Konec zmatků v rozlišení displejů [přehled]

Mýtů a nepřesností ohledně rozlišení obrazovek mobilních telefonů panuje mnoho. V článku si ukážeme, že to není žádná velká věda.

Mýtů a nepřesností ohledně rozlišení obrazovek nejenom mobilních telefonů panuje mezi veřejností mnoho. V tomto článku nastíníme ty nejpoužívanější standardizované včetně jejich označení a rozřadíme je přehledně tak, aby do problematiky neměl problém proniknout kdokoliv.

Rozlišení

V první řadě je ale nutné si prosvištět zaběhlou teorii. Rozlišení displeje je definováno jako maximální počet na něm zobrazitelných pixelů (či obrazových bodů, chcete-li). Uváděno je v počítačové terminologii nejčastěji ve tvaru X × Y, kde X reprezentuje počet sloupců (horizontálně) a Y počet řádků (vertikálně). Displeje mobilních telefonů jsou ve většině současných mobilních telefonů (na rozdíl od těch počítačových) uloženy vertikálně, výše zmiňovaný poměr je tedy logicky uváděn obráceně. Jednotlivých rozlišení je kupa, my si v tomto článku vystačíme pouze s těmi nejhojněji používanými jak u telefonů, tak i některých ostatních mobilních zařízení.

 Klepněte pro větší obrázek
QVGA, FWVGA, Full HD, qHD, HVGA, SVGA, SXGA, WQVGA, je to přeci tak jednoduché. Obrázek mapující všechna myslitelná rozlišení se kliknutím zvětší do nebývalých rozměrů (zdroj: Wiki)

QVGA

Co se mobilních telefonů týče, tak pakliže zrovna ten váš disponuje dnes už poněkud mizerným rozlišením 240 × 320 pixelů, tak vězte, že je mu do vínku dán poměr stran 4:3. Za všechny je možno jmenovat HTC Wildfire, či Huawei Ideos X1.

HVGA

To poměr 3:2 už je zajímavější. Setkáme se s ním u lowendových přístrojů dneška, či zařízení vyšších kategorií dob dřívějších. Rozlišení je v tomto případě 320 × 480 pixelů a typickými zástupci jsou kupříkladu originální Apple iPhone, či Sony Ericsson Xperia X8. Jako zajímavost stojí za zmínku fakt, že toto rozlišení bylo jako jediné podporováno operačním systémem Android 1.5, podpora pro větší i menší rozlišení byla přidána až ve verzi Androidu 1.6 a vyšší.

WQVGA

V tomto případě je počet řádků shodný s rozlišením QVGA, avšak narostl počet sloupců. Rozlišení WQVGA je ve svých variantách 240 × 400, 240 × 432 a 240 × 480 také často využíváno u mobilních telefonů. U poměru stran 16:10 nalezneme nějakého zástupce mobilního zařízení, byť to nutně nemusí být zrovna telefon. Hovořit můžeme o oblíbeném iPodu Nano s rozlišením 240 × 376 pixelů u 2,25" verze. Pakliže ale toužíte po poznání mobilního zástupce této kategorie, tak vězte, že sem zapadá kupříkladu takový Samsung Star S5230.

WVGA

Stejný případ jako v předchozím, tedy rozšířená varianta běžnějšího rozlišení, tentokráte ovšem samozřejmě VGA. S rozlišeními typicky 480 × 800, 480 × 848, 480 × 852, nebo 480 × 854 tato kategorie pojme množství současných mobilních telefonů středního, i vyššího proudu. Za všechny jmenujme kupříkladu HTC Desire HD, LG Optimus 2X, či Nokii N900.

FWVGA

Počet řádků zůstává na hodnotě 480, sloupce se nám ovšem rozrostly na celkových 854. Poměr stran je v tomto případě zhruba 16:9 a rozlišení je nazýváno jako Full WVGA. Zástupci z řad mobilních telefonů jsou Sony Ericsson Xperia Ray, nebo Nokia N9.

qHD

To už se pomalu dostáváme do dní velmi nedávno minulých. Pod zkratkou qHD se skrývá přesně čtvrtinové rozlišení oproti Full HD, tedy 540 × 960 pixelů. Poměr stran 16:9. Typickými zástupci jsou příslušníci nejvyšší kasty smartphonů roku 2011, HTC Evo 3D, či Motorola Razr.

DVGA

Neboli také dvojnásobné VGA, rozlišení 640 × 960 pixelů, poměr stran 3:2 a slavná Retina v podání iPhone 4, či 4S od Applu.

HD/WXGA

HD rozlišení, často označováno také jako 720p, aneb současnost a ne příliš vzdálená budoucnost mobilních telefonů. Rozlišení 720 × 1 280, poměr stran 16:9 a HTC One X, Sony Xperia S, nebo Huawei Ascend D Quad XL.

Full HD

Rozlišení Full HD se u displejů pro běžné použití začalo objevovat poměrně nedávno. V současné době je u širokoúhlých monitorů domácích PC nejoblíbenější varianta. Vyjádřeno číslem máme tu čest s 1 920 × 1 080 body. V kontextu mobilních telefonů zatím zástupce s tímto obřím rozlišením chybí, určité spekulace ovšem nasvědčují tomu, že nadcházející vlajková loď Samsungu, model Galaxy S3, bude disponovat právě takto vypečeným displejem.

QXGA

Rozlišení donedávna mobilním zařízením zapovězené. Vyjádřeno čísly hovoříme o 2 048 × 1 536 pixelech a poměru stran 4:3. Není tomu dlouho, kdy Apple osadil a následně za velké pompy prezentoval displej nového iPadu (třetí generace, či modelu roku 2012) právě s tímto rozlišením.

Poměr stran

Svým vývojem prošel samozřejmě také poměr stran u vyráběných displejů. Udává poměr mezi počtem sloupců a řádků rozlišení displeje. V jeho případě se nemusíme probírat hromadou čísel jako v případě rozlišení a omezíme se prakticky jen na následující hodnoty:

  • 5:2 (není standardní u žádného běžného mobilního zařízení)
  • 4:3 (QVGA, QXGA)
  • 3:2 (HVGA, DVGA)
  • 16:10 (WXGA)
  • 5:3 (WQVGA, WVGA)
  • 16:9 (HD/WXGA)

Postupný vývoj na poli spotřební elektroniky v tomto směru směřoval od poměru stran 4:3, přes 16:10, až k současným 16:9. U prvního jmenovaného poměru lze sledovat stopy k CRT (vysvětlivka pro mladší generaci - to jsou takové ty velké, těžké a věčně blikající krabice s dělem a luminoforem) a prvním LCD monitorům. Od roku 2000 nastal trend přechodu k širokoúhlým displejům s poměrem stran 16:10, což je určitý kompromis vzhledem ke staršímu 4:3. Okolo roku 2005 pak začalo nasazování 16:9 displejů, což reprezentuje v roce 2011 masově oblíbené a rozšířené rozlišení 1 920 × 1 080 (Full HD). V dnešní době už na nový 16:10 displej narazíme opravdu jen sporadicky.

Tabulkové vyjádření

Jak již zaznělo, rozlišení je kupa a všechny si je nepamatuje snad nikdo. Proto si výše zmiňované rozlišení a příslušné poměry stran shrneme do jedné přehledné tabulky.

Řádek \ Poměr stran
4:33:216:105:316:9

240

320
(QVGA)
 384
(WQGA)

400
(WQVGA)

432
(WQVGA)
320
480
(HVGA)
   

480

   800
(WVGA)
854
(FWVGA)

540

    960
(qHD)
640 960
(DVGA)
   
720    1 280
(HD/WXGA)
1080    1 980
(Full HD)
15362 048
(QXGA)
    

Počet bodů

Celkový počet bodů, který je schopný daný displej zobrazit, se stejně jako poměr jeho stran vypočítá jednoduše, v tomto případě ovšem nikoliv dělením, leč násobením. Jako příklad nám může posloužit rozlišení nového iPadu, tedy QXGA, resp. 2 048 × 1 536.

2 048 × 1 536 = 3 145 728 pixelů = cca 3,15 Mpix

Když se vrátíme k poslednímu iPadu, tak nám tedy vyjde nějakých 3,15 Mpix na displej o úhlopříčce 9,7" a to už je pěkné číslo.

Jemnost displeje

Tato hodnota udává kolik bodů je displej schopen zobrazit na jednom palci. Uvádí se v jednotkách DPI (PPI), nebo také často v bodech na cm2. Čím vyšší číslo, tím má displej vyšší jemnost. Jako příklad v tomto případě můžeme využít dalšího člena jablečné stáje, iPhone 4S. Jak jsme si ukázali výše, jeho IPS displej má rozlišení DVGA, tedy 640 × 960 pixelů.

Oprášíme trochu matematiku a výpočet bude následující:

Klepněte pro větší obrázek
V případě výpočtu jemnosti displeje budete muset oprášit matematiku, není to ale nic hrozného

Při známé úhlopříčce displeje telefonu v palcích a rozlišení lze vypočítat jemnost displeje v DPI (PPI) (první vzorec). Pakliže chceme ale jemnost displeje i bodech vztažených na cm2, tak musíme vypočíst fyzické rozměry displeje (druhý a třetí vzorec), nezapomenout převést z palců na centimetry a následně jednoduše spočítat plochu displeje (čtvrtý vzorec). Zbylý výpočet je pak již hračka (pátý vzorec).

Tak co, rozplynuly se vaše obavy a už víte o situaci kolem displejů mobilních zařízení vše potřebné, nebo vás zajímá ještě něco více? Podělte se v diskuzi.

Diskuze (30) Další článek: Počítač vs. mobil: Jak je využíváte u služeb od Seznamu

Témata článku: Technologie, Širokoúhlý displej, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, HTC Desire, HTC Desire HD, HTC Evo 3D, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One X, HTC One X+, HTC Wildfire, Huawei Ascend D Quad, Huawei Ascend D Quad XL, Huawei Ideos X1, LG OptimusOmezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

** Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek ** A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta ** Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Martin Chroust
ČínaSmartphony
I Androidy už mají ochranu proti sledování. Jen s ní nepřišel Google, který ví o každém vašem kroku...

I Androidy už mají ochranu proti sledování. Jen s ní nepřišel Google, který ví o každém vašem kroku...

** S ochranou proti sledování v aplikacích přišel jako první Apple ** Google s integrací stejné funkce do Androidu dlouhodobě váhá ** Musíte si tak pomocí samostatnou aplikací, ale stojí to za to!

Martin Chroust
GoogleSoukromíMobilní aplikace
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu