Letos dorazí na trh telefony bez reproduktorů. Zvuk se vrátí zpět na čelní plochu, bude vystupovat z displeje

  • Koncem letošního roku přijdou některé telefony o reproduktory
  • Nahradí je piezoelektrické měniče, které v uspoří hodně místa
  • Čekejte od nich realistický zvuk i lepší haptickou odezvu

Podle webového magazínu vydávaném mezinárodním uskupením IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) se už koncem letošního roku dočkáme smartphonů, které nebudou mít tradiční reproduktory. Kvůli úspoře místa budou využívat piezoelektrickou technologii k přenosu zvuku prostřednictvím displeje a také ke zprostředkování haptické odezvy. Zvuková složka se tak vrátí zpět na čelní stranu, tedy tam, kam patří. V posledních letech byly hlavní reproduktory telefonů kvůli displejům často umísťovány na spodní hranu poblíž systémového konektoru.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání rozměrů reproduktoru a piezoelektronického převodníku

A právě to je velký problém, proč se při používání telefonu nemůžeme „ponořit“ do kompletního audiovizuálního zážitku, protože zvuk čekáme z přední strany, a nikoliv z boku. Mobilní výrobci sice proti tomuto nedostatku bojují tzv. psychoakustickým zpracováním, což jsou zjednodušeně algoritmy, které chtějí vaše ucho ošálit, aby si myslelo, že zvuk vystupuje zepředu. Jenže, tyto úpravy odebírají z baterie značné množství energie, a nejsou nikdy stoprocentní.

Díky piezoelektrickému měniči se bude zvuk linout přímo z displeje, a to bude platit i pro haptickou odezvu. Při dotyku na virtuální tlačítko nebude vibrovat součástka ve spodní části telefonu, ale přímo dané místo na displeji, díky čemuž by měla být zpětná vazba realističtější. I díky tomu, že displej s měničem pozná, jakou úroveň tlaku na zobrazovací plochu vytváříte, a podle toho vám předá haptickou odezvu patřičné intenzity. Výrobci smartphonů tak budou moci v návrzích telefonů vynechat další součástku, která zabírá dost místa – vibrační motorek.

Úspora místa, realističtější zvuk a odezva

Z některých telefonů, ale také z nositelností nebo z notebooků, už koncem letošního roku zmizí až dosud používané reproduktory. Modul s piezoelektrickým převodníkem bude tenčí (tloušťka cca 1 mm), takže umožní vývoj ještě tenčích mobilních zařízení. A to i přesto, že v telefonu budou muset být dva. Jeden pro volání s telefonem u ucha, a druhý pro hlasitý odposlech a běžný zvuk směřovaný z telefonu (video, hudba, hry). 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
IEEE pro názornost prezentuje změny u notebooku. Místo reproduktorů v těle notebooku, které směřují nahoru, bude zvuk vycházet z displeje přímo proti vám. U telefonů to bude úplně to stejné, jen ve zmenšené podobě

Mimo menších rozměrů bude další výhodou mobilních piezoelektrických měničů, které budou vyrábět např. firmy Synaptics a TDK, stejná kvalita zvuku a hlasitost jako u nejlepších miniaturních dynamických reproduktorů. A protože bude deska zapojená uvnitř, na těle telefonu nebude nutná mřížka reproduktoru, která by dovnitř mohla propustit vlhkost nebo nečistotu. Poslední výhodou, zatím v teoretické rovině, je využití piezoelektrického převodníku k převodu dotyku nebo hlasitého zvuku z okolí telefonu k miniaturnímu dobití baterie. Tato funkce je však zatím ve stádiu vývoje.

Zdroj: Spectrum IEEE

Diskuze (22) Další článek: Nové Samsungy, slevy na Honor a tablet i AirPods za korunu. Nabídky zařízení u operátorů v únoru

Témata článku: , , , , , Odezva, Zvuk, Displej, Spectrum IEEE, Telefon, TDK, IEEE, Reproduktor, Notebook, Plocha, Měnič