Konec pirátění? Aplikaci Ulož.to už nenajdete v marketu Google Play

Google pravidelně vyhodnocuje a případně odstraňuje ze svého obchodu Play aplikace, které nějak nesplňují podmínky. Málokdy však maže i v Česku. Tentokrát došlo na aplikaci populární služby Ulož.to, která slouží ke sdílení dat z dalšími uživateli. Na informaci upozornil server Lupa.cz.

O smazání Ulož.to z obchodu Google Play zažádala česká společnost Weemazz, která zastupuje držitele autorských práv a hlídá, zda se jejich díla nešíří nelegálně na internetu. Podnět ke smazání zaslala Googlu právě na základě stížností od svých klientů, zejména z řad komerčních televizních společností. Zastupuje například televizi Nova, Prima, HBO Europe, Českou televizi, nebo Seznam.

Na Ulož.to se přitom obsah nejen z těchto televizí šíří vcelku běžně. Tím, že Google na žádost přistoupil a aplikaci skutečně smazal z obchodu podle Primy a Novy jen potvrdil, že server porušuje autorská práva. Ostatně společnost Weemaz údajně každý den jménem klientů nahlaší tisíce odkazů na šířený nelegální obsah. Například v lednu nechal Weemazz z Ulož.to odstranit přes 100 tisíc odkazů s nelegálním odkazem, jak pro Lupu uvedl šéf firmy Radim Horák.

To, že Google odstranil aplikaci z obchodu Play, však ve výsledku situaci příliš neřeší. Nadále je totiž dostupná v obchodech Apple App Store, Huawei App Gallery a uživatelé Androidu si ji budou moci nadále nainstalovat „bokem“ z APK archivu. Nemluvě o tom, že samozřejmě služba nadále běží i na webu, takže kdo ji využívat chce, stejně si cestu najde. Přesto ale tento krok v podobě odstranění aplikace Google Play má smysl a může šíření pirátského obsahu alespoň trochu omezit. 

Novinky od Googlu pro Pixely:

Zdroj: Lupa.cz

Diskuze (27) Další článek: Ajaj, jsem ve špatné dírce. Neúmyslně strčený špendlík do mikrofonu ještě nemusí znamenat návštěvu servisu

Témata článku: Google, , , , , , , Huawei App Gallery, Aplikace, Market, Seznam, Česká televize, Televize, Obsah, Lupa, Česká republika, Autorská práva, Prima, Obchod,