Lenovo S750: odolný dualSIM pro hračičky [recenze]

Nabídka odolných telefonů se rozrůstá o další dualsim v podobě Lenova S750. Střední třída se tak rozrůstá o čínský model v netradičních barvách.
Kapitoly článku

Lenovo u nás zatím nemá v oblasti smartphonů oficiální zastoupení, jeho telefony si přesto na náš trh cestu našly. Zakoupíte je u několika dovozců, případně je můžete zkusit objednat přímo v Asii s podstatně nižší cenovkou, ale o to větším rizikem a možnými problémy. Je také hodně pravděpodobné, že tuto levnější variantu bude potřeba poté, co k vám dorazí, softwarově doladit, a to na nižší úrovni, než je instalace aplikací z Google Play. V případě, že se s telefonem něco stane, budete to řešit rovnou s prodejcem, který pro vás bude i jediným místem, kde lze získat nějakou podporu (například lepší verzi ROM).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lenovo S750 na tiskových fotografiích

Po prvních minutách testování:

Telefon vypadá bytelně, zadní vroubkovaná strana je příjemná na omak. Na první pohled by mohl něco vydržet, nasvědčují tomu i konektory schované pod krytkami. Čočku fotoaparátu nic nekryje, u telefonu zařazeného mezi odolné přijde rychle k újmě. Senzorová tlačítka mají nezvykle tlačítko Zpět vpravo, bude to chtít chvíli zvyku. Prostředí má minimum změn, dobrý dojem z téměř čistého Androidu kazí nedotažená lokalizace. Nabídka aplikací je skromná, nebudou tu otravovat zbytečnosti bez možnosti odinstalace. Dostupné úložiště je malé, větší počet aplikací půjde do telefonu natlačit problematicky.

hce counter

Osvěžující design

Lenovo S750 se tváří jako odolný kousek – na první pohled nezvládne tolik, co třeba těžkotonážní CATy, nějaký ten pád by ho ale nemusel hned odeslat do křemíkového nebe. Zaoblené hrany dobře sednou do ruky, kryt baterie má příjemnou vroubkovanou texturu. Na svém místě drží jako přilepený, při sundávání dávejte pozor na nehty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design Lenovo S750 hodnotíme vzhledem ke kategorii voděodolných telefonů jako povedený

U zařízení s 4,5“ úhlopříčkou už mohl být hlavní vypínač umístěn na boku, kde by byl lépe po ruce (je na horní hraně). Odezvě tlačítek nelze nic vytknout, regulace hlasitosti na pravém boku mohla být lépe hmatově odlišena. Konstrukce je pevná, při opravdu silném zakroucení telefon vydá nějaký ten slabý sten, většinou se ale jedná o pracující tenoučký plastový kryt baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na to, že je Lenovo S750 odolný telefon, není přehnaně baculatý, v pase měří těsně pod 10 mm

Konektory microUSB i Jack kryje zejména před vodou jediná záslepka na dostatečně dlouhé gumové spojce (s připojenými kabely nepřekáží), vzhledem k její velikosti je potřeba na ni dávat pozor – například s připojenými sluchátky a telefonem strčeným do kapsy by nemusela vydržet. Konektory nejsou příliš zapuštěné, nepotřebujete tedy speciální kabely (s menším plastem za konektorem) ani redukce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V oranžovém pásu okolo těla telefonu jsou ukryta tlačítka i konektory

Všechny karty (SIM i microSD) se vkládají pod kryt baterie a musíte přitom vyjmout i akumulátor. Sloty pro karty SIM jsou dva, oba v plné velikosti (miniSIM), primární určen pro 2G/3G, sekundární jen pro 2G. Přestože levý bok hrdě hlásá „waterproof“, vzhledem k tenoučkému gumovému lemu kolem baterie to na časté výlety pod vodní hladinu to nevypadá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vestavěná baterie není v telefonu napevno a má kapacitu 2 000 mAh

S aktuálními rozměry by mohlo Lenovo pár gramů shodit, 157 v ruce poznáte, zejména u delších činností. Není to takový extrém jako u dvousetgramových tabletofonů, hmotnost kolem 130 gramů by mu však slušela rozhodně více. Přestože je oblast designu hodně subjektivní, Lenovo vypadá zajímavě, kombinace černé a křiklavě oranžové rozhodně nepatří mezi nejběžnější. Tento telefon poznáte v hromadě jiných mezi prvními, za určitou dávku originality designu lze výrobce jen pochválit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail odhaluje slot na dvě SIM karty a také hlasitý reproduktor

Displej neurazí, k nadšení má ale daleko

Na čelní straně potěší přítomnost notifikační diody, na jejím zpracování by šlo ještě zapracovat. Při souvislém svitu (například při nabíjení) místy oslňuje a z některých úhlů nemusí být hned zřejmé, jakou barvu vlastně vydává. Konkurence (například HTC) umí udělat diodu perfektní, na druhou stranu i stávající řešení Lenova je mnohem lepší, než kdyby dioda chyběla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej sice nepatří mezi špičku, ale úplný průšvih to taky není

Displej s úhlopříčkou 4,5“ by mohl mít o něco živější barvy a intenzivnější podsvícení. Dostupné maximum se zejména ve srovnání s jinými zařízeními zdá slabší. Rozlišení qHD (960 × 540) nijak neruší, při velmi blízkém zkoumání asi objevíte jednotlivé pixely, při běžném používání si na zubaté a rozkostičkované zobrazení stěžovat určitě nebudete. Při velkých náklonech lze zaznamenat mírné změny barevného podání, v běžných mezích si jich nevšimnete.

Klepněte pro větší obrázek
Lenovo proti předchůdci A660 používá klasickou trojici senzorových kláves

Nepříjemně na sebe upozorňuje prosvítající podsvícení displeje, které zaznamenáte zejména na tmavém pozadí už při menších náklonech. Celkově displej vyloženě neurazí, k tomu, aby nadchl, má ale co dohánět. Subjektivně má například levnější Hyawei Ascend Y300 lepší displej (bez přímého porovnání). Ojediněle můžete narazit na problém (zejména při listování v seznamech, například v nastavení), kdy telefon „nezaznamená“ posun prstu po displeji. Poté, co jej zopakujete, ho nejčastěji vyhodnotí jako klepnutí a danou položku otevře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní plastový kryt má vroubkovaný povrch, který efektivně zamezí ulpívání otisků

Tlačítka pod displejem jsou senzorová, zleva je to jmenovitě Menu, Domů a Zpět. Podle toho, z jakého telefonu budete na Lenovo přecházet, si možná budete chvíli zvykat na tlačítko Zpět umístěné napravo. Prostřední tlačítko Domů má lehce upravené chování – z aplikace vás vrátí na plochu, ovšem pouze na tu, na níž jste byli naposledy. Opětovným stiskem, kterým byste se normálně dostali na hlavní plochu, zobrazíte přehled ploch. Toto chování lze naštěstí změnit.

Poslední spuštěné aplikace zobrazíte podržením tlačítka Domů. Tlačítka mohla být umístěna o kousek níže, nejsou však nalepena těsně k displeji, nemělo by se tak stávat, že místo na tlačítko klepnete přímo na displej.

Témata článku: Lenovo, Smartphony, Android, Recenze, DualSIM, Lenovo, Huawei Ascend Y300, Lenovo S750, Úložný prostor, Zbytečný balast, Křemíkové nebe, Blízké zkoumání, Dostupné maximum, Výpis hovorů, Slot na dvě sim, Seznamování, Apex, Original design, Vroubkovaný povrch, Datové úložiště, Testovaný kus, Možný problém, Letní období, Všudypřítomný šum, Vyzváněcí profil, Dual sim telefony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Program domácích oprav iPhonů v praxi. Výměna baterie vyjde dráž a přináší mnoho nečekaných komplikací

Program domácích oprav iPhonů v praxi. Výměna baterie vyjde dráž a přináší mnoho nečekaných komplikací

** Apple v USA zprovoznil domácí opravy iPhonů ** Na papíře vypadají skvěle, realita je dost krutá... ** Ve finále je servis schůdnějším a levnějším řešením

Martin Chroust
KomponentyServisiPhone
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

** Vývojář upozornil Huawei na kritikou chybu API v AppGallery ** Kdokoliv si nyní může stáhnout placené aplikace zdarma ** Pokud nemají vlastní ochrany, půjdou normálně používat

Martin Chroust
Huawei AppGalleryZdarmaChyba
Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Za čelními skly mnoha vozidel lze v posledních letech čím dál častěji kromě očí samotného řidiče spatřit i jedno oko navíc. Patří autokameře, která slouží jako svědek při případných nehodách. Otestovali jsme osm z nich v oblíbené cenové relaci mezi dvěma a čtyřmi tisíci korun.

Jan Spěšný
SrovnáníKamera
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy