Letos se má prodat skoro 200 milionů 5G smartphonů. Koronaviru navzdory

Letos se má prodat skoro 200 milionů 5G smartphonů. Koronaviru navzdory

I když se v letošním roce téměř jistě celkový objem distribuovaných smartphonů sníží, bude jedna kategorie, která výrazně poroste. Mají to být 5G smartphony. Podle Strategy Analytics se jich letos prodá až 199 milionů, což je zhruba 10× víc než za celý rok 2019. Telefony s podporou sítí páté generace tak na trhu získají až 15% podíl.

Klepněte pro větší obrázek

Analytici uvádějí, že nebýt koronavirové pandemie, byl by nástup 5G telefonů letos ještě masivnější. Trhy s největší penetrací 5G mobilů budou ve Spojených státech, Číně, Jižní Koreji, Japonsku a také Německu. Celkem se zde prodá 9 z 10 smartphonů s 5G konektivitou. V ostatních zemích má být nástup spíše pozvolný a jsou i regiony, kde se 5G mobily ještě rok dva vůbec neobjeví (např. Indie, Indonésie nebo Afrika).

Analytici očekávají, že první polovina letošního roku bude v segmentu všech smartphonů prodejně slabá, propad má ale částečně srovnat zvýšená poptávka zákazníků ve druhém pololetí. I tak je ale očekávaný meziroční pokles z 1,41 miliardy na 1,36 miliardy prodaných kusů spíše optimistickou variantou prognózy.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (5) Další článek: Jak fotí Samsung Galaxy S10 Lite

Témata článku: Sítě 5G, Koronavirus, Smartphony, Čína, USA, Predikce, Strategy Analytics, Prognózy, Indie, Německo, Japonsko, Afrika, Telefon, Nástup, Indonésie, Letošní rok, Analytik, Mobil, Jižní Korea


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28