Láká vás levný mobil pod 3 tisíce korun? Pozor na zásadní kompromisy. S tímto výběrem chybu neuděláte

  • Levný Android? To může znít lákavě, ale...
  • Při koupi levného telefonu musíte učinit mnoho ústupků
  • Největší kompromisy se týkají displeje, výkonu a fotoaparátů

„Laciné, dvakrát placené,“ říkávají moudře naše babičky. Přesto mnoho spotřebitelů v Česku stále vyznává jiné nákupní pravidlo – „čím levněji, tím lépe“. A není se čemu divit, v době rostoucích cen prakticky všeho připadá na telefon stále menší a menší rozpočet.

Ne pro každého je smartphone středobodem světa, ne každý využije maximální výkon, obří RAM, čtyři fotoaparáty či natáčení 8K videí. Mnohým uživatelům, např. dětem či seniorům, může stačit levný smartphone za několik tisíc, který jim udělá obdobnou službu, protože dražší model by pro ně byl zcela zbytečný.

Jaká je tedy „rozumná“ cenová hladina za levný telefon? Jako startovací metu jsme zvolili částku 3 000 Kč. Pod tři tisícovky rozhodně seženete vcelku dosti smartphonů, ovšem, až na výjimky, musíte počítat s hodně kompromisy. Pokud do telefonu nechcete investovat mnoho, čekají vás nemalá úskalí. Ty nejvýraznější si rozebereme v tomto článku a na závěr zkusíme vypíchnout ultralevné telefony, které se v něčem alespoň trochu vymykají běžně šedi.

Displej

Pokud kupujete levný smartphone, ze svých nároků musíte slevit zejména u displeje. S AMOLEDy nepočítejte, v kurzu jsou běžně TFT LCD či průměrné IPS panely, které často neoslní kvalitou obrazu, ani rozlišením. To je často HD+, výjimečně nižší či vyšší (až Full HD+).

Velmi často se jedná o displeje s výřezem, které v dnešní době již na první pohled vypadají trochu zastarale. Mezi nejnovější módní trendy totiž patří displeje s tzv. „průstřelem“, ale na to cílová skupina uživatelů zase až tak nehraje. Naopak není problém s většími úhlopříčkami displejů, na nichž jsou texty dobře vidět. Ještě, když mají některé telefony vlastní „zjednodušené“ režimy zobrazení.

Displeje levných Androidů mají nízký jas, takže může být problém je přečíst na přímém slunci. Automatická regulace jasu by měla být samozřejmostí, je však možné, že tu a tam narazíte na starší kousek, u něhož si jas musíte nastavovit manuálně, třeba z horní lišty. Čtečky otisků prstů v displeji jsou doménou dražších zařízení, pokud vůbec levný Android čtečku má, zřejmě ji najdete na zádech telefon, výjimečně pak na boku.

Pokud pořizujete levný smartphone, musíte ze zobrazovací kvality slevit opravdu hodně. A obnovovací frekvence 60 Hz je zde naprostou samozřejmostí.

Omezený hardware

Pokud kupujete levný Android, musí být dalším ústupkem nízký výpočetní výkon. Ten je vykoupen nejen starším méně výkonným procesorem (často starší Mediatek či čipset Unisoc), který je vyráběn energeticky méně efektivnějšími technologiemi, ale také nízkou kapacitou operační paměti. Ta je však u Androidů velmi důležitou součástí, pro plynulý běh prostředí s plnohodnotným Androidem se doporučuje alespoň 4GB operační paměť, z našeho pohledu může být 3GB RAM už trochu hraniční.

Přesto na trhu stále najdete levné smartphony s 2GB RAM, a to pro uživatele rozhodně nevěstí nic dobrého. Většinu spolkne systém při naběhnutí a pro spouštěné aplikace už paměti mnoho nezbude. Aplikace se tak po minimalizaci na pozadí mohou rychle ukončovat (stará se o to agresivní Garbage Collector) nebo mohou padat či se, zejména u těch náročnějších, nespustí třeba vůbec.

A zmínit musíme i hry. Jistě, základní telefon pro děti do tří tisíc pořídíte, ale nebuďte překvapeni, když si začnou stěžovat, že na něm nerozjedou Fortnite. Levné Androidy mají základní grafické adaptéry, s nimiž si mnoho zábavy neužijete. Jistě, hry si spustíte, často však s velmi nízkým nastavením grafických detailů a textur, či s nízkým frameratem, který může být překážkou pro plnohodnotnou hratelnost zvláště akčních her.

S aplikacemi se pojí i samotná interní paměť. Typicky se jedná o pomalá úložiště, která mají navíc malé kapacity. 16GB ROM vypadá na papíře dobře, jenže pokud systém zabírá polovinu (u všech Androidů je systém součástí veřejně komunikované kapacity celkového úložiště), už to tak dobře nevypadá. Levné telefony často podporují microSD karty, telefon však na kartu nedokáže přesunout veškerý obsah. A někdy také telefon soubory uložené na kartě „nevidí“, např. velké *.obb datové soubory k mobilním hrám.

Androidy navíc potřebují pro svůj běh alespoň jakous takous volnou paměť, jinak se vám třeba nebudou spouštět aplikace ani obchod Google Play. A zaplácat Android různými „nesmysly“ rozhodně není žádný problém.

Systém, který sotva běží

S nízkým výpočetním výkonem a malou RAM přímo souvisí i operační systém. Google jde naštěstí výrobcům levných zařízení naproti a proto jim nabízí ořezanou verzi Android Go. Jedná se o systém optimalizovaný pro potřeby méně výkonných Androidů, který byl zbaven o určité softwarové prvky. Systém je určen pro telefony, které mají 2GB RAM a méně, asi si však dokážete představit, že práce s takovýmto zařízením nebude žádná pohádka...

Základní ovládání a běžné úkoly mohou být vcelku svižné, pokud však budete chtít komplexnější úlohy, můžete narazit. Často se musíte obrnit trpělivostí, protože odezva systému může být delší, než jste zvyklí, telefon může reagovat pomaleji na ovládací tlačítka i při psaní textů na softwarové klávesnici. U ní často chybí vibrační odezva, která taktéž znepříjemňuje rychlé zadávání textů, které jsou plné překlepů.

S tzv. „čistým“ Androidem Go můžete mít ještě vyhráno, některé smartphony totiž využívají klasický Android, k němuž přidávají vlastní grafickou nadstavbu a pak ještě spoustu předinstalovaných aplikací (tzv. bloatware), který často jen zbytečně zaplňuje úložiště nebo běží na pozadí a zabírá už tak nepříliš velkou operační paměť.

Foťáky jen do počtu

Pokud překousnete málo kvalitní displej, základní hardware a systém, který může mít s čímkoliv „navíc“ velké problémy, musíte překousnout i průměrný fotoaparát. Samozřejmě objektivů nebude u telefonů tolik, a pokud ano, jedná se většinou o kombinaci hlavního snímače s horší světelností, jemuž asistuje 5 či 2Mpx makro a 2Mpx hloubkový objektiv A tyto dva objektivy, jako byste ve specifikacích vlastně ani vůbec neviděli...

Foťáky budou mít často jen průměrnou kvalitu, nejlepší výsledky docílíte ve dne na přímém slunci, i tehdy však může automatická regulace jasu haprovat nebo naopak do fotek přidá nevzhledný opar. Jakékoliv další režimy navíc mnoho parády neudělají, základní optika v noci nepřekvapí, a kvůli chybějící stabilizaci (digitální jako náhrada je opravdu málo) v interiéru či venku za šera nebo v noci budou fotky vypadat spíše jako mazanice. A to stejné platí i u videí, u nichž je maximální rozlišení sice Full HD, ale kvalitativně nebudou „nic moc“.

Selfie kamerky jsou u všech modelů bez automatického zaostřování, a typicky s nižším rozlišením. Při focení selfíček na sociální sítě nečekejte žádné zázraky.

Žádná překvapení navíc

Jste zvyklí mít u smartphonů „něco“ navíc? V případě levných telefonů je těchto bonusů naprosté minimum. Telefony jsou často Dual SIM, výjimkou nejsou baterie s kapacitou 5 000 mAh ani podpora NFC. Do výbavy se často protlačí i FM rádio, které si pustíte díky sluchátkům, která zapojíte do 3,5mm jacku. Překvapit vás může, zvláště u čínských značek, podpora infraportu pro ovládání domácí elektroniky.

U méně známých značek (BlackView, Aligator, Cubot, Doogee, Ulefone a další) můžete dostat i zvýšenou odolnost (typicky IP68), je to však často výměnou za malou operační paměť nebo za starší systém. Datová konektivita je zastropována u sítí čtvrté generace. Nejlevnější 5G telefony začínají až na metě pěti tisíc korun.

Na dalším listu ukážeme konkrétní modely smartphonů, které stojí méně než 3 tisíce korun, ale přesto jejich nákupem zásadní chybu neuděláte.

Diskuze (34) Další článek: Aira je nabíječka podobná AirPower, ale funkční. Má ambice dostat se do automobilů

Témata článku: Realme, Redmi, Samsung, Vivo, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,