Blíží se letní sezóna a s ní i neodmyslitelné dovolené. Na tu si lidé jezdí odpočinout od náročné práce, nicméně jejich smartphony v těchto dnech paradoxně čekají krušné časy. Poradíme, na co je dobré si (nejen) při dovolené dávat pozor.
Pozor na vodu a vlhko
Letní dovolená je častokrát spojená s pobytem u vody. I obyčejná návštěva pláže či bazénu ale může váš telefon nenávratně poškodit, pokud se přístroj dostane nějak do kontaktu s vodou. To se týká zejména těch nejlevnějších telefonů, které dnes stále nejsou narozdíl od většiny těch dražších nijak voděodolné.

Voda může telefonům velmi uškodit. Ta slaná je problém dokonce i pro voděodolné smartphony.
Ale i těm voděodolným může voda ublížit, a to zejména u moře, kde je voda plná soli minerálů, které po kontaktu s telefonem může způsobit oxidaci. Stejně tak telefonu neudělá radost polití nějakým sladkým nápojem, když se budete na dovolené občerstvovat. Cukr může zaleptat kontakty a také může vést k poškození telefonu. Dobrou ochranou je v těchto letních například využití voděodolného pouzdra.
Nevystavovat horku
Každý telefon má svou běžnou provozní teplotu, která se běžně pohybuje kolem 20 °C. V případě léta, kdy i u nás přesahují běžné denní teploty přes 30 °C, což může způsobit častější zahřívání telefonu. To ještě více pocítíte, když se rozhodnete telefon v teple intenzivněji používat. Může se pak klidně stát, že se přístroj rozpálí i na takové teploty, které škodí hlavně baterii a zkracují její životnost.

Nenechávejte telefon příliš dlouho na letním slunci
Situaci je tedy nejlepší co nejvíce předcházet. Je dobré telefon tolik nevystavovat přímému slunci, ale snažit se jej držet ve stínu. Pomoci může také vyvarování se černým ochranným krytům. Nemusí však jít jen o sluneční světlo, přístroji neudělá dobře anii odložení na rozpálený stůl nebo třeba palubní desku v autě.
Nejoblíbenější voděodolné smartphony
Další oblíbené voděodolné smartphony
Nepříjemná zpráva pro horaly
Pokud místo trávení dovolené u vody raději vyrazíte na túru do hor, buďte opatrní při výstupu do vyšších nadmořských výšek. I ta má totiž negativní dopady na smartphony. Je totiž klidně možné, že zatímco pod kopcem vyrazíte s plnou baterií, po prudčím výstupu do do větších výšek začne baterie vašeho smartphonu rychleji klesat.

Vyšší nadmořská výška může způsobit rychlejší vybíjení telefonu.
Může za to řidčí vzduch. Ve větších nadmořských výškách je totiž menší procento kyslíku ve vzduchu, který má v případě elektrického obvodu v telefonech slabší izolační vlastnosti a způsobí, že zde elektřina proudí rychleji. Telefon se tak začne vybíjet o něco rychleji, než za normálních podmínek. Mluvíme však zejména o vyšších nadmořských výškách, takže ani při výšlapu na českou Sněžku nemusíte mít strach, že by se vám telefon rychle celý vybil. S vyšší nadmořskou výškou souvisí i nižší teploty, které ale telefonu neprospívají.
Nepřítel jménem písek
Voda ale rozhodně není jediným nebezpečím při návštěvě pláže. Pozor je třeba dávat také na písek, jehož jemná zrnka nebo i drobné kamínky mohou v telefonu natropit velkou neplechu. Při napadání do nabíjecího portu totiž mohou způsobit omezení kontaktu nabíječky s akumulátorem, což způsobí problémy při nabíjení.

Písek může poškodit nabíjecí konektory telefonu
Samozřejmě nejde jen o písek, ale i další nečistoty jako je hlína, prach a další. Zde mají výhodu telefony s certifikací IP6x, kde je zmíněná šestka zárukou odolnosti vůči prachu a některým drobným nečistotám. V jiném případě může pomoci ochranné pouzdro s krytkami pro konektory.
Připravte se na ztrátu či krádež
I při dovolené se může snadno stát, že telefon někde zapomenete, nebo vám jej někdo ukradne. Je tedy dobré se na takové situace preventivně připravit. Zkontrolujte si, zda máte zapnuté nástroje na případné vyhledání ztraceného zařízení. V případě iPhonu ji najdete kliknutím na své jméno v nastavení. U Androidu je funkce schovaná v části Zabezpečení. Pokud ano, budete mít šanci po ztrátě telefon z jiného zařízení najít.

Je dobré být včas připraven na ztrátu či krádež telefonu.
Předem raději mějte také zálohovaná dat. Bohatě postačí mít zapnuté automatické zálohování důležitých dat na cloudové úložiště. Nepodceňujte ani silná hesla, aby případný nálezce či zloděj nemohl obejít zabezpečení vašeho telefonu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium