Kurýři podvádí, aby získali zakázky od Amazonu. Proč věší mobily na stromy?

V okolí skladů amerického Amazonu a prodejen jeho potravinového řetězce Whole Foods se na stromech objevují zapnuté mobilní telefony. Věší je tam kurýři, aby ošálili automatický systém pro přidělování zakázek, píše agentura Bloomberg.

Snímky mobilů pověšených ve stromech se poprvé objevily na diskuzních fórech kurýrů pracujících pro Amazon. Někteří řidiči na nekalé praktiky svých kolegů upozornili Amazon. Internetový obchod v interní korespondenci řidičům napsal, že záležitost prošetří, ale zároveň upozornil, že o výsledku vyšetřování nemůže kurýry kvůli interním pravidlům informovat.

Jádro problému spočívá v aplikaci Amazon Flex, která přiděluje zakázky kurýrům, jejichž mobil se nachází blízko místa nakládky zboží. Podvádějící řidiči proto synchronizují své mobily s těmi na stromech. Aplikace tedy usoudí, že je řidič přímo před výdejním místem, a zakázku nabídne nejprve jemu. Teprve pokud ji nepřijme, zobrazí ji ostatním, kteří mohou čekat v autě byť třeba jen za rohem.

...a tím podvody zdaleka nekončí

Navíc podle některých kurýrů mobily na stromech fungují i jako distribuční místo, které nabídnuté zakázky automaticky přijímá a rozděluje několika spolčeným kurýrům, což odporuje interním pravidlům Amazonu.

Podle jednoho z kurýrů pracujících pro Amazon firma podvody v tichosti toleruje. „Amazon o tom ví, ale nic s tím nedělá,“ posteskl si.

Jak na začátku roku popsala televizní stanice CNBC, kurýři obcházejí systém i v případě klasických rozvozových tras z Amazonu. Do telefonů si  instalují aplikace, které automaticky přijmou jakékoli zakázky, zatímco ostatní řidiči je musí potvrdit ručně. To jim v systému, kde rozhodují sekundy, poskytuje zásadní výhodu.

Diskuze (10) Další článek: Air Bank ukončí NFC platby přes aplikaci My Air. Zákazníci mohou přejít na Google Pay

Témata článku: Mobilní aplikace, Hospodaření a finance, Amazon


Určitě si přečtěte