Lenovo Moto Mods. Rodinka batůžků, které magneticky přichytnete na záda svojí Moto Z nebo Moto Z Play a váš smartphone tak získá nové funkce, případně dojde k posílení či vylepšení stávajících vlastností. Batůžky drží na zádech za pomocí trojice magnetů (jeden okolo zlatých pinů, po jednom na každé straně od modulu fotoaparátu) a na rozdíl od řešení, které nabízí LG G5, nebo konceptů Google Ara a dalších, tohle řešení prostě dává smysl.




Stávající Moto Mods na tiskových snímcích výrobce
Nevýhodou všech zamýšlených modulárních telefonů, ať už těch vyrobených, nebo těch ve fázi konceptu, vždycky bylo a stále je to, že bez modulu jste neměli telefon, nebo ho měli mít necelý, ne plně funkční. Odstranění modulu znamenalo odstranění kousku telefonu, a pokud bychom se bavili o časté změně modulů, výsledkem by byl rozvrzaný, nelícující, po čase dost možná nefunkční telefon. Zde tkví hlavní výhoda Moto Mods. Bez nich je smartphone prostě smartphone, plně funkční, soběstačný, výborně zpracovaný a elegantní. S Moto Mods navíc se otevírají nové možnosti používání.


Čtveřice aktuálně dostupných Moto Mods na reálné fotografii
Moto Mods jsou kompatibilní s řadou Moto Z (smartphony Moto Z a Moto Z Play) a Lenovo slibuje, že tomu tak bude minimálně dalších pět let u nových smartphonů této značky. Na těle telefonu drží Mods skvěle, magnety jsou dost silné a upadnutí nebo nevědomého odpojení se tak bát nemusíte. Zároveň připojení je velmi jednoduché, telefon Mody detekuje okamžitě a prakticky ihned je tak můžete začít používat. Veškerá práce s Mody se odehrává na displeji a není potřeba nic složitě hledat v nastavení, ovládání je velmi jednoduché a intuitivní.
Moto Style Shell
Pro zakrytí zlatých pinů bylo použito elegantní řešení v podobě Moto Style Shell. Nejedná se úplně o pravý Moto Mod, jde jen o plastový 1 mm tenký „kryt“, který na záda magneticky přichytíte. Kromě zakrytí nevzhledných pinů a dojmu luxusu se také jedná o praktické řešení ochrany zadní, celoskleněné strany smartphonu. V balení je dodávána černá odolná látková verze, dostupné je ale také dřevo a další materiály. Každý další Moto Style Shell stojí od 20 dolarů, tedy v přepočtu přibližně od 500 korun v závislosti na materiálu.

Černý látkový Moto Style Shell je v balení u Moto Z i Moto Z Play
O dalších Moto Mods více ve videu výše, případně se o nich dočtete na následujících listech. K procházení použijte šipky nebo příslušnou číslici.
Incipio OffGrid Power Pack
V balení se nachází pouze stručný obsah – samotný Moto Mod a vícejazyčný návod. Tento Moto Mod má pouze jedinou funkci, a to rozšířit kapacitu baterie vašeho smartphonu. Sám má akumulátor s kapacitou 2200 mAh, který dokáže pohodlně prodloužit výdrž na jedno nabití. Ani jednu z dvojice Moto Z nebo Moto Z Play však logicky úplně nabít nemůže. Výhodou je výřez na fotoaparát.


Rozměrově je Incipio Mod stejný jako smartphone, na výšku má 6,2 mm a váží 79 gramů.
Při připojení Modu Incipio se změní ikonka baterie ve stavovém řádku, objeví se malé plus. Pokud stáhnete notifikační roletku, vidíte ikony baterie dvě – zvlášť pro smartphone a zvlášť pro Incipio Mod. Výrobce uvádí, že po připojení k nabíječce se nabíjí jak baterie, tak Incipio Mod zároveň, na jeho těle byste nabíjecí konektor hledali marně. Z hlediska spotřeby energie se nejdříve vybíjí připojený Incipio Mod, až následně potom telefon.
Na zadní straně Incipio Modu je šedé tlačítko, které při stisku rozsvítí trojbarevnou diodu hned nad ním. Dioda se chová následovně: při plném nabití zeleně bliká, při hodnotě 99 – 51 % se zeleně rozsvítí a zhasne, při hodnotě 50 – 16 % se žlutě rozsvítí a zhasne, při hodnotě 15 – 6 % se červeně rozsvítí a zhasne a při hodnotě 5 % a méně červeně bliká.



Povrch Incipio Modu je zdrsněný, takže dobře sedí v ruce a neklouže.
Cena: 2 300 korun
Plusy:
- elegantní řešení dodatečné energie bez nutnosti kabelu
- notifikační dioda indukující stav baterie Incipio Modu
Minusy:
- nemá samostatný konektor, dobíjení pouze přes telefon
- na "obyčejnou" powerbanku vyšší cena
JBL SoundBoost Speaker
Ve spolupráci se známou společností JBL byl vyroben další Moto Mod. SoundBoost Speaker je jednoduchý reproduktor, který připojíte na záda kterékoliv Moto Z. V systému smartphonu připojení JBL Modu nijak nepoznáte, telefon pouze zavibruje. Veškerá hudební projekce je od této chvíle směřována do JBL Modu, namísto hlasitého reproduktoru na těle smartphonu. Přes JBL Mod lze i volat, pokud si hovor přepnete na reproduktor.


Tloušťka JBL Modu je přibližně 12 mm, váha 145 gramů.
Z hlediska hudební produkce jsou v těle JBL Modu dva 3W reproduktory, na čelní straně oddělené výklopnou nožičkou. V těle Modu nechybí výřez pro fotoaparát, takže i s tímto masivním kombem lze stále pořizovat snímky nebo natáčet video. Hudební produkce je dostatečně kvalitní v basech i výškách, na plnou hlasitost dokáže pohodlně ozvučit místnost o rozměrech malé třídy. Při opření s vyklopenou nožičkou je sice zvuk směřován do podložky, zato displej je v dobrém úhlu na sledování obsahu.
I když má JBL Mod vlastní akumulátor s kapacitou 1000 mAh, u kterého výrobce uvádí výdrž až deset hodin, reálně jsme se dostali na 8 hodin při poloviční a na pět hodin při maximální hlasitosti. Obrovské minus je nabíjecí USB-C konektor na zadní straně Modu. Na zadní straně se také nachází totožné šedé tlačítko, které při stisku rozsvítí trojbarevnou diodu hned nad ním. Dioda se chová zcela shodně, jako u Modu Incipio: při plném nabití zeleně bliká, při hodnotě 99 – 51 % se zeleně rozsvítí a zhasne, při hodnotě 50 – 16 % se žlutě rozsvítí a zhasne, při hodnotě 15 – 6 % se červeně rozsvítí a zhasne a při hodnotě 5 % a méně červeně bliká.



Z JBL Modu lze vysunout nožička, která má na konci pogumování, takže telefon s připojeným Modem neujíždí ani na nakloněné podložce.
Parametrově stránky výrobce udávají dva 3W reproduktory s průměrem membrány 27 mm a stereo produkcí, dále frekvenční rozsah 20 Hz – 20 KHz a hlasitost udávanou jako 80 dB SPL, tedy hlasitost odečtenou z tlaku akustické vlny, a to při vzdálenosti 0,5 metru od reproduktoru.
Cena: 3 200 korun
Plusy:
- výklopná nožička s pogumovanou koncovkou
- vlastní baterie
- stavové tlačítko indikující nabití
- kvalitní hudební přednes
Minusy:
- USB-C konektor na zadní straně modu
- v balení není nabíječka ani USB-C kabel
Moto Insta–Share Projector
Vyroben přímo Lenovem, je tento Mod dle mého názoru tím nejzajímavějším, co z hlediska Modů můžete ke kterékoliv Moto Z aktuálně připojit. Jak už název napovídá, jedná se o projektor se zabudovanou projekční lampou, která zcela věrně zrcadlí a promítá to, co se momentálně zobrazuje na displeji. Projektor umí natáčet obsah stejně jako displej, na základě údajů z akcelerometru, a zároveň ho také uzpůsobovat tak, aby výsledným promítaným obrazcem byl obdélník.


Váha Modu s projektorem činí 125 gramů a tloušťka přibližně 10,5 mm.
I Moto Mod s projektorem má výklopný stojánek se dvěma pogumovanými ližinami po krajích, úhel otevření je lehce přes 180°. I zde najdeme výřez na fotoaparát nebo tlačítko pro zjištění stavu nabití integrované baterie s kapacitou 1100 mAh. Barevná škála pro sdělení stavu nabití je shodná jako u předchozích Modů. Samotná baterie Modu vydrží promítat 60 minut, následně se začne odebírat baterie telefonu. Spojení vydrží na jedno nabití přibližně 3,5 hodiny. Jak smartphone, tak Mod lze dobíjet USB-C kabelem, v balení ale není a USB-C konektor na Modu se navíc nachází na hraně, na které bude Mod stát, je teda zapotřebí nějaké podložky.

USB-C konektor je neprakticky na hraně, na které Mod po vyklopení stojánku stojí.
Na samotném těle Modu potom najdeme projekční lampu, tlačítko pro zaostření, tlačítko pro zapnutí/ zobrazení nabídky nastavení a vedle něj ještě výdech chlazení, který je rovněž na čelní straně. Uvnitř je kromě elektroniky a baterie ukryt také drobný ventilátor, který je v permanenci; svým lehkým šelestem ale nijak neurazí ani neruší při projekci. I když je projektorový Mod poměrně tenký a lehký, transport bych raději volil v separátní formě a navíc uvnitř látkového pytlíku se stahovací šňůrkou, který je v balení dodáván.


Detail na projekční lampu a na funkci výklopného stojánku.
Výsledný obraz má rozlišení 854 × 480 bodů, jas lampy je 50 lumenů, kontrast 400:1, výsledný promítaný obraz ve formátu 16:9 lze jasně pozorovat do úhlopříčky 70", alespoň podle stránek výrobce. V reálu záleží na tom, na jak světlý podklad promítáte a jak temno v místnosti máte. V naprosté tmě není problém promítat ze země až na vysoký strop ve staré městské zástavbě, tedy na vzdálenost více než 4 metry. Životnost lampy udává výrobce na 10 000 hodin.



Při přenášení Modu se hodí přiložené pouzdro. Přeci jenom cena není vůbec nízká.
Obraz se pod jakýmkoliv úhlem automatický koriguje z lichoběžníku na obdélníkový tvar, po stisku tlačítka pro zapnutí lze zobrazit nastavení a v něm například vypnout zobrazení notifikačních proužků na displeji, pokud je projektor připojen, což se určitě může při hromadném promítání hodit, případně manuálně regulovat jas a lichoběžníkovou korekci. Jediné negativum, které jsem při testování postřehl (ale mohlo jít o vadu optiky našeho kusu), byla neostrost při pravém okraji, pruh přibližné šířky 1/15 promítaného obrazu. Pokud došlo k zaostření obrazu v tomto pruhu, bylo zase neostrých zbylých 14/15.
Cena: 9 000 korun
Plusy:
- projektor v tenkém a lehkém těle
- baterie přímo v Modu
- nerušný chod ventilátoru
- dobře fungující lichoběžníková korekce
Minusy:
- vysoká, ale ospravedlnitelná (rozměry, originalita) cena
- v balení chybí USB-C nabíječka nebo nabíjecí kabel
- nízké rozlišení promítaného obrazu
- neostrost při pravém okraji (vada našeho kusu?)
Hasselblad True Zoom
Jako jediný nemá vlastní baterii. Jako jediný nemá výřez na modul fotoaparátu. Jako jediný ho totiž nepotřebuje. Mod Hasselblad od společnosti, která se specializuje na fotografickou techniku za ceny ve stovkách tisíc korun, nabízí totiž 10× optický zoom. Opravdu optický, s výsuvným objektivem, zároveň s optickou stabilizací, xenonovým bleskem, červenou diodou pro rychlejší ostření, klasickým vybouleným gripem, ale také s dvojicí mikrofonů, dvoupolohovou namačkávací spouští, zoomovacím prstencem a vlastním fotočipem.


Váha Hasselblad Modu činí 145 gramů, tloušťka ve vypnutém stavu je v nejširším místě, tzn. u objektivu, 19 mm.
Senzor má velikost 1/2,3" a velikost pixelu 1,55 µm, to při rozlišení 12 Mpx. Světelnost se v závislosti na přiblížení pohybuje od f/3,5 do f/6,5 a fotografie lze pořizovat ve formátu JPG či DNG (RAW). Toliko k papírovým parametrům. Reálně se s tímto Modem telefon díky pogumovanému gripu dobře drží, komunikace s telefonem je bezproblémová, fotografie putují standardně do galerie a spotřeba energie z akumulátoru telefonu není o moc větší, než při focení přes integrovaný fotoaparát. Jaké jsou výsledné fotografie a video?


Maximální a minimální vysunutí objektivu.
Za denního světla jsou fotografie v dobré kvalitě, především makro. U standardních fotografií lze po přiblížení pozorovat slévání detailů, případně neostrost po okrajích. Při maximálním přiblížení navíc Mod volí delší časy a i přesto je výsledkem vyšší šum i za jasného dne, případně i přes optickou stabilizaci drobné rozmazání. Zde jako jasné negativum vidím absenci stativového závitu. Fotografování v noci je variací na téma šum, i přes přisvětlovací červenou diodu a xenonový blesk je cokoliv mimo snímků na blízko více méně nepoužitelné, nehledě na to, jak dlouho Mod ostří. Celkově je nízká světelnost dost velký problém.
Obecně tedy, co se týče fotografií, podává Hasselblad Mod nejlepší výsledky za jasného dne bez přiblížení, dále při makro scéně a fotografiích v noci do vzdálenosti dosahu xenonového blesku. Cokoliv jiného rozhodně neodpovídá věhlasu této značky a je jasným zklamáním. U videa se potom jedná o klasické Full HD při 30 fps, s dobrou ostrostí, bez trhání a s věrnými barvami, problém je ale velmi pomalé přeostřování. Zároveň jakákoliv zvuková stopa je deformována zvukem výsuvného objektivu při zoomování a zároveň pohybem čoček při ostření, viz přiložené video.
Ukázkové fotografie bez přiblížení (12 Mpx):






















Ukázkové fotografie s 10× přiblížením (12 Mpx):


















Ukázkové video (Full HD, 30 fps):



V balení zároveň najdeme pouzdro, které má vyztužené stěny, aby se Mod při transportu neponičil. Do pouzdra se vejde i Mod připojený na telefon.
Cena: 9 000 korun
Plusy:
- xenonový blesk a červená dioda pro ostření
- pogumovaný grip pro lepší úchop
- 10× optický zoom a optická stabilizace
- možnost fotit do RAWu
- dobré fotografie za jasného světla a makro
Minusy:
- problematické ostření
- absence stativového závitu
- nízká světelnost
- deformace zvuku videa při zoomu/ ostření
- kvalita fotografií v noci a za nízkého osvětlení
- vzhledem k výsledkům přemrštěná cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium