Král je mrtev, ať žije král: iPAQ 5450 (recenze)

iPAQ 5450 je v současné době nejvybavenějším kapesním počítačem na platformě Pocket PC. Vedle špičkového technologického základu disponuje několika finesami, které bychom u konkurence hledali marně.
Král je mrtev, ať žije král: iPAQ 5450 (recenze)
Kapitoly článku

HP iPAQ 5450 můžeme v současné době označit za nejvybavenější kapesní počítač na platformě Pocket PC. Vedle dobrého procesorového a paměťového základu či technologií bezdrátového přenosu dat, disponuje iPAQ několika finesami, které bychom jen stěží hledali u konkurenčních PDA. iPAQ opět dokazuje, kdo vede trh s kapesními počítači Pocket PC.

Do pořádných rukou

Nový iPAQ se od svých předchůdců příliš nezměnil. Koncepce založená modelem 3630 zůstává zachována z důvodu kompatibility rozšiřujících kabátků – tzv. Jacketů. Co se rozměrů týče, nemůžeme iPAQ 5450 řadit mezi mrňouse, jako brášku iPAQ 1915. Myslím však, že to není na škodu. Typickými uživateli jsou: muž středních let vysokého postavení, který své PDA potřebuje ke správě času či kontaktů, ale také k reprezentaci. Druhou skupinu tvoří opět muži, tentokrát techničtí fandové, kteří naplno využijí všechny funkce iPAQu. První skupina se nespokojí s titěrným iPAQem 1915, který se ve velké ruce lehce ztratí, druhá skupina nepovažuje rozměry za prioritu.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
iPAQ v celé své kráse.

iPAQy vždy bývaly velmi reprezentativní. Může za to povedený design, použité materiály a v neposlední řadě kvalitní zpracování. Šasi je jako vždy vyvedeno ve stříbrné barvě, a jako vždy rádo uchovává otisky prstů. Použitý materiál má ještě jednu nevýhodu, klouže. Většina uživatelů však své PDA chrání plastovým či koženým pouzdrem, ve kterých je držení jistější. Matnou stříbrnou doplňují lesklá tlačítka a černá „vyboulenina“ v horní části.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Srovnání iPAQu 5450 a iPAQu 1915: David proti Goliáši.

Dokolečka dokola

Přední straně dominuje jako vždy velký dotekový barevný displej. Jeho kvalitám se budeme podrobněji věnovat v další kapitole. Nad displejem je nepřehlédnutelná černá část s integrovaným reproduktorem, tlačítko pro zapnutí PDA a tři kontrolky. Ta vedle vypínače signalizuje režim nabíjení (oranžová) a upozorňuje na události (zelená). Na události můžete být upozorněni vedle diody či zvukového signálu i vibracemi. Na druhé straně jsou diody signalizující funkci Bluetooth (modrá) a WiFi (oranžová).

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
V černé části je integrován kvalitní reproduktor.

Pod displejem se nachází čtyři tlačítka: kalendář, kontakty, pošta a iTask. iTask je jednoduchá aplikace umožňující rychlé zavření všech nebo vybraných aplikací a rychlý přístup k důležitým položkám menu. Mezi tlačítky je pětisměrový D-PAD, jehož zpracování je výborné. Překlepy se nekonají. Nelze jej však ovládat perem a možná si jej nezamilují větší prsty. Pod ovladačem je drobná ploška. Jde o skener otisku prstů. Právě tato finesa je u kapesních počítačů novinkou (podrobněji v další kapitole).

Mikrofon má netypicky dva otvory: jeden na přední straně a druhý na spodní hraně. Společnost HP oznámila spolu s modelem 5450 další dva typy. Jedním z nich má být plnohodnotný komunikátor, o kterém však zatím není ani vidu, ani slechu. Otvor mikrofonu ve spodní části má zajistit kvalitnější snímání hlasu při telefonování s komunikátorem. Jde tedy o šetření nákladu, kdy se pro tři různé modely postaví jedna linka a mění se jen „vnitřnosti“.

Klepněte pro větší obrázek
Zpracování D-PADu je velmi dobré.

Spodní strana je na konektory bohatá: synchronizační dvaadvaceti pinový konektor, velký 100-pinový konektor pro připojení kabátku (Jacketu) a konečně konektor 3,5 mm Jack. Tento Jack však není obyčejným konektorem pro připojení linkového výstupu či sluchátek. K tomuto konektoru můžete připojit i externí mikrofon pro dosažení větší kvality nahrávky (další funkce, kterou u ostatních PDA nenajdete). Nechybí samozřejmě ani drobný otvor pro soft-reset.

Klepněte pro větší obrázek
Velký konektor pro připojení kabátku.

Levá hrana přístroje obsahuje zajímavé tlačítko rozdělené na dvě části. Dole je mínus, nahoře plus. První pohledy jsou rozpačité, tato tlačítka vnucují myšlenku, že je iPAQ 5450 komunikátorem. Opět důsledek universálnosti šasi. Stiskem kolébkového tlačítka uprostřed spustíte diktafon. Jsme ochuzeni o kolébkový ovladač pro příjemnější čtení eknih či dokumentů. Z mého pohledu je to škoda, HP však možná zjistilo, že cílovou skupinou nejsou náruživí čtenáři eknih.

Klepněte pro větší obrázek
Anténu nelze přehlédnout.

Horní strana je velmi zajímavá. Nepřehlédnutelná je malá anténa bezdrátové síťové karty. Nechybí rozšiřující slot SDIO, infraport se zvýšeným dosahem (tzv. CIR – Customer InfraRED, o tom opět později) a uložení ovládacího pera. Když na něj zatlačíte, trošku povyskočí.

Klepněte pro větší obrázek
V horní části je slot na SD karty.

Stylus je vcelku dlouhý, souměrný podle svislé osy a účelně rozšířený v místě držení. Ergonomie za jedna, design a nápaditost však za pět. Černý špalek z plastu, bez elegance, který reprezentativnosti celku moc nepřidá. Vždyť i mnohá levnější PDA (iPAQ 1915) disponují hezkými pery z kombinace plastu a kovové slitiny.

Klepněte pro větší obrázek
Pohodlný stylus, černá bez nápadu.

Velkou část zadní strany zaujímá vyměnitelný akumulátor typu Li-Pol o kapacitě 1250 mAh. Jestliže nebudete s výdrží PDA spokojeni, můžete zdroj energie vyměnit za druhý o dvojnásobné kapacitě. Pod baterií je další stopa, vedoucí k mylnému domnění, že jde o komunikátor. Je zde místo pro SIM kartu, a to dokonce s kontakty. Na internetu se objevují ohlasy jedinců, kterým se údajně podařilo s daty na SIM kartě pracovat. Drtivá většina uživatelů však shledala slot „mrtvým“.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana iPAQu. Pod baterií je "slot" na SIM kartu.

Zevnějšek iPAQu působí velmi dobrým dojmem. Kvalitní zpracování, použitý materiál, design. Větší rozměry zřejmě nebudou pro cílovou skupinu překážkou. V druhé kapitole zhodnotíme displej, výkon a technologie Bluetooth a WiFi.

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, MR, Ericsson T39m, Starý procesor, Goliáš, Nápaditost, Poklona, Výborný kontrast, Silné heslo, První skupina, Malá anténa, KrálEvropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny