Co může být hitem příštího roku? Třeba technologické inovace, které to na trh v letošním roce (možná) jen těsně nestihly. Stále se o nich mluví, ale praxe zatím trochu pokulhává. A kdo ví, možná se těchto tří zásadních novinek dočkáme již příští rok. Nasvědčuje tomu vývoj na trhu, konkurenční boj i některé dříve oznámené produkty, které vypadaly zajímavě, jen neměly potřebnou sílu k tomu, aby dokázaly oslovit uživatele po celém světě. Jaké by mohly být skryté mobilní technologické „perly“ pro blížící se rok 2023?
Smartphony s rolovacím displejem
Netvrdíme, že si to trh přímo žádá, ovšem vývoj v posledních dvou letech dává tušit, že skládací zařízení už brzy dostanou konkurenci v podobě smartphonů s rolovacími displeji. Jedním příkladem ze všechny budiž LG Rollable, který byl prakticky ve finální fázi vývoje, než LG zavřel krám a rozpustil mobilní divizi. A i kdyby byli ostatní výrobci ve skluzu, dá se předpokládat, že za rok a půl LG určitě dohnali. Minimálně velcí hráči na trhu.
V čem vlastně tkví kouzlo rolovacích displejů? V běžném stavu by měl telefon vypadat a fungovat podobně, jako běžný telefon. Podobnost s běžným smartphonem by měla být výraznější, než u aktuálních skládaček, jejichž displeje mají často hodně protažené displeje či panely s prapodivnými poměry stran. Rolovací telefony budou vypadat jako běžné telefony, a až v případě potřeby z útrob na jedné straně, a po stisknutí tlačítka, vyrolují schovanou část displeje. Jeho úhlopříčka tak naroste do podoby menšího tabletu.
Příští rok by se na trh mělo dostat minimálně 23 nových skládaček a také několik rolovacích modelů. Ten první by měla mít na svědomí čínská značka, přičemž displej bude pocházet z Jižní Koreje. A asi je jasné, kdo tento displejový panel vyrobí. Zdroje se u rolovacích prvotin shodují u značek Oppo, Huawei či Motorola. Ale ze hry nelze vynechat Samsung, který rolovací displeje bude dodávat ostatním, a určitě i on sám si bude chtít v nově vzniklém segmentu mobilních zařízení ukousnout alespoň malý podíl.
Naše první dojmy z rolovacího Oppo X 2021:
A jaké byly rolovací pokusy doposud? Mimo LG Rollable byl v roce 2020 oznámen i koncept Oppo X 2021, který jsme si vloni v červenci mohli vyzkoušet. A naše dojmy byly velmi pozitivní. Rolovací displej nám dává větší smysl, než skládačky. Na druhou stranu je to vždycky „něco za něco“. Zarolovaný displej uvnitř zabírá dost místa, a ani baterie u skládaček současnosti zatím není žádné terno. Který z výrobců nás tak v příštím roce překvapí v pozitivním slova smyslu?
Pokračování 2 / 2
Skládací tablety
Skládací telefony jsou na trhu již čtvrtým rokem, a tak je pomalu čas na to, aby se začaly překládat i tablety. Samsung už vloni na akci Display Week ukázal několik prototypů skládacích tabletových displejů, a jeden z nich by mohl jít do akce již v první polovině příštího roku. Samsung údajně připravuje mimo tabletové řady Galaxy Tab S9 i jeden netradiční skládací kousek, byť zatím není jasné, jak konkrétně jej bude možné překládat.
Skládací technologie však v posledních dvou letech již nakoukla do segmentu přenosných počítačů, a očekáváme, že v příštím roce bude na trhu na výběr daleko více modelů. Letos je k mání např. Zenbook 17 Fold či Lenovo X1 Fold. V obou případech je zařízení hybridem mezi tabletem, počítačovým monitorem a notebookem, displeje lze ovládat dotykovými pery nebo lze na polovinu displeje nasadit klávesnici - a iluze notebooku je v tu ránu dokonalá.
Naše první dojmy ze skládacího Zenbook 17 Fold:
Cenově jsou však tyto produkty hodně vysoko, za Lenovo dáte nejméně 68 tisíc, za Asus pak 90 tisíc. A to má od cenově dostupného produktu hodně daleko. Jedná se však o první generace produktů, a „dvojka“ má záhy následovat, čehož se zřejmě chytí i high-end tablety s Androidem. Cena bude samozřejmě stále vysoká, čekáme však přeci jen o něco nižší částky, než v případě zmiňované dvojice skládacích tableto-notebooků s Windows.
Brýle pro rozšířenou realitu
Podle mnohých jsou „další velkou věcí“ brýle pro rozšířenou realitu, na jejichž vývoji pracují snad všichni velcí hráči na trhu. Spousta produktů byla navíc odložena na příští rok, kdy by měl být představen PlayStation VR 2, Meta Quest 3 (nástupce Oculus Quest 2) či AR brýle od Applu, které jsou ve vývoji údajně již od roku 2018. A musí se jednat o vyladěný produkt, který má podle vyjádření znějících z firmy „do 10 let nahradit iPhone“.
Apple nebude mít jen jedny brýle pro rozšířenou realitu, ale více modelů. Přičemž první z nich by se měl dostat na trh v příštím roce. A zatímco Meta chce brýle zasadit do světa metaverse, kde mají lidé trávit čas s jinými úplně odloučeni od reality, Apple zvažuje využití brýlí spíše jako doplňku ve smyslu rozšířené či mixované reality. Na každém oku má být k dispozici rozlišení 4K, k tomu mají ještě brýle obsahovat šest kamer pro základní orientaci v prostoru.
A pokud se do chytrých brýlí konečně pustí Apple, tradiční Android výrobci určitě zareagují se svými vlastními produkty. Ostatně, na ruku jim jde i Qualcomm, který v polovině listopadu představil čipset Snapdragon AR2 Gen 1 pro AR brýle. Ten je navržen pro lehčí a tenčí podobu brýlí s optimalizovaným výkonem, koprocesorem pro rozšířenou realitu a s nízkou latencí datové konektivity. Brýle mají mít hardwarovou akceleraci či nízkou latenci při detekci rukou či pohybu v prostoru (6Dof).
Qualcomm už při představení brýlí potvrdil, že čipset Snapdragon AR2 Gen 1 v rámci vývoje nových brýlí používá Lenovo, LG, Oppo, Pico, Sharp, TCL nebo Xiaomi. Brýle jsou však ve zcela různých fázích vývoje, každopádně jejich premiéra v příštím roce, zejména ve druhé polovině roku, se jeví jako vysoce pravděpodobná. A kdo ví, možná se do segmentu „chytrých“ brýlí vrátí i Google. Jak jinak vysvětlit to, že se po letech k firemním brýlím Google Glass Enterprise 2 dostala nová párovací aplikace? Ta by přece neměla smysl, pokud by Google s chytrými brýlemi neměl nějaké další plány...
Představení platformy Snapdragon AR2 Gen 1 pro AR brýle:
Rok 2023 zřejmě bude rokem technologických novinek. Rolovací displeje, skládací tablety a AR brýle celé řady výrobců vypadají jako sázka na jistotu. Našli byste však pro budoucí technologické novinky vy sami patřičné uplatnění? Podělte se o váš názor v diskusi pod článkem.