LG G5: Nejodvážnější superphone současnosti [video]

Fenomén výměnných modulů zastínil všechno ostatní, ale jaké je LG G5 jako smartphone? I na to jsme se zaměřili v prvních dojmech MWC.

Vše důležité si o LG G5 přečtěte v původním preview, teď se na novou špičku portfolia podíváme naživo.

  • Aktualizace: Z českého LG přichází zpráva, že se u nás G5 začne prodávat na přelomu března a dubna. Informace o ceně chybí.

Jak fungují dva fotoaparáty, které mají různou šířku záběru? To už si LG vyzkoušelo na čelní straně modelu V10, teď tedy jako hlavní kamera. G5 je stejně vysoká jako G4, ale má o dvě desetiny palce menší úhlopříčku displeje. Proč to? Je na vině právě modulární konstrukce? Také jsme přišli o typická tlačítka na zádech – že by v rámci honby za tenčí linií? Ve srovnání s G4 shodila G5 dva milimetry.

Fenomén výměnných modulů zastínil všechno ostatní, ale jaká je G5 jako smartphone?

LG G5
rozměry a hmotnost: 149 × 74 × 7,7 mm, 159 g
displej: 5,3", kapacitní IPS LCD, 1 440 × 2 560, 554 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s)
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 2 800 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 820 (4× Kryo, 2 GHz, 14nm)
operační systém: Google Android 6 (Marshmallow)
fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
49 %
vybavenost
cena: už se neprodává

A jak působí novinka ve skutečnosti? Velká změna se odehrála zejména v designu, ostré hrany „prostorově výrazného“ LG G4 a umělá kůže byly nahrazeny kovovým šasi a 3D sklem. Za nás je to určitě krok kupředu, telefon je designově povedený  a to hlavní - poměrně dobře se drží v ruce. Pokud však plánujete přechod ze zmiňovaného G4, budete si chvíli zvykat na jiné umístění ovladačů. Zamykací tlačítko na zádi sice zůstává (je v něm navíc integrován snímač otisků prstů), regulátory hlasitosti ale „utekly“ na levý bok.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
LG G5 ve dvou barevných variantách. Spodní díl k tělu telefon nedoléhá úplně na sto procent, ovšem doufáme, že u prodejních kusů bude vše již na sto procent

Na samotných zádech je je nejvýraznějším prvkem dvojice fotoaparátů. LG uvádí, že byl použit 16Mpix snímač, ovšem vedle něj najdeme ještě sekundární 8Mpix fotoaparát, díky čemuž můžete pořizovat snímky s úhlem pohledu až 135 stupňů. V praxi to vypadá tak, že fotíte snímek 16Mpix snímačem, pokud však chcete scénu oddálit „co to jde“, přidá se k tomu ještě 8Mpix snímač a vytvoří jakýsi přídavný prostorový efekt. Velmi dobře na prní dojem funguje i optická stabilizace.

Přední stranu zastupuje 5,3" Quantum IPS displej s QHD rozlišením, jehož největším přínosem je režim Always On. V praxi tak na displeji vidíte čas a základní stavové informace, přičemž tato funkce má „konzumovat“ zhruba 0,8 procenta baterie za hodinu.

Největší revoluce? Modulární koncepce

To nejzajímavější (a LG tomu věnovalo na tiskové konferenci řádově mnohem více prostoru než samotnému telefonu) však přináší modulární koncepce. Po stisknutí tlalčítka na boku je možné vysunout spodní hranu z telefonu včetně 2 800mAh baterie. Tu můžete nahradit v případě potřeby za jinou plně nabitou, pro nabíjení druhé baterie bude LG prodávat samostatné dobíjecí sady. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky výsuvným modulům je i zákaldní 2 800mAh baterie uživatelsky vyměnitelná

Místo základního modulu se „spodní hranou“, bude hned při zahájení prodejů na výběr i několik dalších modulů. Tím první je fotomodul, který, nejenže přidá 1 200mAh baterii navíc (celkem tak budete mít 4 000mAh), ale také nabídne základní fotografické prvky. Jedná se o hardwarové spouště pro focení a natáčení videa či kolečko pro zoomování, které mělo u testovacích kusů trochu vůli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modul s baterií a ovladači fotoaparátu se bude prodávat pouze v šedé, což je trochu škoda. Na zlatí barvě totiž dosti „razí“

Tlačítkem na spodní hraně můžete navíc bez odemčení telefonu rovnou přejít k focení. I přesto, že bude LG G5 prodáván v několika barevných variantách, je tento modul pouze šedý. Zejména u zlaté varianty nesoulad barev zarazí.

Klepněte pro větší obrázek
A toto jsou všichni součástní „kámoši“ v sekci LG Friends

Poněkud nenápadným modulem byl DAC převodník od Bang & Olufsen. Hudební reprodukci jsme si vyzkoušeli na vlastní uši a jsme překvapeni, jaká kvalita může „lézt“ z mobilního zařízení. Modul navýší délku celého zařízení a asi není překvapivé, že má i svůj vlastní sluchátkový konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modul LG Hi-Fi Plus trochu zvětší délku celého zařízení

Zbytek příslušenství řady „LG Friends“ se týká doplňkového příslušenství. Zajímavě vypadá např. pojízdný robot, který může monitorovat domácnost či přes něj můžete promlouvat k vašim domácím mazlíčkům, pokud jste daleko od domova. Bohužel na stánku zatím noc dobře nefungoval. Dalším doplňkem byly brýle virtuální reality, které mají být podle LG určeny zejména na cesty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
LG 360 CAM poukazuje na fakt, že téměř každý významný mobilní výrobce dnes „musí mít“ prostorovou kameru

Na první pohled nás brýle moc neoslovily, LG na tiskovce vychvaloval displeje zabudované v brýlích, na druhou stranu máte na jedno oko rozlišení pouhých 960 × 720 pix. Čekali jsme tedy daleko jemnější obraz, navíc díky úzkým brýlím nemáte zrak úplně „zatemněn“, což působí hodně rušivě. Posledním doplňkem je dálkový ovladač dronů, LG však prezentoval pouze beta vzorek, do komerčního prodeje se tedy hned jen tak nedostane.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Brýle jsou poměrně úzké, takže po jejich nasazení stále prosvítá okolní světlo. LG je navíc vyrobil se samostatným displejem, měl tedy skvělou možnost do brýlí napasovat panely s velkým rozlišením. Bohužel se tak nestalo

A prostředí? LG G5 přišel o hlavní nabídku, alespoň co se ukázkového kusu týče, jsou všechny aplikace narovnány do dvou pohotovostních obrazovek. V telefonu běží Android 6.0 s grafickými úpravami od LG a na první pohled je uživatelské prostředí dostatečně svižné. Mezi základními aplikacemi najdeme i např. LG Health nebo správce připojených LG Friends.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hračička pro geeky - domácí robotek, který můžete ovládat nebo skrze něj promlouvat na vaše domácí mazlíčky, když jste mimo domov. Nápad zajímavý, bohužel spojení s telefonem zatím nefungovalo podle představ

LG se vydal novou cestou, modulární koncepce se jeví jako zajímavý experiment, který může zastínit většinu novinek z veletrhu MWC. Až v praxi se ale ukáže, jak moc využitelné nové moduly budou.

Diskuze (18) Další článek: Samsung Galaxy S7 v akci na MWC 2016 [video]

Témata článku: LG, , , LG G4, LG G4 Stylus, LG G4c, LG G4s, LG G5, LG G5 SE, Výměnný modul, Modulární konstrukce, Základní modul, Okolní světlo, LG Friends, Hračička, Modulární koncepce, Sup, Komerční prodej, Hlavní kamera, Velká změna, Super, Šup, Nesoulad, Zajímavý experiment, Super +