ČTÚ finalizuje dokument, který mu umožní diktovat podmínky operátorům. Nejčastěji se mluví o nuceném připuštění virtuálních operátorů.
Český telekomunikační trh zažil něco unikátního – veřejnosti se v plné kráse představil úplně první virtuální operátor Bleskmobil a vsadím se, že nezůstane dlouho osamocen. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) totiž už ve čtvrtek zveřejní analýzu, na jejímž základě charakterizuje tuzemskou Telefóniku, T-Mobile a Vodafone jako podniky s významnou tržní silou a otevře si vrátka k ukládání nápravných opatření.
Jedním z nich bude právě povinnost velkoobchodní nabídky, což umožní vznik dalších virtuálních operátorů a poprvé od doby, kdy na trh přišel Oskar tak přijde impuls ke skutečnému snižování cen. Zprávu přinesly úterní Hospodářské noviny s tím, že příslušný dokument mají k dispozici. Redaktor Jan Kleska z něj cituje prozatím toto: „Vývoj trhu v posledních letech ukazuje na nedostatečnou míru konkurence.“ Taková míra sebereflexe není u tuzemského regulátora zvykem, naopak ještě relativně nedávno hájili čelní představitelé úřadu poměry na českém trhu málem vlastním tělem.
Tahle analýza nebude jen další z mnoha lejster, měla by dát úřadu účinnou zbraň
Podle informací MobilManie nebude dokument ve čtvrtek zveřejněn v pravém slova smyslu, uvidí jej omezená skupina subjektů, kterých se přímo týká. Zatím se také nemá jednat o finální verzi dokumentu. Později bude následovat veřejná diskuze a schválení Evropskou komisí. Připomínky budou mít logicky hlavně současní operátoři, doufejme proto, že analýza je opravdu neprůstřelná.
Jinak řečeno, úřad opatrně přiznává, že jeho letitý postoj spoléhající na neviditelnou ruku trhu a schopnost samoregulace zkrachoval a že na typicky oligopolním odvětví je třeba státní regulace. Abychom si rozuměli, na trzích konkurenčních nechť stát nezasahuje, pokud to nevyžadují zvláštní okolnosti, ale regulace monopolních odvětví je vysoce žádoucí.
Virtuálové byli doposud nežádoucí, příští rok by se jich mohlo objevit hned několik. Jejich výhoda je jasná – mohou nabídnout nižší cenu, oslovit konkrétní segment zákazníků, dosáhnout synergického efektu ve spojení se stávajícím podnikáním včetně průniku k firemní klientele, o kterou dnes tradiční síťoví operátoři soutěží.
V první fázi proběhne veřejná konzultce
Bleskmobil nabídne minutovou sazbu 2,50 Kč s účtováním 60+1, což je pro běžného spotřebitele, který volá za dvojnásobek skvělá cena. Virtuálové by tak měli způsobit tlak na pokles cen na celém trhu, a to je něco, co jsme tady od startu Oskara neměli.
Snadnější vstup na trh pro virtuální operátora prosazuje i Jan Husák, návrh novely Zákona o elektronických komunikacích by síťovým operátorům odmítnutí nabídky virtuálů znepříjemnil.