Konec chaosu v názvech nových Nokií

Máte zmatek v označování mobilních telefonů Nokia? Protože asi nejste sami, Nokia své nové telefony začala nově číslovat podle nového systému. Prozkoumejte schéma v článku a vše bude jasné.
Konec chaosu v názvech nových Nokií

Nokia loni uvedla na trh téměř dvacet nových mobilních telefonů. Člověk, který chtěl mít přehled, si musel zapamatovat dvacet číselných označení a správně je zařadit do souvislostí, což mnohdy nebylo jednoduché. Je snad Nokia 7210 nástupce staršího modelu 7110? Bude Nokia 3650 nový telefon základní řady? A co třeba Nokie 6100, 6610, 6650? Zmatek nad zmatek.  

Přichází zákon

Při současném počtu mobilů Nokia nelze očekávat, že se názvosloví mávnutím kouzelného proutku zpřehlední. Nokia ale postupně zavádí systém, který do chaosu vnese alespoň trochu řád.

Klikněte na následující obrázek, otevře se nové okno, se kterým budeme pracovat:

Klepněte pro větší obrázek

Pro koho a co?

Nokia své mobilní telefony třídí vždy podle dvou kritérií. Poprvé podle stylu, nebo lépe řečeno zaměření na určité uživatele, druhým rozřazovacím kritériem jsou funkce.

Podle stylu se telefony dělí na tyto třídy, podle nichž se přiřazuje první číslice číselného označení: Basic, Expression, Active, Classic, Fashion, Premium. Pokud má nový telefon například označení 5100, z pětky na počátku je hned jasné, že patří do kategorie Active; je to mobil pro aktivní život.

Funkce mají vliv na druhou číslici v označení. Většina zde bude mít jedničku nebo dvojku, což značí obyčejné telefony. Potom zde ale je ještě kategorie Zábava, Obraz, Média a Pracovní nástroje. Máme-li potom například Nokii 3650, z názvu je zřejmé, že jde o telefon kategorie Imaging (Obraz).

Do políček v tabulce jsou dopsány současné mobilní telefony. Protože ale Nokia s novým označováním mobilů teprve začíná, mnohé modely do tohoto systému nezapadají. Dal jsem je proto do závorky, novému značení odpovídají jen tučně uvedené telefony.

Zajímavosti a výjimky

První mobily s novým označením mají na konci dvě nuly (2100, 5100 apod.). Pro odlišení jejich nástupců bude k číslu přičteno deset a potom zase deset a ještě deset ... Co to znamená? Brzy se pravděpodobně setkáme s novou Nokií 5110 nebo 6110 a tyto telefony nebudou mít nic společného s legendami posledních let. Bude to stejné jako když Škoda Auto své vozy pojmenovává po dávných veteránech.

Z tabulky je už také jasné, že nástupce komunikátoru 9210 už nebude v devítkové řadě, která už neexistuje, a jeho označení bude například (pravděpodobně) 6900.

Pokud označení telefonu končí na 50 (7650, 7250, 3650), znamená to, že mobil má vestavěný digitální fotoaparát. Výjimkou v pravidlech mohou být také herní telefony typu N-Gage, které nemusejí mít číselné označení.

Zatím ještě nebyl představen telefon řady 1xxx, stane se tak ale ještě letos. Bude postaven ještě níže než právě uváděný model 2100 (přečtěte si jeho recenzi), zatím ale není stoprocentně jisté, že se dostane i na náš trh.

Příliš složité 

Nové značení mobilních telefonů Nokie nemá pro běžného uživatele žádný užitek. Telefonů je příliš mnoho a pravidla velmi strukturovaná. Nokia včera svůj nový systém prezentovala novinářům, pro které je užitečný, a věřím, že informace z článku ocení i někteří čtenáři MobilManie.

Diskuze (38) Další článek: Alcatel OT 715: levnější, než jsme čekali (test)

Témata článku: Nokia, Nokia 3650, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia N-Gage, Chaos, Konec, Nov, ChaoPřehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

** Pixely už jej mají, nyní se čeká na další mobilní výrobce ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V níže uvedeném seznamu se dozvíte, kde aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

** Podívejte se na redakční výběr nejlepších špičkových smartphonů ** Nabízíme přehlídku nejpokročilejších mobilních technologií ** Cenové rozpětí je velmi široké, minimum 15 tisíc korun

Jan Láska
Smartphony
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress