Kupte si pivo přes Bluetooth

Možnosti technoogie Bluetooth jsou zatím ještě nedoceněné. Díky novým vlastnostem budete možná brzy moci platit pomocí mobilního telefonu nebo se jím automaticky hlásit při příchodu do práce. To vše díky SIM Access Profile.
Kupte si pivo přes Bluetooth

Nedávno jsme na MobilManii psali o profilech Bluetooth, o jejich funkcích a významu. Tentokrát se podívejme podrobněji na velmi zajímavý a užitečný profil SAP – SIM Access Profile. Co všechno může nabídnout uživateli?

SIM karty létají vzduchem

Profil je určen stručně řečeno pro přístup k SIM kartě přes rozhraní Bluetooth. SIM karta musí být uložena v zařízení, které profil podporuje, nejčastěji tedy v některém z novějších mobilních telefonů (např. Nokia 6230, 6810 a 6820). Jiné zařízení s podporou profilu SAP má pak prostřednictvím Bluetooth přístup k informacím, které jsou na SIM kartě uloženy. Toto zařízení pak může zacházet s informacemi stejně, jako by bylo připojeno přes kabel. Díky tomu může být ze SIM karty např. zkopírován seznam kontaktů do jiného zařízení, které obsahuje GSM modul, a ten pak přebírá kontrolu nad datovou a hlasovou komunikací.

SAP pracuje systémem klient-server, a to ve dvou možných scénářích. První z nich je pro případ, kdy má SIM kartu k dispozici pouze server. Tehdy iniciuje navazování spojení klient, tedy jiné zařízení navazuje spojení s vaším mobilním telefonem. Ve druhém případě mají svoji SIM kartu obě komunikující zařízení a sestavení spojení mohou iniciovat obě strany.

Protože se otevřeným rádiovým prostředím přenášejí citlivé informace z karty SIM, je nasnadě také otázka zabezpečení přenášených informací. Před každým navazováním spojení proto probíhá ověřování totožnosti. Informace, které putují přes Bluetooth jsou navíc šifrovány.

Profil SAP patří mezi nové profily, proto není na trhu ještě mnoho zařízení, která by jej dokázala využívat. Možných aplikací je ale už teď obrovské množství.

K čemu je to dobré

Jedno z možných využití profilu SAP demonstruje bluetoothová pevná handsfree Nokia 610 Car Kit, o které jsme psali už loni v tomto článku. Je to něco mezi telefonem a běžnou handsfree sadou. Zařízení má vestavěny funkce Bluetooth profilu SAP, pomocí nichž dokáže samostatně rozpoznat konkrétní telefon a spojit se s ním. Modul pak od telefonu díky SAP přebere veškerou aktivitu na sebe a stará se o všechny funkce samostatně; je to běžný telefon, nikoli pouze „reproduktor“. Při vystupování z automobilu vše proběhne v opačném pořadí. Modul se od telefonu odpojí a váš telefon opět přebírá všechny funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 610 Car Kit

Modul Nokia 610 Car Kit se skládá ze samostatného monochromatického displeje o rozlišení 84 × 24 pixelů, dále ze speciálního ovládacího modulu, mikrofonu, reproduktoru a také rádiového modulu. Displej může být do auta instalován prakticky kamkoli, nejvhodnější je ale umístit jej na palubní desku, aby jej měl řidič v případě potřeby pohotově před očima. Na displeji se zobrazují veškeré údaje, podobně jako na mobilním telefonu. Pomocí ovladače můžete pak během jízdy jednou rukou nalistovat v telefonním seznamu kontakt a dalším stiskem jej zavolat, můžete také pohotově odeslat jednu z přednastavených textových zpráv nebo si na displeji přečíst příchozí SMS.

Sada má paměť pro dva uživatelské datové profily včetně kontaktů, hlasových záznamů a osobního nastavení. To je pro případ střídání řidičů nebo pokud používá majitel dva mobilní telefony. Sada je kompatibilní s telefony Nokia 6230, 6810 a 6820. Do budoucna se mluví i o dalších možných funkcích těchto automatických automobilových telefonů, např. o automatickém volání o pomoc při aktivaci airbagů apod.

Další z možných použití je placení prostřednictvím mobilních telefonů s Bluetooth. Pokud se ujme, nebudete už muset např. za horkých letních dnů hledat drobné do prodejního automatu na rohu, abyste si mohli koupit chlazený nápoj. Postačí přijít k automatu, několikrát stisknout tlačítka na mobilním telefonu, platba bude prostřednictvím Bluetooth provedena a zboží vypadne z automatu připravené k odebrání. Takto by se dalo platit např. i automatech na tisk fotografií z mobilů, o kterých jsme psali v tomto článku.

Hovoří se také o možném využití SAP v oblasti medicíny. Na kartu SIM by se ukládaly údaje o aktuálním zdravotním stavu, které by bylo možné při návštěvě lékaře nebo třeba při nehodě vždy automaticky pomocí speciálního přístroje přečíst. Při každé prohlídce nebo vyšetření by se zjištěné údaje na SIM kartu zapsaly. Karta by se tak stala přenosným zdravotním průkazem.

Jednou z budoucích aplikací Bluetooth SAP mohou být tzv. inteligentní telefonní budky. Představte si budku, která bude mít vestavěn Bluetooth modul s vlastní SIM kartou. V případě, že potřebujete volat na pevnou linku, se jen pomocí Bluetooth přihlásíte k telefonní budce a voláte místní hovor jako z pevné sítě. Další možností je pomocí tohoto profilu řešit různé docházkové systémy, které zároveň využívají i poměrně krátký dosah Bluetooth. Zajímavá je také možnost vzdáleně měnit různá nastavení mobilního telefonu. Třeba při příchodu na jednání nebo do kina se mobilní telefon automaticky přenastaví do tichého režimu.  

Hlavně opatrně

Možných použití Bluetooth SIM Access profilu by se dala vymyslet celá řada. Většina z nich však teprve čeká na svůj pravý čas. Pokud bys se ale tyto aplikace měly do budoucna ujmout ve větší míře, bude nejprve třeba důkladně prověřit a zajistit bezpečnost údajů na kartě SIM a ošetřit tato mnohdy citlivá data proti možnému zneužití. Neméně důležité pak bude přesvědčit o užitečnosti takových aplikací výrobce zařízení a samozřejmě také uživatele. Za jednoho z předních průkopníků této technologie mezi výrobci mobilních zařízení lze označit firmu Nokia. Kromě ní se aplikací této technologie zabývá například Siemens – profil SAP je dostupný v jeho mobilním telefonu S65.

Diskuze (7) Další článek: Můj mobil: Motorola T720i

Témata článku: Bluetooth, Ostatní, Prodejní automat, Krátký dosah, BLU, Blue, Bluetoot, Pře, Pivo, KupGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Recenze městského elektrokola Gogoro Eeyo 1s. Hromada stylu a rám jako ze sci-fi

Recenze městského elektrokola Gogoro Eeyo 1s. Hromada stylu a rám jako ze sci-fi

Hmotnost pod 12 kg je u běžných kol považována za skvělou, u elektrokol pak patří do říše snů. Těch zajímavostí je však na Eeyo 1s ještě více, rovnou ale upozorním, že není pro každého.

Jiří Kuruc
ElektromobilitaCyklistikaTesty
Re:MARS 2022: Postavíme orbitální stanici a zachráníme planetu, slibují Amazon a NASA

Re:MARS 2022: Postavíme orbitální stanici a zachráníme planetu, slibují Amazon a NASA

**Amazon po kovidové pauze svezl inženýry a vědce do Las Vegas ** Uspořádal zde druhý ročník konference re:MARS ** Hlavním tématem byla space economy, která změní pravidla hry

Jakub Čížek
AmazonReportáže
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace