Kvůli povodním mělo výpadek přes 700 vysílačů. Se stabilizací mobilních sítí pomáhal i vrtulník

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) monitoruje dostupnost mobilních služeb v souvislosti s extrémními projevy počasí v uplynulých několika dnech, zejména vytrvalými dešti, následnými povodněmi v některých regionech republiky a prudkým větrem. Od samého počátku událostí úřad intenzivně komunikuje v této věci s operátory.

O uplynulém víkendu se operátoři především snažili udržet v provozu 2G síť, tedy nejstarší generaci mobilní sítě, která stále funguje pro hlasové služby a provoz tísňového volání. To se podle informací ČTÚ po většinu doby na většině míst dařilo.

Nejčastějším problémem byl výpadek energie

Opravy škod způsobených extrémním počasím komplikovaly a místy nadále komplikují zákazy vstupů do evakuovaných míst. Po víkendu se situace zlepšuje a stav se daří stabilizovat.

ČTÚ evidoval v neděli 15. září 2024 celkem více než 700 základnových stanic, které vykazovaly poruchy při svém provozu a vyžadovaly zásah servisních pracovníků operátorů. Nejčastějším důvodem byl výpadek elektrické energie z veřejné rozvodné sítě.

Mezi nejvíce postižené lokality patřily kraj Vysočina, Moravskoslezský, Olomoucký a zčásti Jihomoravský. Od nedělního večera do pondělního rána se povedlo stabilizovat stav veřejné sítě mobilních operátorů do té míry, že v současnosti evidujeme kolem 300 základnových stanic, které vyžadují udržování v režimu bez připojení z veřejné energetické sítě, tj pracují s využitím na diesel agregát anebo záložní baterie.

Pomáhal i vrtulník

O obnovu sítí se mimo jiné stará také společnost CETIN, která provozuje mobilní síť pro sesterské O2 a díky smlouvě o sdílení sítí potažmo také pro T-Mobile, a to právě ve východních regionech republiky, které byly povodněmi zasaženy nejvíce. Přístup do zaplaveného terénu občas není možný jinak než pomocí vrtulníku.

Klepněte pro větší obrázek

„Včera odpoledne jsme obnovili provoz lokality ve Vrbně pod Pradědem s pomocí nafty do diesel-generátoru, kterou nám zaváželi hasiči a vojáci vrtulníkem. Tím jsme zajistili obnovení signálu pro oblast Krnova, která je těžce postižená povodněmi. Palivo vynesené vrtulníkem zajistí provoz minimálně na 1,5 dne a pomůže zajistit provoz do té doby, než bude možné se na místo dostat autem nebo dojde k obnovení dodávek elektřiny,“ vysvětlil úlohu vrtulníku tiskový mluvčí společnosti CETIN Ctibor Jappel.

Pro obyvatele každé lokality je v nouzovém stavu důležité, aby fungoval vysílač alespoň některého mobilního operátora. Při volání na tísňovou linku 112 je totiž lhostejné, jakého operátora máte, telefon funguje i bez vložené SIM karty a připojí se na nejbližší dostupný vysílač. Ve sdílených oblastech se ovšem možnosti zužují vlastně jen na dva poskytovatele – Vodafone a společný vysílač T-Mobilu/O2.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled do interiéru vojenského vrtulníku • zásahové vozidlo CETIN

Naprosto klíčová je při obnově mobilního spojení také úloha IZS a jeho složek. „Děkujeme za pomoc Hasičskému záchrannému sboru a Armádě České republiky. Díky nim nám vrtulník dodal naftu pro dieselagregát zajišťující vysílač ve Vrbně pod Pradědem, který je tak opět v provozu. Pomáhá s pokrytím širšího regionu, včetně Krnova a okolí, kde je situace velmi vážná a dostupnost signálu je tam klíčová,“ doplnil Jappel.

Diskuze (2) Další článek: Dnes večer přijde iOS 18. Zjistěte, zda budete moci aktualizovat i svůj iPhone

Témata článku: , , ,