Lenovo Vibe X: atraktivní mistr kontrastů [recenze]

Lenovo se s modelem Vibe X dostává po čase také na český trh. Jeho design se vám bude líbit, lovci výkonu ale budou zklamáni.

Dlouhá léta se Lenovo rozhodovalo, zda vstoupit na evropský trh. Několikrát již společnost ohlásila vstup do Evropy, aby ho následně znovu odložila. Její mobilní výrobky se tak k nám dostávají pouze neoficiální cestou. Nejvyššími modely, které se aktuálně pokoušejí zaujmout českého uživatele, jsou vlajková loď Lenovo Vibe Z a stylový Lenovo Vibe X. Právě druhému jmenovanému je určena dnešní recenze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čelní stranu Lenova Vibe X kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 3 od společnosti Corning.

Lenovo je u nás známé především skrze výkonné pracovní notebooky, jež si oblíbila zejména manažerská sféra. Jejich přednosti tkví ve spolehlivém výkonu a bytelné, kvalitně zpracované konstrukci. Podobně by se chtěl jistě předvést i Lenovo Vibe X. Po několikatýdenním testování můžeme říct, že se mu to daří zhruba z poloviny. Zatímco po stránce designu a konstrukce patří k tomu nejpovedenějšímu, co se dá na trhu sehnat, z pohledu výkonu to již tak slavné není (o tom ale později).

Po prvních minutách testování:

  • „Tenhle telefon se bude líbit.“
  • „Na jeho fullHD displej je radost se dívat.“
  • „Vážně je uvnitř čtyřjádrový procesor?“
  • „S výdrží to není žádná sláva.“
  • „Minimum předinstalovaných aplikací a velké množství nastavení je ideální kombinace.“
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prodejní balení napovídá, že nepůjde o telefon, který by svým designem zapadl mezi ostatní. V krabičce pak naleznete sluchátka, cestovní adaptér, klíč pro vysunutí slotu a kabel s microUSB konektorem.

Lenovo Vibe X
S960
rozměry a hmotnost: 144 × 74 × 6,9 mm, 121 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 441 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 000 mAh
procesor: Mediatek MT6589T (4× Cortex-A7, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

V těle modelky

Ústřední roli u Vibe X hraje pětipalcový IPS LCD displej s fullHD rozlišením (1 920 × 1 080 pixelů), jenž patří jednoznačně k přednostem celého telefonu. Napomáhá tomu mimo jiné fakt, že v nastavení lze přizpůsobit vyvážení barev (sytost a podání bílé) vašim preferencím. Stejně tak pozorovací úhly jsou na velmi dobré úrovni. Jeho jediným nedostatkem je horší čitelnost na přímém slunci, když v některých chvílích je i při nejvyšší úrovni jasu problém cokoliv vidět. To se však stává jen velmi zřídka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zamrzí horší využití notifikační diody, která vás upozorní pouze na zmeškaný hovor a nepřečtenou SMS zprávu.

Pod displejem je ukotvena trojice senzorových systémových tlačítek, když zleva jde o tlačítko kontextové nabídky, domovské tlačítko a šipky zpět. Že jde o typický čínský telefon, poznáte již na první pohled. Na svém těle má totiž velké množství blyštivých prvků. Již po obvodu celé přední strany se táhne stříbrně nalakovaný plastový rámeček a ve stejném stylu je vyvedeno i sluchátko nad displejem. To současně slouží také jako hlasitý reproduktor. Již tradičně najdete nad displejem také sekundární kamerku a senzory pro automatickou regulaci jasu a přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notifikační LED dioda je ukryta v pravém koutu blyštivého sluchátka.

Displej probudíte buď skrze hardwarové tlačítko umístěné v horní části levého boku anebo jednodušeji a pohodlněji přejetím po spodní hraně displeje. Z praktických zkušeností mohu hodnotit, že tento způsobem odemknutí funguje stejně spolehlivě jako u jiných výrobců gesto dvojitého poklepání. K ovládání hlasitosti telefonu poslouží dvojice tlačítek na opačném boku. Na stejné straně naleznete také šuplík pro vložení microSIM karty. Bez poskvrny nezůstala ani horní hrana, protože je zde umístěn 3,5mm konektor pro připojení sluchátek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lesk všude, kam se podíváš.

Do spodní hrany naopak budete připojovat kabel s koncovkou microUSB, jimž telefon dobijete nebo propojíte s počítače. Své místo zde našel jeden z mikrofonů. Stylový a elegantní vzhled dodává telefon také zadní strana. Její stříbrná barva a velmi jemné vroubkování dodávají telefonu punc luxusu, přičemž popsaný způsob povrchové úpravy je rovněž vysoce praktický. Na zadní straně totiž neulpívají žádné otisky, což vám ušetří pracné a časté čištění. V levé horní části pak mírně nad povrch vystupuje 13Mpix fotoaparát, pod nímž nechybí druhý mikrofon a přisvětlovací LED dioda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Rozměry telefonu jsou 144 × 74 × 6,9 mm a hmotnost činí 121 gramů.

Výkonem zklame

Kladné body, které Vibe X posbíral díky svému vzhledu a displeji, však ztrácí okamžitě poté, co má ukázat svůj výkon. Hlavní podíl na tom nese (sic) čtyřjádrový procesor MediaTek MT6589T s taktem 1,5 GHz na každém Cortex A7 jádře. Problémem je, že tento procesor je vyráběn starší 45nm technologií, a tudíž oproti svým konkurentům vyráběnými modernějšími postupy výrazně ztrácí na výkonnosti. Nic na tom nemění ani grafický čip PowerVR SGX544MP2 a 2GB RAM paměť. S přihlédnutím k faktu, že Vibe X vystupuje v portfoliu spíše jako stylový model, by to nemusel být až takový problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky benchmarkových testů vás mohou nepříjemně zaskočit. Zleva: AnTuTu, Quadrant Standard, Vellamo a CF-Bench.

Výsledkem je takový výkon, který tak tak stačí na relativně plynulý chod prostředí, avšak na graficky náročnější hry již nikoliv. Na mysli mám zejména hry typu Real Racing 3 nebo Minion Rush, kde může být jejich chod označován mnoha přídavnými jmény, avšak plynulé mezi ně určitě nepatří. Limitující může být pro některé uživatele vnitřní paměť telefonu, tím spíše, že telefon nedisponuje slotem pro paměťové microSD karty. Na papíře dosahuje velikost úložiště 16 GB, v praxi ale po prvním startu telefonu uvidíte u volného paměti hodnotu okolo 11,8 GB. To je ve srovnání se stejnou papírovou hodnotou konkurence spíše nadprůměrná hodnota. Dává tak najevo, že grafická nadstavba není nikterak objemná a přehnaná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z 2GB operační paměti lze při reálném používání využít maximálně zhruba 1,1 GB. Grafická nadstavba si tak zjevně to, co ušetří na vnitřní paměti, vybere na operační paměti.

Výdrž je průměrná (po zahřívacím kole)

V prvních dnech testování jsem byl velmi zklamaný z výdrže Vibe X. I přesto, že kapacita baterie je dnes již spíše podprůměrných 2 000 mAh, jsem očekával delší výdrž než 14-18 hodin. V počátcích se mi tak nejednou stalo, že jsem telefon vyndal z nabíječky a po půl dni jsem ho tam musel opět připojit. Chápu, že telefon potřebuje několik úvodních cyklů pro tzv. nastartování baterie, ale tohle bylo i ve srovnání s jinými telefony opravdu špatné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud na noc vypnete většinu adaptérů, stane se, že občas ubyde telefonu na výdrži pouze 1 procento.

Naštěstí se telefon zhruba po týdnu začal zlepšovat a výdrž na jedno nabití rostla. Nyní telefon zvládne (i při vyšší zátěži) vydržet na jedno nabití bez problému celý den. Při menším vytížení se jeho výdrž pohybuje okolo dvou dnů. Velmi pozitivně lze hodnotit také aplikaci pro správu napájení. V jejím prostředí můžete volit mezi různě energeticky náročnými režimy, sledovat výdrž v přehledném grafů či přímo zapínat a vypínat jednotlivé adaptéry a funkce. Telefon obsahuje také chytrý režim dobíjení, když 80% baterie se dobije zhruba za 1,5 hodiny a čím se dobití blíží maximu, tím se snižuje přísun energie, až se po dobití téměř zastaví. Výsledná doba nabíjení se tak pohybuje kolem 2,5 hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá prostředí a možnosti Správce napájení.

Témata článku: Lenovo, , , , , Alcatel One Touch Idol, Alcatel One Touch Idol X, Alcatel One Touch Idol X+, Lenovo Vibe X, LG Nexus 5, Nokia Lumia 925, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Xiaomi Mi2S, Xiaomi Mi2S 32GB, Tvrdá konkurence, Jemné vroubkování, Nepořádek, Mistr, Požadovaný úkon, Plastový rámeček, Nízký výkon, Stejný název,