Konec tisícových pokut a nechtěných smluv na dohled

Pětinové sankce a vyšší ochranna spotřebitele při uzavírání/prodlužování smluv. Kompromisní návrh zákona Jana Husáka má blízko ke schválení.
Konec tisícových pokut a nechtěných smluv na dohled

Odvážná novelizace Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) navržená skupinou poslanců v čele s Janem Husákem prošla v poslanecké sněmovně druhým čtením, avšak s kompromisním pozměňovacím návrhem (k dispozici zde), který reflektuje výhrady odpůrců původního znění. Jedná se o výpovědi smluv na dobu určitou, jejichž ukončení je nyní spojeno s vysokou pokutou v řádech až několika tisíc korun a které původní znění novely zákona prakticky zakazovalo.

Návrh zákona nyní stojí tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Maximální výše pokuty za ukončení smlouvy na dobu určitou má být omezena na jedno z následujících:

  1. jednu pětinu součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy
  2. jednu pětinu součtu minimálního sjednaného měsíčního plnění (MMP) zbývajícího do konce sjednané doby trvání smlouvy.

Husák argumentuje tím, že tato praxe se osvědčila ve Francii a že i tak dojde k posílení konkurenčního boje, jelikož operátoři si budou muset zákazníky více hýčkat a nabízet lepší ceny. Zároveň ale ani operátor nebude škodný, jelikož návrh reflektuje skutečnost, že zákazník má nějaký závazek, že se upsal a dostal lepší podmínky.

Klepněte pro větší obrázek
Sněmovní tisk 836 čeká třetí čtení • hlasovat se má tuto středu

Navržená právní úprava tak chrání obě smluvní strany, jak spotřebitele, tak i podnikatele, tak aby ani jedna z těchto stran nebyla při ukončení smlouvy, ať již výpovědí, nebo dohodou, poškozena“, odůvodňují pozměňovací návrh předkladatelé novely.

Férové „smlouvičky“ dvakrát měř a jednou řež

Pokud by novela prošla, výrazně by se vylepšilo postavení zákazníků při uzavírání smluv s využitím prostředků komunikace na dálku. Typicky jde o uzavření smlouvy po telefonu. Mnozí by jistě mohli vyprávět, jakou mají s tímto zkušenost a že už by to nikdy neudělali. Nyní je běžné, že zákazník nedostane smluvní podmínky a ani nikde nemá dáno, za jakých podmínek smlouvu uzavřel. Nově by to fungovalo následovně:

  1. smluvní podmínky je podnikatel povinen předat až následně po uskutečnění komunikace s účastníkem
  2. ode dne předání těchto smluvních podmínek běží účastníkovi lhůta 14 dní k odstoupení od smlouvy v souladu s občanským zákoníkem.

Jinak řečeno: spotřebitel nebude zatracen tím, že po telefonu něco bez rozmyslu odkývl. Onu smluvní dokumentaci bude operátor moci poslat písemně i elektronickou cestou, a jakmile se dostane k zákazníkovi, rozběhne se dvoutýdenní lhůta, ve které lze souhlas vzít zpět (beztrestně).

Automatika s hláškou o výpovědi

Ožehavým bodem bylo i automatické prodlužování smluv. Pozměňovací návrh proto kompromisně nevylučuje, že by zákazník s tímto souhlasil už při podpisu první smlouvy, avšak operátor ho musí nejdříve tři a nejpozději jeden měsíc před datem prodloužení informovat o možnosti a způsobu jak smlouvu ukončit, a to takovou cestou, jakou si zákazník zvolil pro zasílání vyúčtování.

Pozměňovací návrh (ke čtení zde) v podobném duchu předložil i Michal Doktor (Jihočeši 2012), ten ještě navrhuje, ale se pokuta za odstoupení od smlouvy nehradila za víc než 18 měsíců. Na její výši se s Husákem shoduje. Odlišuje se například v tom, že chce, aby měl zákazník k dispozici podmínky ještě před uzavřením smlouvy a pokud ne, byla by taková smlouva považována za smlouvu na neurčito.

Střízlivý a dobrý návrh, doufejme, že projde

Osobně si myslím, že pozměňovací návrh Jana Husáka dělá z novely více než přijatelný kompromis na souboru opatření, které jak on sám zdůrazňuje zvyšují komfort pro zákazníka. Nezbývá než doufat, že se poslanci i přes tlak operátorů na jeho schození ze stolu k návrhu přikloní. Ve třetím čtení se má projednávat ve středu 15. května v rámci 53. schůze poslanecké sněmovny. Pak by novela případně mířila do Senátu.

Diskuze (6) Další článek: LG Optimus G: boří zažité předsudky [recenze]

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy, Přijatelný kompromis, Tisíc, Maximální výše, Konec, Dohled, Tis, Občanský zákoník, NEC, Právní úpravaRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony