Legendární Colin McRae Rally pro N-Gage

Hromady zvířeného prachu, kvílení vytočeného motoru, pomačkané plechy ... jsou tato hesla tou pravou hudbou pro vaše uši? Tak právě pro vás je určena nová hra pro N-Gage, Colin McRae Rally 05.
Legendární Colin McRae Rally pro N-Gage

Colin McRae Rally lze označit za klasiku mezi automobilovými hrami. Po veleúspěšném tažení na PC se objevila i ve verzi pro mobilní telefony s Javou a nyní se s touto hrou můžeme setkat i ve speciální verzi pro N-Gage. Na rozdíl od nedávno recenzované javové hry nabízí verze pro N-Gage klasické 3D prostředí, na které jsme zvyklí z PC, a od svého počítačového předchůdce podědila i mnohem více.

  

Mnoho na výběr

Ve hře se můžete prohánět po 64 tratích, které se nachází v osmi zemích světa, a to některým z šestnácti vozidel světových značek. K lepším vozům se ale nedostanete jen tak, musíte nejdříve projet dostatečné množství závodů v šampionátu.

   
Odemknutí nového vozu • zpočátku se moc nedaří...• noční závod je atraktivní 

Předjeďte se

Na výběr je několik módů hry. Nejzajímavějším je jistě Championship (šampionát), kde hráč absolvuje celý ročník rallye a projde postupně všemi závody, jež jsou k dispozici. Dalším zajímavým módem je Time Trial, kde hráč závodí prakticky sám proti sobě nebo přesněji proti času. Závodí totiž proti „duchovi“, který se pohybuje přesně tak, jako sám hráč ve své nejrychlejší jízdě na dané trati. Právě v tomto módu se nejlépe trénuje, jelikož hráč může vidět, jak jel předtím a jak by šla jeho jízda vylepšit. Nechybí zde ale ani jednotlivé jízdy, ke kterým se hráč obrátí ve chvíli, kdy se bude chtít jen na chvíli odreagovat.

   
Půběžná tabulka šampionátu • gratulace k překonání rekordu • ten černý flek je můj duch

Bourat se nevyplácí

Když jsem hru spustil poprvé, zdálo se mi, že je prakticky neovladatelná. Auto vůbec nereagovalo na mé pokyny a bylo neustále ve smyku. Po chvíli jsem však našel kámen úrazu. Byl jsem totiž až moc navyklý na ovládání z Asphaltu, kde se na realističnost chování vozu moc nehledělo. Tvůrci „Colina“ si ale na fyzikálním modelu chování auta dali hodně záležet. Na ovládání se dá po krátkém čase přivyknout a auto lze bravurně prohánět zatáčkami. Ale pozor na kolize, protože na realitu se hledělo i z hlediska poškození. Není tudíž překvapením, když vám budou zadní dveře létat nahoru a dolu, nebo když praskne sklo. Poškozování však není příliš propracováno a i při těch největších kolizích zůstává vůz v poměrně přijatelném stavu. Nejhorším možným poškozením tak zůstává závada na podvozku, kdy se vůz stává velmi těžko ovladatelný a těžce vydřená pozice na předních pozicích se poté velice rychle ztratí.

 
Efektní jízdou smykem to začíná.. • ..pomačanými plechy končí

Počasí je důležité

Před každým závodem je hráč obeznámen s následující tratí a není moudré přehlížet zdánlivě zbytečné údaje o počasí v lokalitě závodu. Právě podle těchto údajů si hráč musí zvolit vybavení. Není příliš praktické jezdit s pneumatikami určenými na sníh po prašných cestách ve třicetistupňovém vedru; pak je vozidlo velice těžce ovladatelné a oproti soupeřům nemáte šanci.

V nabídce před závodem se také nachází možnost opravit své vozidlo poničené v minulé etapě. Většinou si jej ale neopravíte úplně, protože stejně jako ve skutečnosti máte na opravu jen omezený čas. Každá oprava si pak z tohoto času kus odkrojí. Vždy proto musíte pečlivě zvážit, která komponenta vydrží ve svém stavu i do dalšího závodu a kterou musíte opravit hned.

 
Na písku to moc dobře nejezdí • informace o trati • nastavení vozidla

Porazte je všechny

Herním světem hýbe multiplayer – možnost hry více hráčů. Ani v Colin McRae Rally není tato možnost opomenuta, se svým kamarádem si můžete proti sobě zazávodit propojením dvou N-Gage prostřednictvím Bluetooth.

Dalším způsobem, jak změřit síly s ostatními hráči, je N-Gage Arena, kam lze zaslat své nejlepší výsledky a „svého ducha“, neboli záznam nejlepšího průjezdu tratě. Zároveň zde máte možnost stáhnout ducha některých jiných hráčů a poté je zkusit porazit.

   
Nastavení multiplayeru • s kterým vozem pojedeme? • tři, dva, jedna, start

Detail rozhodující o mnohém

Grafické zpracování je velmi povedené a hraní je skutečnou pastvou pro oči. Občas se ale v přemíře detailů hráč trochu ztratí a než se naděje, jede mimo trať. Na displeji se ale před každou zatáčkou objeví šipka, která signalizuje její směr i úhel. O nadcházející zatáčce si můžete udělat představu také podle slov spolujezdce, který každou situaci komentuje. Několikrát se mi ovšem stalo, že signalizace zatáčky nefungovala zrovna nejlépe a ukazatel se zobrazil příliš pozdě. Následné vyjetí z trati a ztráta cenných desetinek dokáže docela pocuchat nervy.

 
Noční jízdy jsou nejzajímavější • opakovaný záběr jízdy • šipky varují před obtížným úsekem

Nevěříte? Vyzkoušejte

Colin McRae Rally je velmi kvalitně zpracovaný titul, který se zalíbí nejednomu fanouškovi automobilového sportu. Jedná se o typ hry, ke které se můžete kdykoli vrátit a přitom vás neomrzí. Váháte-li stále o nákupu, tak na oficiálních stránkách hry si můžete stáhnout demoverzi a na vlastní kůži vyzkoušet kvality této hry.

Na serveru Gamerankings.com tuto hru ohodnotili vysokou známkou 84 %.

Plusy a mínusy

+ výborná grafika
+ reálný model auta
+ mód pro dva hráče

- zvuk má ještě slabiny
- občas špatná signalizace trati

Diskuze (8) Další článek: Nokia 7710: jak se ovládá nový komunikátor

Témata článku: Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Nokia N-Gage, Fyzikální model, Překonání rekordu


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95