LG BL40: lahůdková čokoláda (test)

Vymyslet dnes v mobilní branži něco originálního, je rozhodně umění. Ovšem LG se to povedlo. Takový mobil, jako je BL40 New Chocolate, jsme tu ještě neměli.

LG BL40 New Chocolate patří rozhodně k nejvýraznějším telefonům za několik posledních měsíců. Nejde tak ani o jeho funkce (které ale rozhodně nejsou špatné), jako spíš o samotný koncept telefonu. Mobil s takto atypickými rozměry a poměrem obrazu 21:9 tu zkrátka ještě nebyl. Pokud od mobilu vyžadujete originalitu, nová čokoláda vám toto přání splní bezezbytku.

LG BL40 New Chocolate
Klepněte pro větší obrázekPrvní dotykový mobil s displejem o poměru stran 21:9. Displej je kapacitní a má i další oslnivé parametry. Multimediálně zaměřený telefon s prostředím S-Class je dále vybaven konektorem 3,5mm jack, 5MPx fotoaparátem, ale také GPS modulem a Wi-Fi.rozměry a hmotnost: 128 × 51 × 11 mm, 129 g
displej: 4'', kapacitní TFT, 345 × 800, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (7,2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi, TV-out
paměť: 1 000 MB, microSDHC
baterie: 1 000 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 5MPx (2 560 × 1 920), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
79%
hardware
84%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 9 140 Kč (koupit)

Vezměme to zeširoka

Pokud jste LG BL40 viděli už dříve na nějakých fotkách, nebo ho vidíte až nyní poprvé, určitě vám vrtá hlavou, jak dobře se takový telefon vůbec drží v rukou. Vždyť rozměry jsou hodně neobvyklé a připomínají spíše ovladač k televizi. LG má na výšku skoro 130 mm, naopak šířka je zase o hodně menší, konkrétně 51 mm. Jenom tloušťka zůstává celkem normální, telefon si udržuje štíhlou 11mm linii. Při praktickém používání ale neobvyklé rozměry nijak nevadí. Palec musí být schopen pokrýt trochu větší plochu než je obvyklé, pokud držíte telefon v horizontálním režimu, budete k tomu nejspíše používat obě ruce, takže opět žádný problém. Telefon se bude špatně ovládat jen v hodně malých rukou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě rozměrů není design telefonu nijak zvláštní. Přední stranu zabírá dotykový displej, po bocích tu najdeme několik tlačítek a chráněný microUSB konektor, zadní stranu obsadil objektiv fotoaparátu. Nic, co bychom neviděli už mnohokrát dříve.

Pojďme tedy prozkoumat to skutečně zajímavé – displej. Už podle rozlišení 345 × 800 bodů by zkušenější uživatel poznal, že se mluví o netypickém telefonu. Připočtěte k tomu velikost čtyři palce a především poměr stran 21:9 a máte před sebou skutečný unikát. Displej vhodnější pro sledování filmů jsme tu ještě neměli. Pro jeho ovládání výrobce použil kapacitní technologii, kterou doplňuje proximity senzor. Nad displejem najdete také objektiv druhé kamery. Displej se pak pochopitelně automaticky přetáčí podle naklonění telefonu. Mnohem větší zážitek z ovládání přitom nastane, pokud displej používáte našíř.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejenom ke sledování filmů se ale dá takto široký displej využít. LG našlo i další způsoby. Pravděpodobně vás napadne prohlížení internetových stránek. A skutečně, na displej se bez problémů vměstná celá šířka internetové stránky. Odvrácenou mincí ovšem zůstává, že při takovém zobrazení je velikost písmenek často příliš malá, aby byla stránka ještě aspoň trochu čitelná. Takže ji musíte zvětšit a pohybům do stran se stejně nevyhnete.

LG naštěstí vymyslelo i další situace, kde se široký displej hodí. Třeba hned u hlavní nabídky. Ta je uspořádána buď do čtyř řad, v rámci kterých se pohybujete do stran, nebo prostě displej přetočíte a vidíte všechny ikonky najednou. Ovšem zase bez popisků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Originálně se využije šířka displeje například při čtení zpráv. Displej je v přetočeném režimu dost široký, abyste v půlce okna viděli seznam zpráv a v druhé části celý text vybrané SMS. Originálně vypadá také galerie fotek, které se dokáží zobrazovat jako Coverflow známé z iPodů a iPhonu. Naopak šířka displeje zůstala nevyužitá třeba u kalendáře a něco zajímavého by se určitě dalo vymyslet i pro kontakty či e-mailovou komunikaci. Něco málo se vymyslelo i pro standardní zobrazení displeje, tj. na výšku. Pokud třeba při hovoru chcete vstoupit do kalendáře, jeho náhled se bez problémů vejde pod údaje o hovoru. Displej je na to vysoký dost.

Roztočte kostku

Model BL40 patří do třídy telefonů LG, které pracují s ovládacím prostředím S-Class. To si nepleťte s operačním systémem, tento telefon se dá rozšířit jen javovými programy. Naopak velmi propracovaný je multitasking, ve spodní části displeje je stále zobrazeno softwarové tlačítko, kterým se přepnete do seznamu spuštěných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek 

LG BL40 nabízí hned čtyři pohotovostní obrazovky, mají ovšem celkem pevně nastavené určení. Na jednu se dají přidávat widgety, druhá slouží pro oblíbené kontakty, na třetí si uložíte záložky internetového prohlížeče a poslední slouží pro zkratky k oblíbeným aplikacím. Mezi displeji se přesouváte buď pohybem prstu, nebo se přepnete na jakousi kostku, jejíž jednotlivé strany představují pohotovostní obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Právě u této kostky jsem poprvé narazil na jeden z největších problémů telefonu, a sice slabší hardware. LG bohužel místy reaguje zpožděně nebo se lehce zasekává. Reakce nejsou tak plynulé, jak bychom si přáli a z toho pak pramení nepříjemnosti v ovládání. Často se mi stalo, že telefon chvíli nezareagoval na můj příkaz, takže jsem jej musel opakovat. Mobil si ale dvě ťuknutí pamatoval a provedl pak něco navíc, než jsem potřeboval.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Po softwarové stránce ovšem budete s S-Class rozhodně spokojeni. Telefon nabízí dostatečně velká adresář se spoustou položek a bohatými možnostmi odlišení jednotlivých kontaktů. Více mne ale tentokrát zaujaly profily, které obsahují nastavení takřka dvaceti hodnot a nechybí ani možnost zadání doby trvání profilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při psaní zpráv nejvíce zaujme klávesnice. Buď dostanete k dispozici obvyklé telefonní rozložení, nebo displej přetočíte a máte před sebou pohodlnou QWERTZ klávesnici. Ta sice nabízí jen dva řádky textu, pohodlí a rychlost při psaní ale stojí za to. Mimochodem, telefon při psaní ukazuje nejenom počet napsaných znaků, ale i kolikátou SMS aktuálně tvoříte.

Klepněte pro větší obrázek 

Kromě zpráv si mobil poradí i s e-mailem. Nechybí ani nastavení pro Exchange, ale k mé firemní schránce se mi připojit nepodařilo. Organizační funkce ničím zásadním nepřekvapí. Líbí se mi, že v kalendáři můžete hromadně mazat záznamy a také libovolnou položku jednoduše odeslat. Další organizační nabídka už je klasická.

Klepněte pro větší obrázek

Filmy v kapse

Dojem z prohlížení filmů na displeji se přenáší jen těžko: je to zkrátka bomba, kterou musíte zažít. Čím větší šířku displeje snímek využije, tím lépe to vypadá. Pokud do mobilu nahrajete video v rozlišení 800 × 344, bude to ideální. LG BL40 bez potíží spustilo přehrávání snímků DivX, občas ale mělo potíže datový tok ustát a video se zadrhávalo. Úplně ideální to není ani s titulky. Pokud jsou v samostatném souboru, mobil si s nimi neporadí, musíte je „vpálit“ přímo do filmu. A pozor na jejich velikost, na displeji byste je také nemuseli přečíst.

Klepněte pro větší obrázek

Videem se dá bez potíží přesouvat dopředu či dozadu, telefon si automaticky nepamatuje, kde jste přehrávání přerušili. K dispozici jsou standardní ovládací prvky, kteroukoli scénu si navíc můžete vyfotit a uložit do paměti.

Překvapivě bohaté možnosti LG nabízí při tvorbě vlastního videa. K dispozici máte VGA rozlišení a po natočení můžete videa slučovat, přidávat text, ořezávat a spoustu dalšího. Celkem bohaté možnosti máte i při pořizování fotografií. Výrobce dobře využil širokého displeje a po stranách najdete nejpoužívanější nastavení. Kromě něj se ale dostalo ještě na detekci úsměvu, různé způsoby ostření nebo citlivost na světlo. Zábavu rozhodně poskytne u hudební přehrávač. Skladby mi ovšem i přes správně vyplněné ID3 tagy seřadil podle abecedy a nerespektoval ani dělení na alba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Komu bych tedy LG BL40 doporučil? Rozhodně všem, kteří si žádají netypický mobil. LG nevynechalo takřka žádnou důležitou funkci. Kromě toho, co jsem již zmiňoval, nabízí kompletní sadu datových přenosů a také podporu paměťových karet. Budoucí majitelé by se ale měli připravit na trochu slabější výkon nového telefonu. A to je vzhledem k podpoře formátu DivX rozhodně škoda. LG BL40 tak zůstane zajímavým telefonem, který ale neuměl využít všechen svůj potenciál.

Diskuze (24) Další článek: Týden Mobilně 35: od iPhonu do Varů

Témata článku: LG, Recenze, LG, LG BL40 New Chocolate, Normální telefon, Test, Softwarové tlačítkoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

Scénář je jednoduchý – máte něco, co už nepotřebujete a chcete to prodat. Místo přivýdělku ale přijdete o všechny peníze na účtu. Varovných signálů, které k tomu vedly, přitom bylo opravdu málo.

Adam Kos
Podvod
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Silence of the Siren je nová tahovka od českých Oxymoron Games. Inspiruje se klasikami jako je série HOMAM

Silence of the Siren je nová tahovka od českých Oxymoron Games. Inspiruje se klasikami jako je série HOMAM

Snad není jediný měsíc v letošním roce, kdy by jeden z českých vývojářských týmů nepředstavil svoji novinku. Tentokrát na řadu přišli autoři Project Hospital.

Martin Nahodil
Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

** Stará doporučení laserovka vs. inkoust už neplatí ** Nejvíc záleží na tom, kolik toho vytisknete ** U laseru zaplatíte buď za hardware, nebo za provoz

Jiří Kuruc
Jak vybrat
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy