LG HB620T: telemobilní revoluce (video)

První a opravdu použitelný televizní mobil. Žádné složité nastavování, stačí vytáhnout anténku a sledovat. A hlavně: je to zdarma.

Minulý týden byl představen první televizní mobil u nás – LG HB620T. O tom, že LG s příjmem pozemního digitálního signálu DVB-T se bude prodávat i v Česku jste ale z MobilManie věděli už mnohem dříve. Ani my jsme však netušili, že vše půjde tak hladce a televizi v mobilu si naladíme ještě v polovině prázdnin. Nové televizní LG je v srpnové nabídce Vodafonu v základní nedotované ceně za 7 977 korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle se křtil před týdnem první mobil s DVB-T u nás

Nenápadná a kompaktní minitelevize už dorazila do redakce na testování a ještě než vám nabídneme kompletní recenzi, dovolte mi, abych vás seznámil s prvními dojmy, které na mě zaoblené antracitové véčko po krátkém osahání zanechalo. Mám totiž pocit, že tento malý zázrak je trefou do černého a předpovídám mu hodně velký prodejní úspěch. Na dosah máme zařízení, které jsme dlouho pokládali za něco nedostupného a použitelného jen v akčních hi-tech seriálech.

TV v mobilu zdarma. Je to možné? 

Ano, je. Pro jistotu si ale ještě jednou upřesněme technologii. LG HB620T přijímá signál DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial), tedy úplně ten stejný terestricky šířený televizní signál, který doma ladíte pomocí set-top-boxů nebo u novějších modelů přímo na samotnou televizi. Znamená to, že tato služba je zcela zdarma – žádné aktivace, žádné poplatky za data ani jiné skryté výdaje (platí se pouze ze zákona povinné koncesionářské poplatky, takže pokud se LG stane vaším prvním TV přijímačem v domácnosti, měli byste se k hrazení poplatků zaregistrovat) – a její dostupnost je omezena pouze rozsahem aktuálního pokrytí digitálním signálem. Oblasti, ve kterých už „proběhla digitalizace“ a plány, kde se tak má stát postupně do roku 2012, najdete na těchto stránkách. Obecně se dá říct, že vysílání prozatím probíhá ve dvou hlavních multiplexech A a B, které pokrývají velká města (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava) a oblasti na Ústecku a Domažlicku. V těchto místech je možné naladit kanály ČT1, ČT2, ČT4 Sport, ČT24, Nova, Prima, Z1, Óčko a Public TV.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TV mobil v akci • zkouška rozlišení displeje: poznáte moderátorku na posledním obrázku?

Rozevírací telefon se v ruce drží jako oblázek. Tvar i velikost mají takové proporce, že by vás vůbec nenapadlo, že v ruce svíráte něco s tak mocnou technologií, jako je příjem TV signálu. Čekal bych, že se na přítomnosti televizního modulu podepíše alespoň hmotnost, ale ani ta se nevymyká normálu. Zkrátka dokud nevytáhnete teleskopickou anténku a nebudete se moc soustředit na tlačítko TV pod displejem, nikdo vás nebude podezřívat, že váš mobil umí něco neobyčejného.

Povrch je tvořen z převážné části matným černým plastem, v pásu napravo od vnějšího displeje dostal příležitost plíšek tmavého kartáčovaného kovu. Dohromady to vypadá skvěle a hlavně se to neumazává. Po otevření mi telefon nejdřív připomněl generaci původního Razru od Motoroly, a to hlavně šířkou a výrazným kruhovým směrovým tlačítkem. Celá klávesnice je zapuštěná, ale mačká se jistě, velikost tlačítek je více než dostatečná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Anténka mu sluší

Tři speciální klávesy k ovládání televize jsou potom umístěny přímo pod displejem. Jejich nevýhodou je, že jim ve tmě schází podsvícení, ale jejich funkce si snadno zapamatujete a stisknete je i po hmatu. Tlačítko TV slouží k rychlému přístupu do televizní aplikace, dostat se k ní dá ale i z menu, hned z první položky. Sousední tlačítko zobrazí seznam dostupných televizních kanálů a slouží tak k oblíbenému přepínání. Pod pravé tlačítko si můžete uložit vlastní oblíbené kanály, což na malém českém televizním písečku není zrovna nezbytná funkce.

Signál i za jízdy perfektní

A teď k samotnému sledování. Už při prvním seznámení se specifikacemi při představení telefonu jsem si říkal, jestli může být vůbec únosné sledovat televizi na displeji s dvoupalcovou úhlopříčkou. Věřte, že to únosné je a velmi dobře. Jemné rozlišení QVGA na tak malé ploše zobrazí i detaily a na displeji si tak vychutnáte třeba i film s titulky. Nejvhodnější je ale telemobil pro sledování běžných spotřebních formátů, jako je zpravodajství, seriály nebo videoklipy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě aretační polohy výklopného mechanismu: první pro sledování TV, druhá pro telefonování

Vyhledávání kanálů probíhá automaticky po zapnutí, takže o tuto činnost se vůbec nemusíte starat. Po příjezdu do jiné lokality nebo státu můžete ladění aktivovat ručně z kontextové nabídky. Výhoda digitální televize spočívá v jednoznačném binárním režimu. Buď signál máte (1) nebo nemáte (0), tzn. nesetkáte se se žádnými zrnícími obrazy plnými „duchů“ a nekonečným laděním. Maximálně vás postihne chvilkové zamrznutí nebo rozkostkování obrazu a to je znamení, že jste se dostali mimo signál. Citlivost příjmu LG HB620T je na tak malou anténu obdivuhodná. V oblasti plně pokryté signálem dokázal mobil přehrávat obraz bez „záseků“ i za jízdy v autě. Na okraji oblasti bylo potřeba chvíli si pohrát s nasměrováním anténky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto se LG tváří jako obyčejný telefon

Při sledování si podle potřeby nastavíte jas displeje v televizním režimu a regulujete hlasitost. Zvuk z televize (nebo i digitálního rádia) můžete poslouchat buď na hlasitý reproduktor nebo do sluchátek. Ta mají bohužel atypický LG konektor a navíc jej sdílejí s nabíječkou, takže současný poslech do sluchátek a nabíjení nebude možné praktikovat. Přitom s nabíječkou bude telefon doslova srostlý. Pokud budete často využívat jeho televizní funkce, vybije se s dodávanou 1 000mAh Li-Ion baterií po zhruba třech hodinách. To je jediné slabé místo současného DVB-T v mobilech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG HB620T není úplným pionýrem TV mobilů, první televizní mobily LG se vyznačovaly zvláštní konstrukcí s otočným displejem

Zdá se, že konkurenční platforma DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld) má své dny sečteny, a to nám ji operátoři v Česku ještě ani nepředložili. Je sice pravda, že nabídne formát přizpůsobený pro mobily a ty nebude trápit rychlá spotřeba energie v akumulátoru, ale komu by se chtělo za takovou službu platit, když víme, že to jde zdarma? A jak známe naše slavné operátorské trio a jejich ceníky, určitě nepůjde o žádné symbolické poplatky. DVB-H tak nejspíš padne do podobného propadliště dějin jako třeba Push to Talk nebo nakonec i stále málo používané MMS.

LG HB620T
Klepněte pro větší obrázekMalý telefon s pořádnou výbavou. Jako první u nás nabízí přijímač digitální DVB-T, což naznačuje anténa čnící ven z přístroje. Jako obrazovka poslouží malý na šířku položený displej QVGA a jako zdroj baterie o kapacitě 1 000 mAh. Navíc telefon podporuje HSDPA a má dvoumegapixelový fotoaparát.rozměry a hmotnost: 89 × 55 × 18 mm, 110 g
displej: 2'', aktivní TFT, 320 × 240, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G, DVB-H
data: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth
paměť: 60 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 1000 mAh
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video
65 %
(214. místo z 911)
katalogpreview
cena: 8 180 Kč (koupit)
TIP: Tento článek je pouze prvním pohledem na nové televizní LG HB620T. Telefon teď podrobíme redakčnímu testování, při kterém vyzkoušíme i jeho další vlastnosti a běžné funkce mobilů. LG je totiž mimo TV modul dobře vybaven i po dalších stránkách. Pokud vás budou zajímat konkrétní detaily nebo máte otázky směřující na funkce televize v mobilu, neváhejte svůj dotaz položit v diskuzi pod článkem.

Diskuze (51) Další článek: KDDI: 12 superJaponců k nezapamatování

Témata článku: LG, LG, LG HB620T, Velký prodej, Propadliště dějin, Revoluce, Konkurenční platforma, Původní razr, Anténka, Malý zázrak, Pravé tlačítko, PropadlištěVybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Programování elektroniky: Proměnili jsme starý školní mikroskop v digitální dělo

Programování elektroniky: Proměnili jsme starý školní mikroskop v digitální dělo

** Máte doma starý optický mikroskop z dětství? ** Dnes jeden takový vrátíme do 21. století ** Připojíme k němu Raspberry Pi a jeho kameru

Jakub Čížek
MikroskopPojďme programovat elektroniku
Jednotný vzhled je mýtus. Windows 11 jedou freestyle, design se jim úplně rozpadá

Jednotný vzhled je mýtus. Windows 11 jedou freestyle, design se jim úplně rozpadá

**Microsoft zdánlivě sjednocuje design ve Windows 11. **Panelová prostředí ukazují, že jednota skoro neexistuje. **Prvky jsou různě velké, různě rozestavené i různě barevné.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

** Kam s telefonem v autě, které nemá palubní počítač? ** Variant držáků je celá řada, ale každý má svá specifika ** Není možné jej umístit, kam se vám zlíbí

AutoRevue.cz
LegislativaPro řidičePříslušenství
Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda