu ústupků proti větší Xperii 1 IV zaznamenal fotoaparát, který nedisponuje funkcí kontinuálního optického zoomu, a dokonce ani proti loňské Xperii 5 III variabilním „skokovým“ teleobjektivem. Vystačit je tentokrát potřeba s jediným přiblížením na úrovni 2,5× zoom.

Optiku i tentokrát pomáhal ladit Zeiss. Jsou zde tři objektivy (primární s OIS, širokoúhlý a teleobjektiv s 2,5× optickým zoomem a OIS) se stejným rozlišením 12 Mpx a funkcí ostření v reálném čase a sledování objektu v reálném čase na všech třech objektivech včetně videa bez výjimky. Aby se to nepletlo, tak i selfie kamera má rozlišení 12 Mpx.

V aplikaci Video Pro lze fotoaparát ovládat pomocí Bluetooth gripu GP-VPT2BT (prodává se zvlášť). Telefon je kompatibilní s řadou fotoaparátů Sony Alpha, může posloužit jako externí monitor k foťáku, i jako nástroj k živému streamování z fotoaparátu. Nechybí ani další specializované aplikace známé z modelu Xperia 1 IV, tzn. Photo Pro a Music Pro.

Diskuze (48) Další článek: Samsung se těší na iPhone 14 stejně jako Apple. Vyrábí pro něj drtivou většinu displejů

Témata článku: Sony, Smartphony, Fotoaparát, Vlajková loď, Snapdragon, Kompaktní velikost, Xperia, Zeiss, Bezdrátové nabíjení, OIS, Bezdrátové dobíjení, Dobíjení, Top model, Sony Xperia, Full HD, Sony Alpha, F +