Lenovo A5000 a A7000: držák a hudebník [recenze]

Lenovo je v očích zákazníků stále spíše počítačová společnost. Přesto ale nabízí zajímavé kousky, které mají co nabídnout. Třeba velkou baterii v rozumném těle.

Lenovo je proslulé svými notebooky, u kterých velmi často rudě září trackpad uprostřed klávesnice. Na jeho smartphonech žádný rudý bod nenajdeme, zato u nich dokážeme ocenit jiné přednosti. Dnes testovaná dvojice smartphonů řady A, konkrétně Lenovo A5000 a Lenovo A7000, která podle Lenova obsahuje dostupné a intuitivní smartphony, má co nabídnout, ale stačí to ve vodách střední třídy, kde je různých smartphonů více než kaprů v rybnících okolo Třeboně? To napoví řádky dnešní dvojrecenze, kde jsme se oběma „áčkovým“ smartphonům podívali na zub.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lenovo A5000 na tiskových snímcích výrobce.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lenovo A7000 na tiskových snímcích výrobce.

Po prvních minutách testování:

 • V každém Lenovu běží jiná verze Androidu.
 • Oba smartphony mají zbytečné množství bloatwaru.
 • Baterie Lenova A5000 se pozná už na váze v ruce.
 • U obou chválím folii na displej i kryt přímo v balení.
 • Zvuk Dolby Atmos u Lenova A7000 se zdá spíše marketingovým pojmem.
 • Grafická nadstavba od Lenova je pocitově velmi nenáročná.
 • Displej Lenova A7000 vypadá lépe, i když je jeho jemnost oproti Lenovu A5000 nižší.
 • Ani jeden z telefonů se při počáteční aktualizaci aplikací pocitově nezahříval.
 • Oboje pecková sluchátka vypadají na cenovku 39,90 Kč.
 • Lenovo A7000 má fotoaparát v rohu. Nic pro ty, co chtějí pevný úchop.
 • V obou případech se jedná o dualSIM smartphony.
 • Ani jeden model nemá podsvícená senzorová tlačítka.

Lenovo A5000
rozměry a hmotnost: 140 × 71 × 10,0 mm, 160 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 4 000 mAh
procesor: Mediatek MT6582 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 8MPx, video, autofocus, blesk
32 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Lenovo A7000
rozměry a hmotnost: 153 × 76 × 8,0 mm, 140 g
displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 900 mAh
procesor: Mediatek MT6752 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 5 (Lollipop)
fotoaparát: 8MPx, video, autofocus, blesk
36 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Dobře udělané plasťáky

Obě testovaná Lenova jsou plastové smartphony, jimž lze sejmout zadní kryt a dostat se k baterii. Zatímco ale u většího Lenova A7000 lze baterii vyjmout, u menšího sourozence vyjmout nelze, i když ji nic nekryje. U obou také najdeme pod zadním krytem slot na paměťovou microSD kartu a dvojici SIM karet. Ty jsou u Lenova A7000 obě ve velikosti microSIM, kdy první podporuje až 4G, zatímco druhá jen 2G sítě. U menšího Lenova A5000 je primární slot na microSIM, sekundární potom na prapůvodní miniSIM, a podporovány jsou 3G sítě na první a 2G sítě na druhé SIM. Telefony jsou poctivě zpracovány, při silném úchopu ani náznaku kroucení nikde nic nevrže a veškeré součástky k sobě přesně lícují. Tím ale většina podobností končí.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdílnost mezi Lenovem A5000 a A7000 je, bez ohledu na barevnou variantu, viditelná spíše zezadu. Z čelní strany je totiž bez detailního zkoumání odlišuje jen velikost displeje.

Začneme od menšího a levnějšího Lenova A5000. Pod zadním krytem najdeme ještě baterii s kapacitou 4000 mAh. Jinak se jedná o smartphone s 5" HD displejem technologie IPS a tedy jemností 294 PPI. Nad displejem najdeme čelní kamerku, hovorový reproduktor, stříbrné logo Lenovo a také senzory přiblížení a okolního jasu. Pod ním potom trojici senzorových kláves, z leva tlačítko nabídky/multitaskingu, tlačítko Home a šipku zpět. Bohužel se jedná o tlačítka nepodsvícená.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lenovo A5000 je od pohledu tlouštík. Označení je ale lehce matoucí, baterie má kapacitu "jenom" 4000 mAh. Jeho skutečné rozměry jsou 71 × 140 × 9,98 mm a váha činí 160 gramů.

Po bocích Lenova A5000 najdeme standardní prvky a tlačítka. Nejprve horní hrana, kde se nachází sluchátkový konektor, systémový microUSB konektor a sekundární mikrofon. Na opačné hraně najdeme pouze hovorový mikrofon. S boky je to jednoduché: ten levý je zcela holý, ten pravý ukrývá dvojkolébku hlasitosti a tlačítko zámku přístroje. Po celém obvodu telefonu se táhne stříbrná linka imitující kov, reálně se ale jedná pouze o plast.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Senzorová tlačítka jsou vyvedena ve stříbrné a během dne se krásně lesknou. Bohužel ale nejsou podsvícená, takže v noci máte smůlu, dokud si jejich pozici nezapamatujete.

Tato stříbrná linka však ladí se stříbrným orámováním čočky fotoaparátu, která je na zadní straně Lenova A5000 vystředěna, stejně jako pod ní se nacházející LED blesk. Uprostřed zad hledejme druhé logo Lenovo, tentokrát v šedém provedení, a zcela vespod hlasitý reproduktor. Výřez na sejmutí zadního krytu se nachází v pravém spodním rohu přístroje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Baterie je u Lenova A5000 nevyjímatelná, i když vzhledově to vypadá na pravý opak. Sloty na obě SIM karty (microSIM a miniSIM) a na microSD jsou mimo akumulátor.

To u vybavenějšího Lenova A7000 najdeme baterii s kapacitou pouze 2900 mAh. Na čelní straně je toho ale mnoho stejného. Použitým zobrazovačem je opět HD IPS panel, tentokrát ovšem s úhlopříčkou 5,5", takže výsledná jemnost činí o něco menších 267 PPI. Nad displejem opět čelní kamerka, senzor přiblížení a okolního jasu či hovorový reproduktor. Oproti chybějícímu logu Lenovo zde jako bonus najdeme notifikační diodu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
To Lenovo A7000 už vypadá stylověji, alespoň v bílé variantě. Přispívá k tomu především nízká tloušťka a ostré hrany navozující dojem, že v ruce držíte tenkou "žiletku". Celkové rozměry jsou 76 × 152 × 7,99 mm a váha činí 140 gramů.

S boky telefonu je to podobné jako u menšího bratříčka. Levý bok je úplně holý, na spodní hraně se nachází pouze hovorový mikrofon. Horní hrana obsahuje sluchátkový konektor a systémový microUSB konektor. Sekundární mikrofon zde nehledejme, přesunul se na zadní stranu. Zbývá nám pouze pravý bok, kde vespod v rohovém zaoblení najdeme výřez pro sejmutí zadního krytu, ale také dvojkolébku hlasitosti a tlačítko zámku přístroje. U Lenova A7000 jsou stříbrná, nikoliv v barvě telefonu, a na povrchu mají kruhové frézování. O kov se ale pocitově také nejedná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ani u Lenova A7000 nejsou senzorová tlačítka podsvícená. Jenomže je ještě hůř, protože nejsou vyvedena ani v reflexní stříbrné, ale v jakési nudné šedé barvě, takže na sluníčku je neuvidíte ani ve dne.

Zbytek zábavy se nachází na zadní straně, a to pouze v její horní třetině. Nachází se zde jediné logo Lenovo, sekundární mikrofon a v rohu umístěný tandem čočky fotoaparátu a duálního LED blesku. V neposlední řadě je zde i hlasitý reproduktor, který je u Lenova A7000 jako u prvního smartphonu vybaven technologií zvuku Dolby Atmos. Jestliže má tato technologie za cíl zvýšit zážitek z prostorového zvuku, není mi jasné, jak chce Lenovo s jedním reproduktorem obelstít zákony fyziky. Něco jiného je to samozřejmě u sluchátek, kde se jistý efekt prostorovosti a pohybu zdroje zvuku zachytit dá. Rozhodně ale ne s přiloženými peckami, takže se vlastně jedná pouze o marketingový pojem, který bez vlastního přičinění nemáte šanci poznat a převést do reality.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pro vložení dvojice microSIM karet a microSD karty je u Lenova A7000 nutné vyjmout baterii. V našem kusu ale byla vložená tak natěsno, že jsem si zlomil nehet, rukou ji prostě nevytáhl a musel jsem si zajít pro šroubovák.
hce counter hce counter

Témata článku: Lenovo, Smartphony, Android, Recenze, Lenovo, Lenovo A5000, Lenovo A7000, Vizuální rozdíl, Použitý zobrazovač, Pravý opak, MicroUSB, Dualsim provedení, Trigger, Nálepka, Držák, Chybějící podsvícení, Ochranná fólie, Šedé provedení, Zbytečné množství, Předinstalovaná hra, Spořič, Nízká tloušťka, Pevný úchop, Detailní nastavení, UC browser, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze mobilu Xiaomi 12 Pro. Nenápadný zabiják vlajkových lodí

Recenze mobilu Xiaomi 12 Pro. Nenápadný zabiják vlajkových lodí

** Xiaomi už dávno nenabízí jen levné telefony ** Skvělý mobil po všech stránkách ** Zatopí dalším vlajkovým lodím

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Samsung konečně odtajnil procesor Exynos 1280. Odkaz na jeho produktovou kartu však zatím skrývá

Samsung konečně odtajnil procesor Exynos 1280. Odkaz na jeho produktovou kartu však zatím skrývá

** Samsung konečně odtajnil specifikace Exynosu 1280 ** I když zatím jen částečně - produktová karta sice existuje...** ...ale Samsung na ní zatím nikde neodkazuje

Martin Chroust
Mobilní čipsetyExynos
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid