Komunikátor E-Ten M500: kdykoli, kdekoli (první pohled)

Neznámá značka, ale komunikátor s dotykovým displejem, megapixelovým fotoaparátem, podporou nejvyšší třídy GPRS, internetovým prohlížečem, e-mailovým klientem a bohatou softwarovou výbavou. Zní to hezky, ne?
Komunikátor E-Ten M500: kdykoli, kdekoli (první pohled)

Na konci loňského roku představila u nás docela neznámá společnost E-Ten svůj nejnovější komunikátor – model M500. Není třeba ani vypisovat seznam funkcí, aby vám tento drobeček padnul do oka. Už na první pohled zaujme elegantním designem. Ten je navíc doplněn špičkovými funkcemi, což dělá z E-Ten M500 komunikátor, který by na trhu mohl jít doslova na dračku. Kdyby se u nás prodával...

Všude jako v kanceláři

M500 je založen na operačním systému Windows Mobile 2003 Second Edition for Pocket PC Phone Edition. Dominantním prvkem je bezesporu dotykový displej o úhlopříčce 2,8" a rozlišení 240 × 320 bodů schopný zobrazit až 65 tisíc barevných odstínů.

E-Ten v první řadě sází na mobilní bezdrátovou kancelář. Kromě nejrychlejšího GPRS třídy 10 je komunikátor vybaven spoustou aplikací pro bezproblémové fungování a mobilní práci s klasickými kancelářskými aplikacemi. To podtrhuje i podpora všech frekvencí světových sítí GSM (850/900/1800/1900 MHz). Kromě GPRS lze data přenášet také za pomoci Bluetooth, infračerveného rozhraní, přes port USB se dá synchronizovat a funguje i jako USB host.

 

Co se systémového vybavení týče, pak vězte, že M500 disponuje výkonným procesorem S3C 2440 400 MHz od společnosti Samsung. Ani na paměť v tomto případě výrobce nezapomněl, a tak se může M500 chlubit 128 MB Flash ROM a 64 MB SDRAM. Vnitřní kapacitu datového úložiště je pak možné rozšířit díky paměťovým kartám typu SDIO.

Potom zábava

Abyste neřekli, že E-Ten je jen nudný komunikátor, nabízí výrobce i něco pro zábavu. Především je to 1,3megapixelový fotoaparát s čtyřnásobným digitálním zoomem a přisvětlovací diodou. Můžete pořizovat fotografie až do rozlišení 1 280 × 960 bodů. K dalším prvkům multimediální výbavy patří například eBook Reader určený pro čtení elektronických knih, aplikace Photo Wizard určená pro práci s fotografiemi nebo Windows Media Player 10 umožňující přehrávání hudebních a videosouborů ve formátech MP3, WMA a WMV.

Nechcete si fotografie nechávat pro sebe? Odešlete je do světa. M500 je vybaven nejen možností příjmu a odesílání multimediálních zpráv MMS, ale také e-mailovým klientem podporujícím nejpoužívanější poštovní protokoly POP3 a IMAP, programem pro rychlé posílání zpráv a vestavěným internetovým prohlížečem Pocket Internet Explorer.

A u nás?

Přestože společnost E-Ten vyrábí produkty spíše pro asijský trh, nikdy není vyloučeno, že se některý z modelů dostane i k nám. A mohu-li si troufnout odhadovat pak myslím, že i u nás by si M500 svoje příznivce jistě našel. Jeho prodej bude zahájen na Taiwanu ke konci měsíce ledna, do zbytku světa se dostane během února. Podle předběžných informací by se cena měla pohybovat v rozmezí 549–599 dolarů (po přímém přepočtu 12 700–13 800 Kč).

Ve zkratce

rozměry: 111,7 × 60,7 × 22 mm
hmotnost: 170 g
sítě: 850/900/1 800/1 900 MHz

procesor: Samsung S3C 2440 400 MHz

udávaná pohotovostní doba: až 150–200 h
udávaná doba hovoru: až 3,5–4 h

displej: dotykový, TFT LCD 65 tisíc barev, úhlopříčka 2,8", rozlišení 240 × 320

fotoaparát: 1,3 megapixelu, rozlišení snímků 1 280 × 960 bodů, 4 × digitální zoom, osvětlovací dioda, možnost pořizovat videozáznamy

paměť: 128 MB Flash ROM a 64 MB SDRAM + SDIO Card slot

komunikace: GPRS Class B/Multi-slot Class 10, Bluetooth, IrDA, USB Sync, USB host

internet: Microsoft Pocket Internet Explorer

e-mail: podpora protokolů POP3, IMAP

další funkce: hlasité handsfree a hlasový záznamník, dotykový displej s možností ovládání perem nebo prstem, bohatá aplikační výbava (Microsoft Leader, Windows Media Player 10, VPN Client, Pocket Word, Pocket Excel,…), software společnosti E-Ten (utility pro zálohování, správu telefonu, práci s multimédii, MMS Composer,…)

Kompletní specifikaci včetně seznamu dodávaného softwaru najdete na stránkách výrobce.

Diskuze (12) Další článek: Eurotel mění i své staré tarify: upřednostňuje platby inkasem

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Komunikátor, Pohled, Bezproblémové fungování, Infračervené rozhraní, První pohled


Určitě si přečtěte