Legenda se vrací: komunikátor Hagenuk s Palm OS

Pamětníci by nyní měli zbystřit. Na světě se znovu vynořila prastará značka Hagenuk. A hned s komunikátorem S200, který používá operační systém Palm OS. Nabídne megapixelový fotoaparát, Bluetooth, přehrává MP3. Zní to téměř ideálně.
Legenda se vrací: komunikátor Hagenuk s Palm OS

Historie je už značně zamlžená. Když se u nás v polovině devadesátých let rozjížděly mobilní sítě GSM, mezi několika telefony, které tehdy byly v prodeji, se objevila i neznámá značka Hagenuk. Nemá nic společného s Eskymáky, telefon se vyráběl v Německu. Byl to celkem normální mobil, až na jednu vlastnost: měl integrovanou anténu; pár let před tím, než s ní přišla třeba Nokia. Hagenuk zmizel stejně rychle, jako se objevil. Už takových sedm let o něm nebylo ani slechu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hagenuk S200

Letos v březnu však Hagenuk vstal z mrtvých. Na CeBITu představil nový komunikátor S200 (a teď nás mrzí, že jsme ho tam neobjevili). Výrobcem je německá firma ITM Technology AG

Malý komunikátor 

S komunikátory se obvykle pojí větší rozměry a méně snesitelná hmotnost. Hagenuk S200 ale měří jen 50 × 109 × 23 milimetrů a udávaná hmotnost je 125 gramů. Protože používá operační systém Palm OS, nabízí se srovnání s komunikátorem Treo 650 a jeho 178 gramy. Hagenuk má integrovanou anténu, takže vypadá velmi kompaktně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další barevné varianty

Komunikátor pracuje v sítích 900, 1800 a 1900 MHz. Displej má na Palm OS velmi netypické rozlišení 160 × 220 bodů, je aktivní a zobrazí až 65 tisíc barev. Podle všech informací však není dotykový. Součástí mobilu je integrovaný digitální fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpx, který zvládá natáčet video ve formátu MPEG4. Soubory můžete ukládat do interní paměti o velikosti 32 MB nebo na paměťové karty SD/MMC.

Přístroj nabízí možnost posílat SMS, EMS i multimediální zprávy. Při psaní pomáhá slovník T9. Na příchozí hovor upozorní čtyřicetihlasé polyfonní vyzvánění a vibrace, případně i zvuk MP3 souborů. Hagenuk S200 nabídne i funkci Push to talk. Lithium-iontový akumulátor o kapacitě 1 300 mAh podle výrobce zajišťuje pohotovostní režim až 300 hodin, nebo stačí na hovor o délce 240 minut.

Přímo v komunikátoru jsou připraveny čtyři hry a MP3 přehrávač. Pro přenos dat poslouží Bluetooth, s počítačem se Hagenuk spojí také pomocí datového kabelu, podporuje GPRS třídy 10.

Hagenuk S200 se měl do prodeje dostat už v dubnu. Má však zpoždění a objeví se proto asi až v červnu. Očekává se, že bude stát 499 eur, což je v přepočtu na naše koruny patnáct tisíc korun. Nelze příliš očekávat, že se komunikátor objeví v českých obchodech, do Německa je to ale kousek.

Diskuze (7) Další článek: AKTUÁLNĚ: Nová Nokia 770 s Linuxem! (+ fotografie)

Témata článku: Palm, Palm Treo 650, Neznámá značka, Komunikátor, Netypické rozlišení, Palm OS, Udávaná hmotnost, Legenda


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40