Lenovo K5 Plus: silný navenek, slabší uvnitř [recenze]

 • Telefon nabízí FullHD displej a velmi hlasité stereoreproduktory
 • Hůře odladěný systém může zachránit kupříkladu dobrý fotoaparát
 • Při vyšším zatížení bude potřeba cestovní nabíječka
Kapitoly článku

1. Design

Model K5 Plus nepatří k těm telefonům, které vás zaujmou na první pohled. Má relativně obyčejný vzhled, který se snaží ozvláštnit kovovou konstrukcí. To však již dnes není nic výjimečného. Přesto při bližším zkoumání dokáže některými svými detaily uživatele překvapit a snad i příjemně překvapit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Středem pozornosti je 5palcový displej, který vcelku efektivně využívá prostor na čelní straně. Pod ním se nachází senzorová systémová tlačítka, která bohužel nejsou podsvícená a v noci tak můžete mít problém s orientací při ovládání. Nad displejem je jasně zřetelné sluchátko, čelní 5Mpx kamerka a dvojice senzorů pro detekci přiblížení a světla pro automatickou regulaci jasu displeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Model K5 Plus postrádá možnost probudit displej dvojím poklepáním.

Celou čelní stranu elegantně rámuje lesklý rámeček s kovovým nádchem. Dle našeho názoru se však vyroben z plastu. To však neplatí pro většinu zadní strany, která je opravdu kovová. Pouze horní a dolní část je plastová a to zejména z důvodu umístění antén. Praktickým detailem, o kterém jsem hovořil na začátku, je možnost odklopením zadního krytu. Není tak nutné hledat po stranách šuplíky se sloty pro paměťovou microSD kartu či dvojici SIM karet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V plastových částech zadního krytu jsou vytvořeny otvory pro 13Mpx fotoaparát s LED diodou (nahoře) a výdechy stereoreproduktorů (dole).

Tyto sloty jsou skryty právě pod odnímatelným krytem. Na bocích telefonu tak jsou umístěna pouze mechanická tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapínání či zamykání telefonu. Konkrétně jsou tyto klávesy na pravém boku, přičemž levá strana je bez dalších prvků. MicroUSB konektor a 3,5mm jack pro připojení sluchátek hledejte na horní hraně. Na opačné hraně je totiž přítomen pouze mikrofon a nepatrná zdířka pro snadnější odklopení zadního krytu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Druhý mikrofon je umístěn pod hlavním fotoaparátem na zádech telefonu.

Celkově působí telefon dobrým dojem. Přestože lze zadní kryt sejmout, je celá konstrukce pevná a bez jakéhokoliv prostoru pro skřípání či vrzání. Se svými (dnes již) menšími rozměry a designem, který neurazí, se skvěle hodí zejména do menších rukou něžnější části pohlaví.

2. Displej

Lenovo se v tomto případě rozhodlo vsadit na 5palcovou variantu displeje, přičemž ho opatřila FullHD rozlišením (1 920 × 1 080 pixelů). Výsledkem tak je skvělá jemnost s hodnotou 441 ppi. Vyšší rozlišení lze kvitovat i s ohledem na to, že v této cenové relaci je stále běžnější využití nižšího HD rozlišení. Pochválit můžeme i reálné zobrazení jednotlivých barev. Jedinou výtkou máme ke zobrazením bílé, když má občas nádech do modra.

 

Naměřené parametry displeje:

 • průměrná barevná odchylka: 4,87
  (Ideální hodnota je 0, údaj určuje odchylku od normy stanovené pro BluRay. Smartphony s odchylkou do hodnoty okolo 6 mají stále věrné displeje. Lenovo K5 Plus má dobré podání barev.)
 • maximální barevná odchylka: 5,92
  (Hodnota u nejvíce odchýlené barvy. U Lenovo K5 Plus je to žlutá.)
 • gamma: 1,95
  (Ideální hodnota je 2,20, údaj vypovídá o podání černé a odstínů šedé barvy. Lenovo K5 Plus má dobré podání odstínů šedé, i když některé tmavší odstíny šedé se mohou slévat.)
 • maximální jas: 253 cd/m2
  (Čím vyšší hodnota, tím lepší jas; nejzářivější IPS displeje na mobilech mají maximální jas okolo 700 cd/m2. Lenovo K5 Plus má průměrné podsvícení.)
 • minimální jas: 9 cd/m2
  (Čím nižší hodnota bližší nule, tím méně může displej méně zářit.)
Klepněte pro větší obrázek Gamut barevného spektra – bílý trojúhelník jen lehce vybočuje z plochy normovaného spektra (černý trojúhelník). Přesahy jsou větší na straně chladných tónů, celkově ale v dané cenové třídě Lenovo K5 Plus podává velmi reálné a nezkreslené barvy.

 

Dobře si telefon vede i při hodnocení pozorovacích úhlů. Naopak slabší disciplínou je čitelnost displeje na přímém slunečním světle, když při jasných letních dnech byl problém pracovat s telefonem, i přesto že jas displeje byl na maximu. Závěrečné hodnocení displeje je ale pozitivní, když tento model nabízí ve své relaci mírně nadprůměrnou zobrazovací plochu.

3. Hardware

Výkon, resp. hardware, který ho zajišťuje, je jednou z mála odlišností mezi model Lenovo Vibe K5 a Lenovo K5 Plus. Námi testovaný, výkonnější, kus disponuje osmijádrovým 64bitovým procesorem Qualcomm Snapdragon 616. Ten pracuje se čtveřicí (Cortex-A53) jader taktovanými na 1,5 GHz a další úspornější čtveřicí (Cortex-A53) jader s frekvencí 1,2 GHz. Vše doplňuje grafický akcelerátor Adreno 405 a 2GB RAM paměť.

Výsledky benchmarku AnTuTu 6.0:

 • celkové skóre: 29 360
 • 3D: 4 881
 • UX: 10 965
 • CPU: 10 723
 • RAM: 2 791

Na první pohled se tak může zdát, že Lenovo K5 Plus nebude mít s výpočetním výkonem žádným problém. Zdání však klame, vinou zřejmě horší optimalizace prostředí se totiž občas telefon nepříjemně zadýchá. To ústí v pomalejší reakce a drobné prodlevy při ovládání systému. Při hraní graficky náročnějších her typu Real Racing 3 se pak budete potýkám s poměrem výrazným zasekáváním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Baterie patří mezi slabší články celého telefonu

Nižšího výkonu telefonu je dvakrát škoda, když zbylá výbava působí velice zajímavě. 16GB vnitřní paměť (reálně 10,6 GB) lze rozšířit paměťovou microSD kartou až o dalších 32 GB. Model K5 Plus pak podporuje vysokorychlostní přenos mobilních dat LTE (vč. všech 800MHz pásma), bezdrátové připojení skrze adaptér Wi-Fi (802.11 b/g/n) či přenos souborů a dat prostřednictvím Bluetooth 4.1 LE. K přehrávání vaší oblíbené rozhlasové stanice využijete FM tuner a ani v divočině se neztratíte, protože telefon má ve výbavě i A-GPS čip (o podpoře GLONASS panují nejasnosti).

AnTuTu Battery Test:

 • 5 116

Ačkoliv má Lenovo K5 Plus akumulátor s kapacitou 2 750 mAh, jeho výdrž příliš dobrá není. Dokonce je při vytíženějších dnes doslova špatná. Nejednou se vám totiž stane, že se vám vybije uprostřed dne, a to i když jste ho přes noc nabili do 100 %. Jednodenní výdrž tak pro uživatele bude vždy malým vítězstvím. Příliš to nezachrání ani doba nabíjení, která činí zhruba 2 hodiny.

4. Software

Grafická nadstavba je v případě tohoto modelu postavena na systému Android 5.1 Lollipop. Co do předinstalovaného softwaru se bohužel Lenovo, minimálně u tohoto modelu, řadí k té horší části. To znamená, že budete mít po vybalení telefonu s prodejního balení dost práce s tím, abyste nadbytečný software odinstalovali.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní mřížka byla u Lenova K5 Plus stanovena na 5 × 4.

Čínská společnost totiž telefon K5 Plus vybavila mj. antivirovou aplikací McAfee Security, online navigací Route 66, alternativním obchodem Gamestore, aplikací pro tvorbu poznámek Evernote, komunikačním klientem Skype či několika hrami. K tomu všemu přidala i několik vlastních aplikací, které bohužel odinstalovat nelze vůbec, tudíž je lze pouze zakázat. Zapomenout nelze ani na množství aplikace od společnosti Google.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lenovo Companion je zdatnou obdobnou programu od výrobce pro počítače.

Mezi takové patří aplikace ShareIt sloužící ke sdílení obrázků, videí a jiných souborů s jiným zařízením nebo aplikace SyncIt umožňující zálohu a následnou obnovu kontaktů. Za povedenou lze naopak označit aplikaci Lenovo Companion. Tento správce telefonu umožňuje ověřit záruku telefonu, spustit diagnostiku zařízení a je schopný vás upozornit na nefunkční hardware v telefonu. Současně se v ní dozvíte i informace o využití procesoru či RAM paměti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace SyncIt vám umožní pokročilejší správu kontaktů.

Grafickou nadstavbu můžete částečně upravit k obrazu svému, protože v telefonu nechybí Centrum témat, které nabízí větší množství stylů pro vnitřek vašeho telefonu. V nastavení pak nechybí možnost úpravy barev displeje (teplota, sytost).

Osobně jsem se pak delší dobu sžíval se systémovými tlačítky pod displejem. Fungují totiž mírně odlišně než u konkurence. Jednak je klávesa pro krok zpět umístěn úplně napravo a druhak tlačítko obyčejně sloužící jako vstup do správce spuštěných aplikací zde funguje jako kontextové tlačítko ze starších verzí Androidu. Pro vstup do správce spuštěných aplikací musíte toto kontextové tlačítko (umístěné zcela vlevo) přidržet. Chování systémových tlačítek přitom nelze nikde v nastavení upravit.

5. Fotoaparát

S cenovkou, kterou model K5 Plus, nelze mít ani v oblasti mobilní fotografie přehnaná očekávání. Specifikace jeho fotoaparátu však určitě nezní. Hlavní fotoaparát nabízí 13Mpx rozlišení, přisvětlovací LED diodu a světelnost f/2,2. Sekundární kamerka pak disponuje 5Mpx rozlišením. Prostředí fotoaparátu je jednoduché a přehledné, přitom obsahuje mj. rychlou volbu filtrů a režimů (vč. režimu panorama) či přepínač HDR. Dostupné jsou i běžné pokročilé možnosti nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Více snímku naleznete ve fotogalerii.

Snímky pořízené tímto telefonem jsou pak příjemným překvapením. Nechybí jim dostatek detailů a ucházející je i barevné podání. Občas se sice stane, že jsou barvy fotografií příliš saturované, avšak obecně lze denní snímky hodnotit pozitivně. Horší je to s focením v horších světelných podmínkách či přímo ve tmě. Zde se projevuje horší světelnost objektivu a snímky jsou tak často velmi temné bez většího zachycení detailů. Zklamáním pak je režim panorama, který produkuje obrázky se zcela nedostatečným rozlišením.

Telefon lze pořídit i video a to maximálně ve FullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Jeho kvalita je vzhledem k ceně obstojná. Zobrazení barev je na dobré úrovni, stejně jako jeho plynulost, občasné problémy má pouze s přeostřováním.

Ukázkové video (1 080p, 30 fps):

Celkové hodnocení 64 %

Ačkoliv dle papírových předpokladů by Lenovo K5 Plus mělo srdnatě soupeřit s konkurencí v cenové relaci kolem 5 tisíc Kč, realita bude nejspíše jiná. FullHD displej, kvalitní zpracování a slibné výkonnostní parametry totiž shazuje špatná optimalizace prostředí, což jeho používání výrazně znepříjemňuje.

Klepněte pro větší obrázek

Za zamyšlení stojí i nízká výdrž baterie. Konkurence je přitom více než silná. Modely jako Honor 7 Lite či Huawei P8 Lite sežene za srovnatelnou cenu, přičemž s jejich používáním jsme podobné problémy nezaznamenali. Prvně jmenovaný navíc nabízí i čtečku otisků prstů.

Celkové hodnocení Lenovo K5 Plus: 64%

(Celková známka vzniká z aritmetického průměru všech pěti dosavadních udělených známek. Všechny kategorie mají stejnou váhu.)

Verdikt: Oproti konkurenci nabízí Lenovo K5 Plus nabízí FullHD displej, nadprůměrný fotoaparát a kovové tělo. Na druhé straně je však nutno počítat s nízkou výdrží, horší optimalizací a prodlevami při spouštění i základních aplikací.

Plusy:

 • 5palcový FullHD IPS displej
 • kovové zpracování s odnímatelným zadním krytem
 • podpora technologie Dolby Atmos
 • velmi hlasité stereoreproduktory
 • nadprůměrný fotoaparát
 • podpora funkce dualSIM

Minusy:

 • chybí podsvícení systémových kláves
 • méně optimalizovaný systém
 • nízká výdrž baterie

Témata článku: Lenovo, , , , , , Honor 7, Honor 7 Lite, Huawei P8, Huawei P8 64GB, Huawei P8 Lite, Huawei P8 Max, Lenovo K5, Lenovo K5 Plus, Jednodenní výdrž, Nejasnost, Evernote, Zbylá výbava, Plus, Bezdrátové připojení, Real Racing, Dobrý dojem, Skvělá jemnost, Odnímatelný kryt, Dobré podání,