LG G Watch: s Androidem na zápěstí [recenze]

Google představil „nositelný“ Android Wear a LG pro něj postavilo hodinky G Watch. Co umí a jak se s nimi žije?
Kapitoly článku

Na červnové konferenci I/O Google představil svoji vizi, jak by měla fungovat zařízení, která každý den používáme. Od televize s Android TV, přes automobil s Android Auto, až po hodinky s Android Wear. Premiéru budou mít tyto produkty společně s novou verzí Androidu “L” někd na podzim. Jedinou výjimkou jsou hodinky, které jsou dostupné od začátku července ve vybraných zemích světa. K dnešnímu dni lze koupit dva modely - Samsung Gear Live a LG G Watch, další by měly následovat. Ještě v létě se očekává představení Moto 360 a v září by měl svůj produkt s Android Wear odhalit Asus a jistě se přidají i další.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
LG G Watch

Uživatelské prostředí je a bude na všech zařízeních Android Wear stejné. Rozdíly mezi produkty bude tvořit design, hardwarová výbava nebo specifické aplikace od výrobců. Samsung Gear Live nabízí měřič srdečního tepu a vlastní aplikaci pro stopky. Moto 360 vsadí na bezdrátové nabíjení a kulatý displej. Testované LG G Watch z tohoto pohledu nenabízí nic navíc, a proto by se daly považovat za základ mezi hodinkami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Srovnání s legendárními chytrými hodinkami Pebble a další nositelnou elektronikou.

Tři roky starý displej

Hodnocení vzhledu je vždy subjektivní, ale u G Watch je možné objektivně říci, že je nenápadný až nevýrazný. Tělo hodinek je zaoblený kvádr o rozměrech 37 mm x 46 mm x 10 mm. Na zadní straně je pět kovových bodů na nabíjení a přenost dat, na přední straně je displej. Žádné tlačítko, konektor, snad jen nenápadný vstup mikrofonu. Silikonový pásek k hodinkám je poměrně robustní a na zadní straně má nenápadný kosočtvercový vzor. Při porovnání s páskem u originálních hodinek Pebble je kvalitnější, přesto gumový materiál nemusí vyhovovat všem. Proto je potěšující, že pásek lze vyměnit za jakýkoliv jiný se šířkou 22 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Designové výstřelky zde nehledejte.

Displej je dotykový, čtvercový a využívá technologii IPS LCD. Má úhlopříčku 1,65 palce (42 mm) a rozlišení 280 x 280, které odpovídá hodnotě 240 PPI (pixels-per-inch). Konkurenti jsou na tom obdobně. Samsung Gear Live a Gear 2 mají Super AMOLED a 278 PPI, Sony Smartwatch 2 LCD a 176 PPI a Pebble má stejně jemný displej jako hodinky od Sony ale používá technologii e-paper, a je tedy černobílý.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Barvy? Jsou tam, ale...

Secifikace říkají jednu věc, užívání druhou. Obecně je kvalita displeje přijatelná. Barvy jsou trochu vybledlé, jednotlivé pixely jsou viditelné pouhým okem a černá není kvůli LCD technologii černá. Nicméně nic z toho není u každodenního používání překážkou. Pokud jste zvyklí na Quad HD displej u LG G3 nebo Full HD jiných vlajkových lodí, bude to skok dolů. Největším problémem displeje je jeho čitelnost na slunci. Přímý sluneční svit udělá ze zápěstí malé zrcadlo, ve kterém vidíte víc sebe než čas a notifikace. Informace lze z displeje vyčíst, ale rozhodně ne letmým pohledem. Stupnice jasu na LG G Watch má sice o stupeň víc než na Samsung Gear Live, ale viditelný rozdíl mezi produkty není. V tomto ohledu jsou díky e-paper technologii jasně lepší hodinky Pebble.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Čitelnost na slunci je bídná.

Obrazovka je v základním nastavení “Always on”, tedy vždy ukazuje čas a jednu notifikaci. Jedná se úsporný režim, který na černém pozadí ukazuje informace bez jakýchkoliv grafických prvků. Displej a mikrofon se aktivují dotykem nebo zvýšením ruky do polohy, která značí, že se díváte na hodinky. U aktivace pohybem je potřeba myslet na to, aby displej byl nakloněný kolmo k zemi se spodní hranou směřující dolů. Zatřepání nebo vychýlení na jinou stranu nefunguje. Displej se do úsporného režimu vždy vrátí po 5 sekundách neaktivity. Spořič jde aktivovat také přikrytím dlaní. V tomto případě hodinky lehce zavibrují na potvrzení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Displej je aktivní? Přejetím odspoda nahoru cyklicky vypíná a zapíná zvuky.

Radosti a strasti každodenního používání

Přes velké rozměry hodinek nepůsobí na průměrně velkém zápěstí  obřím dojmem a na ruce sedí jako každé jiné hodinky. Tento poznatek nelze aplikovat pro každého a křehkým ženám se velikost líbit nebude. Váha 63 gramů není pro ruku velkou zátěží, ale budete o ní vědět.  Na rozdíl od fitness náramků, které si nasadíte a zapomenete na ně, však hodinky vybízejí k interakci a nevědět o nich by byla škoda.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Velikostně přijatelné.

Ovládat hodinky je možné pomocí hlasu nebo přes dotykovou obrazovku. Plné ovládání hlasem je aktuálně možné pouze v osmi jazycích, mezi kterými čeština není. Diktování v češtině je možné, ale nelze hlasem spustit příkaz. V praxi to znamená, že všechny aplikace musíte aktivovat pomocí dotykové obrazovky. U odpovědi na zprávu to není žádná práce navíc, u vytvoření nové poznámky se jedná o 3 dotyky navíc a odeslání nového e-mailu je nemožné. Prostředí by výrazně pomohla automatická detekce mluveného jazyka, která je do budoucna plánovaná, nebo plná podpora češtiny. Dotykové ovládání je přesné a zachytí všechny doteky. Jako u telefonů jsou na displeji vidět stopy po brouzdání prstem, které nevypadají příliš atraktivně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Jste závislí na češtině? Pak to budete mít s Androidem Wear složité...

Hodinky pohání procesor Snapdragon 400 a společně s 512MB RAM se postarají o plynulé uživatelské prostředí. Za 14 dnů nespadla žádná aplikace, ani nebyl potřeba reset. Někdo by mohl říct, že to je samozřejmost, ale u Androidu to nebývá vždy zvykem. Podobné specifikace jako G Watch nabízí telefony nižší třídy a proto nepřekvapí, že po několika desítkách minut aktivního používání ze zařízení vyzařuje teplo. Nedosahuje teplot mobilního telefonu po hraní graficky náročné hry, ale v kombinaci s letními teplotami se připravte, že pod hodinkami budete mít o pár kapek potu víc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace Android Wear pro smartphone, se kterým chcete hodinky spojit.

Android Wear je kompatibilní s Androidem 4.3 a vyššími. To znamená, že hodinky budou fungovat 27 % uživatelům tohoto OS. Propojení je řešeno přes rozhraní Bluetooth. Bohužel spojení není příliš silné. V kanceláři se hodinky odpojí, když je od telefonu dělí jedna silná stěna. Na volném prostranství je situace lepší a odpojení nastává až ve vzdálenosti cca 30 metrů. Připojení hodinek na telefon a tablet současně bohužel možné není.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Když hodinky ztrati signál a spojení s telefonem, přijdou také o internet a informace...

Témata článku: LG, , , , , LG G3, LG G3 32GB, Ztělesnění, #Android, Watch, LG G Watch, , Strast, Bluetooth signál, Silikonový pásek, Poznatek, Flappy Bird, Stěna, Sluneční svit, Možnost interakce, Určité místo, Google Keep, Volné prostranství, Celý text, Nabíjecí kolébka,