Lepší signál do budov a méně ošklivých antén. T-Mobile testuje nové technologie využívající sklo

T-Mobile testuje nové technologie, které mají za úkol vylepšit mobilní signál uvnitř budov a zároveň omezí nežádoucí „zkrášlování“ budov klasickými mobilními anténami. Nový koncept, který T-Mobile vyvíjí společně s firmou AGC Glass Europe, sází na speciálně upravené sklo. Používat se může na antény i do samotných okenních výplní. První testy konceptů už byly úspěšně dokončeny.

Nový typ průhledných skleněných antén má název Waveattoch. Počítá se s jejich umístěním přímo na skleněné fasády nebo okna domů, kde splynou s okolním materiálem a budou prakticky neviditelné. Umístění má být údajně snadné i relativně rychlé a tento typ antén půjde využít i pro rozvíjející se 5G sítě. Ideální budou pro historická centra měst, kde se jinak běžné antény musí složitě maskovat, aby nehyzdily památky. Využití najdou i v hustě osídlených kancelářských centrech, jejichž budovy obvykle obsahují velké množství skleněných ploch.

Lepší signál do vlaků

Technologicky příbuzným řešením ke skleněným anténám Waveattoch jsou okenní skla Wavethru. Ta zachovávají požadované termoizolační vlastnosti, ale díky speciálně upravenému povrchu jsou lépe propustná pro elektromagnetické vlnění a nechávají tedy lepší průchod mobilnímu signálu. Běžný útlum má být snížen desetinásobně až stonásobně v závislosti na frekvenčním pásmu dané mobilní sítě. Nový typ skla najde využití nejen ve stavebnictví u budov, ale i u dalších objektů, kde se termoizolační skla s pokovenou vrstvou používají – typicky například u moderních železničních vagonů.

Testování proběhlo na podzim letošního roku a zahrnovalo umístění skleněných antén Waveattoch zhruba ve výšce 10 metrů na okna centrály T-Mobile na pražských Roztylech. Použity byly zcela průhledné panelové antény s tenkým rámečkem 2×2 MIMO. Zároveň byla vyměněna stávající okenní skla za skla Wavethru s nižším útlumem průchodu signálu v místech instalovaných antén.

Podívejte se, jakým způsobem se používají skleněné mobilní antény:

Testování hlasových i datových služeb probíhalo na frekvencích v pásmu 1 800 a 2 100 MHz zejména v síti 4G a přineslo optimistické výsledky. Obě participující firmy T-Mobile a AGC zhodnotily, že jde o funkční řešení, které do budoucna umožní operátorům snadněji a rychleji pokrývat zejména městské aglomerace a hustě osídlená centra měst.

Diskuze (2) Další článek: Realme 7i: Velká baterie, malá cena a procesor, který zvládne i hry

Témata článku: Technologie, T-Mobile, Operátoři, Pokrytí, Mobilní sítě, BTS, Základnová stanice, Roztyly, Sklo, Dobrý signál, Budova, Anténa, AGC, Mobilní signál


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15