Konkurence na operátorském trhu stále není dostatečná, vzkazuje EK

Od 1. července začnou platit nové regulované ceny za hovory Evropské komisi se nelíbí, že většina operátorů stlačila cenu pouze těsně pod nařízenou hranici.
Konkurence na operátorském trhu stále není dostatečná, vzkazuje EK

Operátoři mobilních sítí v EU snížili své ceny za roaming v souladu s maximálními cenovými stropy poprvé zavedenými v rámci pravidel EU v roce 2007 a novelizovanými loni v červenci. Zvýšila se transparentnost cen. Cena za roamingový hovor od roku 2005 klesla o více než 70 % a odeslání textové zprávy mezi členskými státy EU stojí o 60 % méně. Tarify určené spotřebitelům však stále nejsou výrazně nižší než tarify povinně zavedené na základě pravidel EU. Uvádí to zveřejněná průběžná zpráva Evropské komise o roamingu.

Zpráva Komise proto došla k závěru, že hospodářská soutěž na roamingovém trhu EU dosud není dostatečně silná, aby spotřebitelům zajistila větší výběr nebo dokonce atraktivnější sazby. Místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální agendu Neelie Kroesová uvedla: „Od přijetí prvních pravidel pro roaming náklady na využívání mobilních telefonů a jiných zařízení v zahraničí v rámci EU soustavně klesají. I po třech letech od zavedení těchto pravidel však většina operátorů nabízí maloobchodní ceny, jež se drží blízko zákonem povolených stropů. Větší konkurence na roamingovém trhu EU by spotřebitelům zajistila lepší výběr, nebo dokonce atraktivnější sazby.“

V roamingu jako doma

Občané EU mají díky aktualizovaným pravidlům pro roaming přijatým v červnu 2009 k dispozici levnější tarify pro hlasové a textové (SMS) roamingové služby a jsou lépe informováni o cenách za datový roaming. Strop pro maximální cenu, kterou spotřebitelé platí za roamingové hovory, se od 1. července 2009 snížil z 0,46 EUR na 0,43 EUR za minutu (bez DPH) a od 1. července 2010 klesne dále, až na 0,39 EUR za minutu. Regulovaná cena textové zprávy klesla od 1. července 2009 téměř o 60 % na 0,11 EUR. Ceny, které si operátoři vzájemně účtují za datový roaming, poklesnou od července 2010 z 1 EUR na 0,80 EUR za nahraný nebo stažený megabyte.

I když bylo legislativní cestou dosaženo nižších cen, zpráva ukazuje, že roamingový trh EU není navzdory zavedení regulatorních omezení dosud dostatečně konkurenční, aby spotřebitelům zajistil nejlepší výběr a ceny. Maloobchodní ceny mají tendenci shlukovat se v blízkosti maximálních cenových stropů regulovaných EU. Na konci roku 2009 činilo zákonné maximum EU pro roamingové hovory 0,43 EUR za minutu a spotřebitelé, kteří si zvolili „eurotarif“ v průměru za roamingový hovor platili 0,38 EUR za minutu. Spotřebitelé s eurotarifem také v průměru platili 0,17 EUR za minutu za přijaté roamingové hovory, což bylo mírně pod zákonným stropem ve výši 0,19 EUR.

Podle názoru Komise poskytují pravidla EU operátorům víc než dostatečný prostor k tomu, aby nabízeli atraktivnější roamingové tarify pod úrovní regulatorních limitů. Konečný rozdíl mezi roamingovými a vnitrostátními tarify by se měl do roku 2015 v souladu s cíli digitální agendy pro Evropu přiblížit nule (čtěte EU chce do roku 2015 srazit roamingové poplatky na nulu).

Data za polovic

Ohledně datového roamingu zpráva potvrzuje, že velkoobchodní ceny klesly výrazně pod úroveň stropu EU (1 EUR za nahraný nebo stažený megabyte). Operátoři si na konci roku 2009 vzájemně účtovali v průměru 0,55 EUR za megabyte. Průměrné ceny pro spotřebitele se rovněž snížily – z 3,62 EUR za megabyte na začátku roku 2009 na 2,66 EUR na konci uvedeného roku. Komise od operátorů očekává, že úspory na velkoobchodní úrovni přenesou na spotřebitele v podobě nižších maloobchodních cen, které bude nadále sledovat.

Analýza Komise také ukazuje, že spotřebitelé roamingové služby využívají ve větší míře. Navzdory odhadovanému 12% poklesu v cestování se celkové objemy hovorů přijatých a SMS zpráv odeslaných v zahraničí v rámci EU během minulých dvou let zvýšily. Konkrétně v létě 2009, po zavedení cenového stropu 11 centů za SMS zprávu, platného v celé EU, bylo odesláno o 20 % více textových zpráv než během předešlého léta. Služby datového roamingu vzrostly v roce 2009 o více než 40 % (vyjádřeno objemem dat). S trvajícím rozšiřováním chytrých telefonů a tabletů se očekává pokračování tohoto trendu.

Diskuze (21) Další článek: Samsung Galaxy S jako modelka, fotograf i HD kamera

Témata článku: Operátoři, Operátor, Vzkaz, Megabyte, Nen, Trh, Regulovaná cena, Konkurence, Hospodářská soutěž, Roamingový hovor


Určitě si přečtěte