Krátké SMS: JkSeVjitDo60Znku?

Krátké SMS: JkSeVjitDo60Znku?

Protože Eurotel omezí SMS z webu pouze na 60 znaků, oprášili jsme starý článek o zkracování textovek. Věříme, že se vám bude hodit nejen při posílání textovek z webu Eurotelu, ale také při psaní zpráv na mobilu.

Abyste se do šedesát znaků krátké textovky vešli, můžete použít různé fígle, které celý text zkrátí do požadovaného rozsahu. Bohužel, čeština je poměrně komplikovaný jazyk a zkracování slov je dost problematické. Podstatně lépe se ale zkracuje v angličtině, která je pro podobné hrátky se zkracováním slov jako ušitá.

Přečtěte si: Eurotel omezil posílání SMS z internetu.

Láká třeba už jen výslovnost jednotlivých hlásek: Když se například písmeno U vyslovuje jako „jú“, proč jím hned nenahradit ukazovací zájmeno You, které má naprosto stejnou výslovnost? A proč psát v SMS dlouhou otázku „Are you there?“ (Jsi tam?), když lze jednoduše vyťukat RU there? Angličtina si vypomáhá i číslovkami a často – i při internetovém chatování a e-mailování – se setkáte s výrazy jako Gr8 (=great, skvělé), CUL8R (=see you later, uvidíme se později).

Jak na to v češtině

Český jazyk bohužel není v tomto ohledu tak dobře ohýbatelný jako angličtina. Jen v malé míře můžeme používat vkládání číslic a hlásek (pro1t, spa3t, z5, na5i, na100lit, sqele, qalita …). Na víc čeština nestačí a musíme využít jiných možností zkracování. Důležitou roli v textovkové komunikací zahrají smajlíky: jednoduše jimi naznačíte, že to dopadlo špatně :-(, nebo že si s tím zase tolik nelámete hlavu :-).

K čemu jsou mezery?

K čemu jsou v textu mezery, když lze nové slovo uvodit velkým písmenem:

CoRikateNaprikladNaTakovouVetu?

Nebo ještě jinak:

COrikateNAtutoTROCHUjinouVETU?

Tímto způsobem ale při psaní textovek moc neušetříte, v prvním případě z pětatřiceti znaků ubylo pouhých pět.

Zapojit mozek

Některá písmenka nejsou vůbec důležitá a když zmizí, význam slova zůstane pochopitelný. Tato komprese je však už ztrátová a její míra musí být úměrná inteligenci a fantazii příjemce textovky.

Při zkracování se zaměřte zejména na samohlásky, které jsou pro pochopení slova méně důležité než souhlásky. Pochopitelně nelze z věty zrušit všechna aeiouy, ale je potřeba přemýšlet, kde má samohláska svůj důležitý význam. Samohlásky doporučuji nechat na místě například tehdy, kde jimi slovo končí. Také krátká dvoupísmenná a trojpísmenná slova většinou není vhodné vůbec zkracovat – i když zase existují výjimky. Tento způsob zkracování lze vhodně zkombinovat se zrušením mezer mezi slovy a když na to přijde, i s použitím zástupných hlásek a číslovek. A výsledky?

DnsPrjduO5TrchuPzdji • JduNaZksku,DrzMiPlce • PckmNaTbeNaNdrzi.KdbchTamNbyl,Zvlj.

Čím více budete při zkracování agresivnější, tím více ušetřite: při tomto způsobu psaní textovek může jít o více než třicet procent znaků.

Vryjte si do hlavy: textovky zkracujte, jak chcete, ale stále myslete na to, že příjemce vaši zprávu musí pochopit.

Barbaři

Když jsem tento článek ukazoval své ženě, nazvala mě barbarem – takového ničení češtiny se prý nezúčastní. Přestože mám k jazyku coby nástroji, který mě z velké části živí, velice kladný vztah, v tomto případě dokážu udělat výjimku a účelem posvětit prostředek. Nepředpokládám, že by se podobný způsob psaní zažil i při jiné písemné komunikaci, než jsou textové zprávy, a věřím, že čeština zůstane neposkvrněna.

Co si myslíte o úsporném psaní textovek? Používáte v SMS zkratky? Znáte jiné způsoby, jak napsat textovku a co nejméně se u toho nadřít? Poraďte ostatním v diskusi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud