Konečně. Google po vzoru Applu umožní úplné odhlášení od cílených reklam

V Androidu 12 nás čeká jedna velká změna, v rámci které se Google částečně inspiroval u Applu. Pokud se v nové verzi Androidu odhlásíte s personalizace reklam, nebudou mít vývojáři přístup k vašemu inzertnímu ID. A i kdyby je aplikace programově vyžadovala, systém na dotaz vrátí řetězec plný nul. 

Odhlášení z cílených reklam funguje u současných Androidů. Stačí přejít do Nastavení - Google - Reklamy - Odhlásit se z personalizace reklam, a položku aktivovat. Jenže za současné konstelace ještě nemáte vyhráno, protože aplikace mohou toto omezení obejít a získat váš unikátní řetězec inzertního ID. Stačí jen to, že nebudou nabízet cílené reklamy, ale ID využijí jen pro „analytické“ účely. V případě nové verze Androidu už tato zadní vrátka nebudou funkční.

Je jasné, že Google žije z prodeje reklam, a tak bude deaktivace přístupu k inzertnímu ID na samotných uživatelích. A to je v ostrém kontrastu s iOS, který od verze 14.5 nutí vývojáře k tomu aby před sledováním chování uživatelů pro účely personalizovaných reklam nejprve vyžádali souhlas. Google tedy mezi řádky vsází na to, že odhlášení od sledování systému bude alespoň trochu schované v nastavení. Konečně funkční odhlášení z personalizovaných reklam bude u Androidu 12 k dispozici koncem letošního roku, příští rok má být funkce aktivní pro všechna zařízení, která podporují balík služeb Google Play Services.

Zdroj Searchengineland

Diskuze (9) Další článek: Víme, jak bude vypadat Samsung Galaxy S21 FE. Jeho cena vás dost překvapí

Témata článku: Google, Android, Mobilní aplikace, Aplikace, iOS, Android 12, Reklama, Soukromí, Nová verze, Personalizace, Odhlášení, Searchengineland, Zadní vrátka, Google Play Services


Určitě si přečtěte

Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid