Koronavirus může urychlit budování 5G, roste potřeba rychlých sítí s vyšší kapacitou

Americká vláda a telekomunikační úřad FCC se snaží urychlit budování sítí 5G, aby zajistily dostatečnou kapacitu internetového připojení, upozorňuje CNBC. Důvodem je rozšiřující se pandemie, která lidi nutí zdržovat se dlouhodobě ve svých domovech a využívání internetu tím rapidně roste. 

V Evropě už jsme enormní vytížení internetových sítí zaznamenali a ačkoli nedochází k žádnému kolapsu, propustnost se na některých místech dostala na limity. To vedlo k tomu, aby se ozvaly orgány Evropské unie a snažily se alespoň trochu odlehčit internetovým linkám ze strany multimediální zábavy. V USA zatím k omezování nedochází, ale sítě jsou tu enormně vytížené rovněž. „Bude to velký náporový test pro naše sítě,“ uvedla Jessica Rosenworcel z FCC.

Na vyhodnocení je ale ještě příliš brzy, v USA má příchod pandemie zpoždění a ačkoli Kalifornie již vyhlásila karanténu, v ostatních státech se mnohdy ještě chodí do škol. Jakmile pomine počáteční panika, lidé se doma usadí a začnou vehementně využívat videokonferencí a streamovaných médií k práci, vzdělávání i zábavě, začne ten největší nápor. 

Američtí operátoři AT&T a Verizon hlásí rapidní nárůst využití sítě, ale jejjich kapacita zatím stačí. Mobilní datové sítě nyní optimalizují tak, aby posílily rezidentní oblasti namísto zábavných center, turistických atrakcí apod., kde vytíženost naopak klesla na úplné minimum. 

Ačkoli kapacity mobilních datových sítí zatím stačí, sílí tlak na budování sítí 5G s vyšší kapacitou. Na to jsou američtí operátoři připraveni a letos bylo rozsáhlé budování sítí 5G ostatně i v plánu. Ten se nyní snaží urychlit. Koronavirus je v tomto případě akcelerátorem, ale na druhou stranu i komplikací – dodávky potřebných zařízení totiž váznou a karanténní opatření se týkají i zaměstnanců telekomunikačních firem. 

Akceleraci budování sítí 5G můžeme očekávat také v Evropě, a to ze stejných důvodů. V aktuální situaci rostou stížnosti uživatelů na rychlost připojení a v některých regionech oprávněně, protože kapacita sítě na uspokojení zvýšených požadavků všech uživatelů nestačí.

Koronavirus online

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (8) Další článek: Mobil je účinnější než rouška. 7 tipů, jak se díky mobilu vyhnout kontaktu s lidmi

Témata článku: Sítě 5G, Koronavirus, Evropská unie, USA, Pevný internet vzduchem, Mobilní sítě, Konektivita, Americký operátor, Internet, Budování, Verizon, Síť, Kalifornie, Vysoká kapacita, Evropa, Rychlá síť, FCC, Kapacita


Určitě si přečtěte