Lenovo S750: odolný dualSIM pro hračičky [recenze]

Nabídka odolných telefonů se rozrůstá o další dualsim v podobě Lenova S750. Střední třída se tak rozrůstá o čínský model v netradičních barvách.
Kapitoly článku

Lenovo u nás zatím nemá v oblasti smartphonů oficiální zastoupení, jeho telefony si přesto na náš trh cestu našly. Zakoupíte je u několika dovozců, případně je můžete zkusit objednat přímo v Asii s podstatně nižší cenovkou, ale o to větším rizikem a možnými problémy. Je také hodně pravděpodobné, že tuto levnější variantu bude potřeba poté, co k vám dorazí, softwarově doladit, a to na nižší úrovni, než je instalace aplikací z Google Play. V případě, že se s telefonem něco stane, budete to řešit rovnou s prodejcem, který pro vás bude i jediným místem, kde lze získat nějakou podporu (například lepší verzi ROM).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lenovo S750 na tiskových fotografiích

Po prvních minutách testování:

Telefon vypadá bytelně, zadní vroubkovaná strana je příjemná na omak. Na první pohled by mohl něco vydržet, nasvědčují tomu i konektory schované pod krytkami. Čočku fotoaparátu nic nekryje, u telefonu zařazeného mezi odolné přijde rychle k újmě. Senzorová tlačítka mají nezvykle tlačítko Zpět vpravo, bude to chtít chvíli zvyku. Prostředí má minimum změn, dobrý dojem z téměř čistého Androidu kazí nedotažená lokalizace. Nabídka aplikací je skromná, nebudou tu otravovat zbytečnosti bez možnosti odinstalace. Dostupné úložiště je malé, větší počet aplikací půjde do telefonu natlačit problematicky.

Osvěžující design

Lenovo S750 se tváří jako odolný kousek – na první pohled nezvládne tolik, co třeba těžkotonážní CATy, nějaký ten pád by ho ale nemusel hned odeslat do křemíkového nebe. Zaoblené hrany dobře sednou do ruky, kryt baterie má příjemnou vroubkovanou texturu. Na svém místě drží jako přilepený, při sundávání dávejte pozor na nehty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design Lenovo S750 hodnotíme vzhledem ke kategorii voděodolných telefonů jako povedený

U zařízení s 4,5“ úhlopříčkou už mohl být hlavní vypínač umístěn na boku, kde by byl lépe po ruce (je na horní hraně). Odezvě tlačítek nelze nic vytknout, regulace hlasitosti na pravém boku mohla být lépe hmatově odlišena. Konstrukce je pevná, při opravdu silném zakroucení telefon vydá nějaký ten slabý sten, většinou se ale jedná o pracující tenoučký plastový kryt baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na to, že je Lenovo S750 odolný telefon, není přehnaně baculatý, v pase měří těsně pod 10 mm

Konektory microUSB i Jack kryje zejména před vodou jediná záslepka na dostatečně dlouhé gumové spojce (s připojenými kabely nepřekáží), vzhledem k její velikosti je potřeba na ni dávat pozor – například s připojenými sluchátky a telefonem strčeným do kapsy by nemusela vydržet. Konektory nejsou příliš zapuštěné, nepotřebujete tedy speciální kabely (s menším plastem za konektorem) ani redukce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V oranžovém pásu okolo těla telefonu jsou ukryta tlačítka i konektory

Všechny karty (SIM i microSD) se vkládají pod kryt baterie a musíte přitom vyjmout i akumulátor. Sloty pro karty SIM jsou dva, oba v plné velikosti (miniSIM), primární určen pro 2G/3G, sekundární jen pro 2G. Přestože levý bok hrdě hlásá „waterproof“, vzhledem k tenoučkému gumovému lemu kolem baterie to na časté výlety pod vodní hladinu to nevypadá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vestavěná baterie není v telefonu napevno a má kapacitu 2 000 mAh

S aktuálními rozměry by mohlo Lenovo pár gramů shodit, 157 v ruce poznáte, zejména u delších činností. Není to takový extrém jako u dvousetgramových tabletofonů, hmotnost kolem 130 gramů by mu však slušela rozhodně více. Přestože je oblast designu hodně subjektivní, Lenovo vypadá zajímavě, kombinace černé a křiklavě oranžové rozhodně nepatří mezi nejběžnější. Tento telefon poznáte v hromadě jiných mezi prvními, za určitou dávku originality designu lze výrobce jen pochválit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail odhaluje slot na dvě SIM karty a také hlasitý reproduktor

Displej neurazí, k nadšení má ale daleko

Na čelní straně potěší přítomnost notifikační diody, na jejím zpracování by šlo ještě zapracovat. Při souvislém svitu (například při nabíjení) místy oslňuje a z některých úhlů nemusí být hned zřejmé, jakou barvu vlastně vydává. Konkurence (například HTC) umí udělat diodu perfektní, na druhou stranu i stávající řešení Lenova je mnohem lepší, než kdyby dioda chyběla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej sice nepatří mezi špičku, ale úplný průšvih to taky není

Displej s úhlopříčkou 4,5“ by mohl mít o něco živější barvy a intenzivnější podsvícení. Dostupné maximum se zejména ve srovnání s jinými zařízeními zdá slabší. Rozlišení qHD (960 × 540) nijak neruší, při velmi blízkém zkoumání asi objevíte jednotlivé pixely, při běžném používání si na zubaté a rozkostičkované zobrazení stěžovat určitě nebudete. Při velkých náklonech lze zaznamenat mírné změny barevného podání, v běžných mezích si jich nevšimnete.

Klepněte pro větší obrázek
Lenovo proti předchůdci A660 používá klasickou trojici senzorových kláves

Nepříjemně na sebe upozorňuje prosvítající podsvícení displeje, které zaznamenáte zejména na tmavém pozadí už při menších náklonech. Celkově displej vyloženě neurazí, k tomu, aby nadchl, má ale co dohánět. Subjektivně má například levnější Hyawei Ascend Y300 lepší displej (bez přímého porovnání). Ojediněle můžete narazit na problém (zejména při listování v seznamech, například v nastavení), kdy telefon „nezaznamená“ posun prstu po displeji. Poté, co jej zopakujete, ho nejčastěji vyhodnotí jako klepnutí a danou položku otevře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní plastový kryt má vroubkovaný povrch, který efektivně zamezí ulpívání otisků

Tlačítka pod displejem jsou senzorová, zleva je to jmenovitě Menu, Domů a Zpět. Podle toho, z jakého telefonu budete na Lenovo přecházet, si možná budete chvíli zvykat na tlačítko Zpět umístěné napravo. Prostřední tlačítko Domů má lehce upravené chování – z aplikace vás vrátí na plochu, ovšem pouze na tu, na níž jste byli naposledy. Opětovným stiskem, kterým byste se normálně dostali na hlavní plochu, zobrazíte přehled ploch. Toto chování lze naštěstí změnit.

Poslední spuštěné aplikace zobrazíte podržením tlačítka Domů. Tlačítka mohla být umístěna o kousek níže, nejsou však nalepena těsně k displeji, nemělo by se tak stávat, že místo na tlačítko klepnete přímo na displej.

Témata článku: Lenovo, Android, Smartphony, Recenze, DualSIM, Lenovo, Huawei Ascend Y300, Lenovo S750, Vyzváněcí profil, Blízké zkoumání, Výpis hovorů, Všudypřítomný šum, Apex, Malé úložiště, Pro +, Vroubkovaný povrch, Testovaný kus, Zbytečný balast, Možný problém, Křemíkové nebe, Úložný prostor, Kombinace černé, Original design, Seznamování, Dostupné maximum, Telefony s Androidem na Heureka.cz