LG G3 S: smartphone pro blondýny [recenze]

Geeka LG G3 S urazí, ale blondýnu hravě přesvědčíte, že jde o roztomilejší verzi G3. PS: Všem důvtipným a smartphonů znalým blondýnám se omlouváme.
Kapitoly článku

Výrobce možná nezvolil úplně nejšťastnější konfiguraci pro jméno odkazující na současnou vlajkovou loď G3. V mnoha parametrech je testovaný telefon ořezaný natolik, že by spíše zasloužil úplně jiné označení. S aktuálním jménem budou uživatelé očekávat pouze o něco horší konfiguraci, za kterou by byli ochotní i něco připlatit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Větší LG G3 a menší G3 S. Telefony kromě jména a designu nemají až tak moc společného. Srovnání se ale nevyhnou.

První dojmy

  • Vizuálně působí luxusnějším dojmem než při prvním kontaktu
  • Tlačítka na zádech jsou zpočátku velký nezvyk
  • Kompletně přebarvené prostředí běhá svižně bez zasekávání
  • Chybí tu nějaké eso v rukávu, jenom jméno stačit nebude

LG G3 S
D722
rozměry a hmotnost: 138 × 70 × 10,0 mm, 134 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 540 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 400 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
32 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Design, konstrukce

Laikové by si mohli G3 S snadno splést s větším sourozencem G3. Půl palce rozdílu na úhlopříčce displeje není až tak velký rozdíl a pokud telefony neuvidíte ležet vedle sebe, snadno byste je zaměnili. Jakmile však začnete oba telefony zkoumat blíže, narazíte na mnohem více odlišností, než by se na první pohled mohlo zdát.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jako vejce vejci. Alespoň na pohled. O to výrobci šlo.

Přestože mohou záda G3 S budit dojem kovu, je to jenom povedená vizuální imitace, baterii a karty kryje matný plastový výlisek s jemnou texturou. Přestože je tělo telefonu plastové, nikde nic nevrže, neskřípe, kryt se na svém místě ani nehne. Všechny hrany a rohy jsou pěkně zaobleny, proto neřežou ani nepříjemně nebodají do dlaně. LG se dobře drží v ruce, nemá tendenci vypadávat.

Boky telefonu jsou nezvykle chudé. Na spodní straně najdete konektory sluchátek a microUSB společně s mikrofonem, na straně horní pak sekundární mikrofon a infraport. Toť vše. Veškerá tlačítka se po vzoru předchozích modelů LG přesunula na záda.

Klepněte pro větší obrázek
Jiná je i kvalita povrchové úpravy, velká G3 je na tom lépe. Na druhou stranu „esko“ je matnější a méně na něm ulpívají otisky prstů.

Čočka fotoaparátu je umístěna v horní polovině zad uprostřed, navazuje na ni hlavní vypínač sloučený s regulací hlasitosti. Podle LG je toto umístění praktičtější, neboť zde při hovoru většinou spočívá ukazováček držící ruky. Ve skutečnosti jsou tlačítka zejména při hovoru velmi dobře po ruce a prvotní obava z kostrbatého ovládání se ukázala jako zcela lichá. Na nové rozložení si zvyknete překvapivě rychle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
G3 S má kulatý LED blesk, velká G3 má dvě diody různých barev.

Abyste nemuseli telefon pokaždé, když na něm chcete něco udělat, zvedat z stolu, lze displej zapnout i dvojitým poklepáním. Stejným gestem na ploše lze displeji i vypnout. Tlačítka na zádech snadno nahmatáte, mají přiměřený odpor i odezvu. Trošku nešikovné je jejich umístění hned po čočkou fotoaparátu, ovládací prst snadno při hledání tlačítek skončí i na ní. Před focením je pak na místě zkontrolovat její čistotu. Stačilo by přitom tlačítka posunout o pár milimetrů níže, to by už ale zasahovala do prostoru baterie.

Po sejmutí plastového krytu zad prozradí kontakty na jeho rubové straně přítomnost NFC. Poté získáte přístup ke slotům SIM (velikost micro) a paměťovky (microSD). Obě karty se vkládají nad sebe a k jejich výměně nemusíte vyndávat baterii. Hlasitý reproduktor je na těle telefonu pouze jeden a najdete ho vzadu vlevo u spodního rohu.

Obsah krabičky je na dnešní poměry standardní, kromě nezbytných manuálů, USB kabelu a kompaktní nabíječky v ní najdete už jen pecková sluchátka, které nestojí za to ani z balení vyndávat a zkoušet.

Displej

Čelní strana G3 S kopíruje vybavenější gé trojku. I zde najdete pod displejem šedý pruh s logem výrobce. Tlačítka na ovládání systému jsou řešena softwarově a není úplně obvyklé, aby si je mohl uživatel přizpůsobit. Kromě klasické trojkombinace Zpět, Domů a Poslední spuštěné aplikace můžete do pruhu s tlačítky přidat ještě dvě (ze tří možných). Jedním zobrazíte panel oznámení, druhým nabídku QSlide (aplikace v plovoucím okně) a třetím spustíte QuickMemo+ (rychlé poznámky přímo na displej).

Nejen že si můžete k standardní nabídce tlačítek přidat další, v úpravách lze zajít ještě dál. Tlačítka si můžete seřadit, jak se vám zlíbí (třeba stejně, jako na předchozím telefonu) a aby toho nebylo málo, lze nastavit i jejich barevné provedení a pro plochy aktivovat průhledné pozadí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výběr tlačítek • Upravené pořadí tlačítek • Poznámka QuickMemo+
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Plovoucí aplikace QSlide • Nabídka aplikací QSlide • Nastavení barev tlačítek

Bohatými možnostmi přizpůsobení tlačítek bohužel veškeré nadšení z přední strany končí. Telefon sice disponuje notifikační diodou, ta však kromě červené neukáže žádnou jinou barvu a její informativní funkce je tak hodně slabá. Vedle reproduktoru najdete obvyklou čelní kamerku a senzor přiblížení, senzor okolního osvětlení bohužel chybí, jas tedy budete muset regulovat ručně. Telefon sice nabídne „automatické“ ztlumení mezi půlnocí a šestou ranní, na absenci automatické regulace je to však jen velmi slabá záplata.

Pro některé bude zklamáním i displej. Na pětipalcové úhlopříčce není 1 280 × 720 bodů až takový problém, oproti jen o půl palce většímu model G3 s 2 560 × 1 440 je to ale propastný rozdíl. Displej sám o sobě není špatný, pozorovací úhly má široké, jenom bude doplácet na jméno telefonu. Zde výrobce výbavu ořezal možná až moc. Full HD displeje na pěti palcích přitom LG umí, důkazem budiž Nexus 5.

Témata článku: LG, Android, Smartphony, Recenze, LG, LG G3, LG G3 32GB, LG G3 S, LG Nexus 5, Občasný přepalům, Vyvážený mix, Záplata, Použitelný fotoaparát, Výsledný dojem, Velký rozdíl, Přítomnost NFC, Propastný rozdíl, Pro +, Drahocenné místo, Předchozí telefon, FM Rádio s RDS, Smartphone, Chudý příbuzný, Aplikační nabídka, První kontakt, Telefony s Androidem na Heureka.cz