Konec otravného pípání. Google vymyslel mnohem rafinovanější notifikace pomocí stínů a foukání

Dnes využíváme spousty mobilních aplikací a služeb, které nás bombardují salvou notifikací s každou přijatou zprávou, novinkou nebo aktualizací. K tomu ještě přispívají i chytré hodinky, které vám notifikace neustále připomínají přímo na zápěstí. Pokud si tedy uživatel upozornění správně nenastaví, může neustálá záplava nových zpráv znamenat zbytečné rozptylování a snížení produktivity.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vysunutí kolíčku, zafoukání na květinu či poklepání na stůl, i tak mohou vypadat upozornění na přijatou zprávu.

Google se rozhodl toto změnit a v rámci experimentálního projektu Little Signals ukázat, jak lze vyřešit notifikace tak, aby člověka nerušily, nerozptylovaly a nestresovaly. Ve svém ukázkovém videu ukazuje hned několik metod využití v rámci chytré domácnosti.

Zafouká nebo zastíní

Namísto tradičního pípání telefonu nebo blikání notifikační diody zkouší Google mnohem jemnější formu, ke které pomůžou speciální mechanická zařízení. Ta upozorní například lehkým zaťukáním paličkou na desku stolu či o sklo, například když dorazí zpráva. Případně může jít i o jiné přirozené zvuky. Některé zařízení dokáže také nahlásit přijaté upozornění vysunutím některého ze zastrčených kolíků. Každý z nich přitom může představovat jiný typ notifikace.

Pak jsou tu ale daleko exotičtější způsoby. Jedním je například simulovaný stín, který začne zařízení vrhat kolem sebe. Ještě bláznivější alternativou je pak foukání, kdy větráček začne foukat například na květiny v domácnosti a jejich vlnění vás má na notifikaci upozornit. Dále může jít i o různé vizuální vjemy, jako je otočení stránky, zobrazení barvy a další.

Celý koncept působí na první pohled velmi bizarně a je nutné připomenout, že jde zatím pouze o experimentální nápad, který se vůbec nemusí dočkat finální realizace. Pokud se vám myšlenka zalíbila, nebo si naopak těžko dokážete představit její fungování v praxi, vše nejlépe vysvětlí video níže.

Diskuze (13) Další článek: Samsung spustil YouMake Studio. Otevírá dveře k úpravě designu telefonů a hodinek řady Galaxy

Témata článku: Google, Mobilní aplikace, Smartphony, Technologie, Google, Chytrá domácnost, Notifikace, Experiment, Stín, Foukání, PIP, Stůl, Rozptylování, Upozornění, Pípání, Květiny