Lenovo Vibe Z2 Pro: našlapaná plácačka [recenze]

Čínské značky jsou v kurzu, Lenovo přidává oficiální českou podporu, a tak má „tabletofonu“ Vibe Z2 Pro dobře nakročeno.
Kapitoly článku

Mobilní telefony od Lenova jsou oficiálně na našem trhu teprve krátce. Už dřívější neoficiálně dovezené modely měly hodně zajímavý poměr cena výkon a testovaný Vibe Z2 Pro v tomto trendu směle pokračuje, tentokrát však bez problémů s lokalizací a doslova s našlapanými parametry.

První dojmy:

  • Vystupující čočka fotoaparátu bude náchylná na poškrábání
  • Tenké kovové tělo, telefon není subjektivně těžký
  • Tohle zařízení už není kapesní
  • Pěkně zpracované příslušenství
  • Nádherný displej s jemným rozlišením

Lenovo Vibe Z2 Pro
K920
rozměry a hmotnost: 156 × 81 × 7,7 mm, 179 g
displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 440 × 2 560, 490 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 3 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
44 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter

Design, konstrukce

I kdybychom zcela pominuli u nás ještě ne zcela běžné rozměry šestipalcového Lenova a zmenšili jej na běžnější velikost, do davu dalších Androidů vizuálně rozhodně nezapadne. Pokud jej nepoznáte zepředu, po otočení vás výrazný fotoaparát nenechá na pochybách a bude jedním z hlavních poznávacích rysů tohoto zařízení (podobně jako třeba u Lumie 1020).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Netradičně zpracovaná záda s výrazným fotoaparátem

Do kovové vaničky tvořící záda a boky telefonu jsou vsazeny ještě horní a dolní strana, zbylý prostor pak vyplňuje čelní sklo kryjící displej. Zvolená konstrukce drží jako skála, ani při hodně velkém tlaku a pokusu o ohyb či zkrut se nehne. Celistvost tmavých matných zad narušuje jenom plastový předěl u spodního okraje a maličký kousek vedoucí od konektoru sluchátek na horní straně k lesklému orámování fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Celistvost zad narušují pouze tenké plastové linky ve spodní části a u konektoru sluchátek

Podobné řešení využívá HTC One nebo nové iPhony. U Lenova je zpracování příkladné, přejetím nehtem sice přechod zaznamenáte, je třeba se na něj ale hodně soustředit. Téměř všechny hrany jsou příkladně zaobleny, jedinou výjimku tvoří přechod zad v horní a spodní stranu – zde jsou hrany poměrně ostré a zejména v rozích mohou nepříjemně tlačit do dlaně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konektor sluchátek • Ostřejší rohy mohou nepříjemně tlačit • Tenké rámečky kolem displeje

Tlačítka mají jasné hmatové odlišení, přiměřenou odezvu i odpor při stisknutí. Hned máte zcela jasno, zda jste je stiskli nebo ne. Hlavní vypínač najdete zhruba ve třetině pravého boku, regulaci hlasitosti pak až téměř u horního okraje strany levé. Kolébka by mohla být umístěna o něco níže, i na stávající umístění se ale dá poměrně rychle zvyknout. Regulátor hlasitosti může stejně jako hlavní vypínač zapínat displej, probouzení dvojitým poklepem přímo na plochu displeje bohužel Lenovo neumí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Regulace hlasitosti • Hlavní vypínač • Šuplíček SIM 

Uprostřed spodní strany čeká microUSB konektor společně s mikrofonem a hlasitým reproduktorem (v levé polovině). Toto umístění je trochu nešikovné, zejména pokud jste zvyklí otáčet telefon na šířku doleva – pravou rukou si reproduktor u her při úchopu oběma rukama zcela zacpete. Řešením je upravit úchop, nebo se naučit telefon otáčet na druhou stranu, kdy bude reproduktor v horní polovině a dlaň jej nebude stínit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlasitý (skutečně hlasitý) reproduktor, microUSB a mikrofon • Srovnání s LG G3

Díky použitým materiálům a zvolené konstrukci může mít telefon poměrně nízkou tloušťku 7,7 mm. Dovnitř zařízení se nedostanete, na dvojici microSIM karet je připraven šuplíček nad hlavním vypínačem. Otevírá se stejně jako u iPhonu a dalších zařízení pomocí jehly, kterou najdete v balení. Při výběru primární a sekundární karty je třeba umístit tu datovou na pozici číslo jedna, protože sekundární slot zvládá data jenom ve 2G.

Fotoaparát Lenova může působit smíšenými dojmy. Má solidní parametry, a aby zvládl, co avizuje, potřebuje určitý prostor. Toho se mu v tenkém tělu telefonu nedostává a tak poměrně výrazně vyčuhuje nad povrch. Jeho čočka je kryta relativně velkým kusem skla, které je zapuštěno pod okolní prstenec sotva pár desetin milimetru. Při manipulaci s telefonem proto na fotoaparát myslete, protože by mohl velmi snadno přijít k újmě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail vystouplého fotoaparátu

Příjemným překvapením je obsah krabičky. Po vyjmutí telefonu následuje obálka s jehlou na šuplíček se SIMkartami, několika manuály a ochrannou fólií na displej. Pod nimi jsou v úhledných přihrádkách připravena sluchátka, USB kabel a nabíječka. Ta je robustnější než leckteré cestovní modely, pořád má ale kompaktní tělo a hlavně poskytuje výstupní proud 2 A, aby nabíjení 4000mAh akumulátoru netrvalo věčně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Elegantní krabička • Balení společně s telefonem • Nadstandardní příslušenství

USB Kabel je pěkně plochý, stejně jako kablík špuntových sluchátek s rovným konektorem. Ta nehrají vůbec špatně a Lenovo zaslouží pochvalu nejen za to, že se vůbec s nějakým příslušenstvím v balení obtěžuje, ale když už jej do krabičky dá, že to nejsou nepoužitelné krámy, které u mnoha konkurentů ani neopustí svoje místo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dobře hrající sluchátka s plochým kabelem

Displej

Kdyby výrobce na šestipalcové úhlopříčce nasadil „obyčejné“ full HD (se zachováním dalších parametrů), byla by na displej pořád moc pěkná podívaná. U Lenova šli ale dál a Vibe Z2 Pro se pyšní rozlišením 2 560 × 1 440 bodů. To je stejně jako u LG G3, jenom na o něco větší ploše, takže Lenovo nemá ve výsledku tak úžasný parametr PPI („pouze“ 490 vs. 534).

Hledáte-li jednoslovné zhodnocení displeje, vedle perfektní, skvělý a úžasný si doplňte libovolná další synonyma. Zobrazení je jemné, detailní, pozorovací úhly má široké a při naklonění dříve přestanete displej vidět, než zaznamenáte nějakou změnu. Čitelnost na slunci je bezproblémová, telefon je na něj dokonce připraven i speciálním režimem (lze jej vypnout).

Pokud by se vám přece jen něco nelíbilo na podání barev, kromě výchozího nastavení jsou k dispozici ještě dva další režimy – jeden určený na čtení (teplé zbarvení) a druhý s maximálním jasem. Jestliže ani jeden z těchto režimů nesplňuje vaše požadavky, můžete si podání displeje vyladit sami pomocí tří posuvníků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Předvolené režimy podání barev • Vlastní nastavení barevného podání

Rámeček displeje určující velikost telefonu by už další zmenšování asi nesnesl. Nad displejem poskytuje místo tak akorát pro reproduktor, senzory, čelní kameru a notifikační LED, pod displejem jsou pak umístěna tři senzorová tlačítka – zleva je to Menu, Domů a Zpět. Na plochách se podržením tlačítka Domů aktivuje vyhledávání (stejně jako na třeba na Nexusech), poslední spuštěné aplikace pak zobrazíte podržením tlačítka Menu.

Témata článku: Lenovo, Android, Smartphony, Recenze, DualSIM, NAS, Lenovo, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), Lenovo Vibe Z2, Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3, LG G3 32GB, Zajímavý poměr, Plácačka, Brutální výkon, Velká plácačka, Zvýšená teplota, Jednoduché rozhraní, Pěkná podívaná, Solidní fotoaparát, Základní úkon, Velký kus, Profesionální mód, Dual sim telefony na Heureka.czS jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch