Levné smartphony jako tahouni 5G sítí. V prodejích už zcela jasně dominují

Smartphony s 5G neustále zlevňují. Zatímco ještě před rokem bylo problém nalézt telefon s touto konektivitou pod 8 tisíc korun, dnes je běžně vídáme i s cenou pod 5 tisíc Kč. Střední třída telefonů se tak postupně stala dominantní z hlediska distribuce 5G telefonů. Podle analýzy Counterpoint se podíl těchto prodaných zařízení v cenové hladině 200 až 399 dolarů ve druhém kvartále meziročně zvýšil o raketových 193 procent.

Prudký růst však pokračuje i v tomto roce. U telefonů s cenou do 199 dolarů se podíl prodejů 5G telefonů mezičtvrtletně zdvojnásobil. Dražší telefony s cenou 200 - 399 dolarů také posílily a aktuálně představují 37 % všech prodaných 5G telefonů. Naopak u dražších smartphonů podíl klesá a už zdaleka nedominují trhu tak, jak tomu bylo v minulosti.

Nejvíce 5G telefonů ve střední třídě prodalo Vivo s podílem 30 %, kterému nejvíce zafungovala modelová řada S9 a X60. Druhý největší podíl má Oppo, které si z prodeje levných telefonů ukrojilo podíl 23 %. Třetí zůstává třetí Xiaomi se 16 procenty. Lze očekávat, že v dalších kvartálech podíl levných 5G telefonů ještě poroste, a to na úkor mnohem dražších zařízení.

Toto je jeden z posledních 5G telefonů, Xiaomi 11 5G NE:

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (9) Další článek: Letos na nový Galaxy Note nečekejte. Stylus se příští rok zřejmě dostane do Galaxy S22 Ultra

Témata článku: Android, Smartphony, Střední třída, Trojitý fotoaparát, Sítě 5G, 5G, Mobilní sítě, Preview, Counterpoint, Tahoun, Counterpointresearch, Levný smartphone, Telefon, Podíl, Dolar, ProdejGoogle ruší aplikaci Android Auto. Její funkce převezme Google Assistant
Martin Miksa
Android 12Android AutoMobilní aplikace
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid