Které chatovací aplikace jsou bezpečné? Dokument FBI ukázal, co mohou messengery vyzradit úřadům

Na trhu je několik velkých chatovacích aplikací, a to že každá přistupuje k bezpečnosti a zpracování dat jiným způsobem není nic nového. Až nyní jsme ale získali bližší obrázek toho, k jakým vašim datům mohou provozovatelé těchto služeb přistupovat a případně je na vyžádaní úřadů předat dál.

Chování jednotlivých komunikátorů nyní pěkně popisuje a srovnává uniklý dokument z federálního úřadu FBI, který zveřejnily servery RollingStone a Property of the People. V dokumentu je jasně popsáno, k čemu mají provozovatelé služby přístup a mohou ji na vyžádání ve vážných situacích předat úřadům.

Nejvíce prozradí WhatsApp a iMessage

Ze seznamu jsou úřadům nejvíce otevřené služby WhatsApp, Apple iMessage a Line, které jako jediné z výběru v případě vyžádání úřadů dokážou poskytnout i omezený přístup ke zprávám uživatelů. První dva komunikátory zde, ale nekončí. WhatsApp v případě obsílky od úřadů poskytne pouze základní informace o uživateli, ale v případě příkazu k prohlídce od úřadů či FBI už provozovatel předá i seznam kontaktů uživatele.

Pokud je ale osoba podezřelá z trestné činnosti a je na ní nasazeno sledování či odposlech, dokáže WhatsApp na vyžádaní dodat i informace o tom, z jaké polohy byly zprávy odesílány, a to až každých 15 minut. Apple v případě úřední obsílky dokáže zpřístupnit historii prohlížení v iMessage až 25 dní zpětně, v případě příkazu k prohlídce kromě omezeného přístupu ke zprávám zpřístupní i šifrovací klíče k zálohám na iCloudu. Narozdíl od WhatsAppu ale nepředává žádná data o poloze. 

Ostatní komunikátory jsou v tomto přísnější v různých ohledech. Naprosto nejstriktnější jsou v tomto aplikace Signal a Telegram, které neposkytují žádný obsah zpráv. Signal může pouze předat pouze čas a datum registrace či posledního přihlášení uživatele. Telegram nepředává ani to, jen v případě oprávněného podezření z teroristického jednání může úřadům poskytnout uživatelovo telefonní číslo a IP adresu.

Trochu škoda, že se v seznamu chatovacích aplikací neobjevily informace o aplikaci Facebook Messenger, která v některých regionech také patří k těm nejpoužívanějším. Vzhledem k tomu, že ale Messenger plošně nenabízí ani koncové šifrování, a je nutné jej vyžádat, lze předpokládat, že by situace u Messengeru mohla být hodně podobná té z WhatsAppu.

Diskuze (43) Další článek: Nabídky operátorů v prosinci: Vánoční akce, výhodné Xiaomi a Nokia s Hadem

Témata článku: Messenger, WhatsApp, Viber, Facebook, Telegram, WeChat, Šifrování, Soukromí, FBI, F +, Signal, JPG, IMessage, Provozovatel, Uživatelé, Úkaz, Komunikátor, Data, Facebook Messenger, Aplikace